stat
Impreza już się odbyła

Po jednej stronie | projekt językowy dla obcokrajowców

We wtorek 7 czerwca w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku przy Targu Rakowym 5/6 został zainaugurowany cykl spotkań dla obcokrajowców w formie kawiarenki językowej. Projekt "Po jednej stronie" to wspólna inicjatywa Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Jego celem jest pomoc cudzoziemcom mieszkającym w mieście, w tym uchodźcom i uchodźczyniom z Ukrainy oraz działaczom i działaczkom opozycyjnym z Białorusi. Misją jest ułatwienie życia cudzoziemcom poprzez kontakt z językiem polskim, a także zapoznanie z historią miasta, tradycjami oraz współczesnym życiem Gdańska oraz wzajemne zrozumienie się osób z różnych krajów i kultur.

Wydarzenia w ramach cyklu mają formę krótkiego spotkania przy filiżance kawy w odnowionej filii bibliotecznej. Uczestnicy i uczestniczki spotkań będą mogli dowiedzieć się z pierwszej ręki jak funkcjonuje Urząd Miejski, jak działa system edukacji i opieki zdrowotnej, jak korzystać z transportu publicznego, gdzie można bezpiecznie szukać pracy, jakie są możliwości założenia własnej firmy, gdzie można odpocząć z dziećmi i wiele więcej. Pierwszym gościem był pan Kacper Dziekan, koordynator projektów Europejskiego Centrum Solidarności, który opowiedział o historii powstania ECS, wystawach stałych w muzeum oraz działaniach integrujących społeczność obcokrajowców w Gdańsku.

"Projekt to nie tylko korzyść dla obcokrajowców" - mówi Pani Alena Krynicka koordynatorka ds. dostępności w WiMBP w Gdańsku. "Spotkania są również symbolem, który jasno pokazuje, że Gdańszczanie i Gdańszczanki wspierają osoby, które z różnych przyczyn rozpoczynają nowe życie w naszym mieście. Wspólnie jesteśmy po jednej stronie" - dodaje.

Spotkania będą odbywały się regularnie we wtorki, w godzinach 17:30-18:30 w American Corner Gdańsk (Targ Rakowy 5/6).