stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Po zachodzie - zwycięzca Planete+ Doc Film Festival

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Kwartalnik Artystyczny Bliza zaprasza na trójmiejską premierę i specjalny pokaz filmu "Po zachodzie" - zwycięzcy 8. edycji PLANETE+ DOC Film Festival. Film w reżyserii Nikolausa Geyrhaltera to próba diagnozy kultury Zachodu, niezwykła kompilacja kontrastujących ze sobą sekwencji niby znanych nam obrazów, przedstawiających nocne życie miast i żyjących w nich ludzi: pracę, zabawę i szaleństwo, narodziny i śmierć, aktywność i chorobę, rzeczywistość szpitali, pracę policjantów, językową Wieżę Babel, jak również świat polityki i mediów. Reżyser w ciągu 14 miesięcy nagrał 170 godzin materiału, aby następnie, na jego bazie, zmontować subiektywny obraz naszej współczesności.

paź 16

środa, g. 18:00

bilety 39,90 zł
ulgowy 39,90 zł
przedsprzedaż 28,90 - 37,90 zł
"Ukazując podbrzusze cywilizacji z perspektywy nocy, "Po Zachodzie" to mocne filmowe oskarżenie, doskonale sformułowane przez Nikolausa Geyrhalter pod względem kompozycyjnym i tempa narracji" - czytamy w werdykcie jury 8. PLANETE+ DOC FF. Tytuł oryginalny w języku niemieckim oznacza "zachód", a dosłownie - "ziemię wieczorną". Podobnie, jak w swoim wcześniejszym filmie - "Nasz chleb powszedni", poświęconym tematowi rolnictwa przemysłowego, i tym razem Geyerhalter przeprowadza chłodną, surową i dość ostrą krytykę niesłychanego nadmiaru stosowanych w europejskich miastach technologii i środków bezpieczeństwa. Co jakiś czas w tym oskarżeniu przeciw "postępowi" i "nowoczesności" pojawiają się elementy humorystyczne. Niesłychane, że w tym całkowicie pozbawionym narracji filmie przesłanie Geyerhaltera jest całkowicie czytelne. Reżyser otwiera przed nami właz prowadzący do ścieków współczesnego świata, byśmy przekonali się, na czym opiera się rzeczywistość widziana na powierzchni.

- "Ktokolwiek żyje w raju musi jednocześnie być gotowym, żeby go bronić. Ten film opowiada o Europie w XXI wieku" - tłumaczy Nikolaus Geyrhalter i dodaje - "można ten obraz interpretować dwojako. Z jednej strony chodzi tu o odwieczne pytanie o to, jak żyje człowiek kultury Zachodu, która w powszechnym rozumieniu uważana jest za wyższą formę kultury. Z drugiej strony, skoro tak żyjemy, to dlaczego wierzymy, że nikt inny nie ma prawa w tym uczestniczyć? Co zatem chronimy i w jaki sposób? W tym filmie staram się pokazać wybrane mechanizmy funkcjonowania współczesnej zachodniej cywilizacji".

Kwartalnik Artystyczny Bliza, Gdyńska Szkoła Filmowa i Gdynia Kulturalna kontynuują wspólny projekt spotkań z filmami PLANETE+ DOC FF. W comiesięcznym cyklu zobaczymy unikatowe filmy dokumentalne, nagrodzone nie tylko na PLANETE+ DOC, ale również na wielu innych festiwalach w Europie i na całym świecie. Po każdym pokazie zapraszamy do dyskusji z osobami, które dzięki specjalistycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu wzbogacą zaprezentowany film dodatkowym komentarzem.

Informacja o biletach

Kwartalnik Artystyczny Bliza (jeden z dwóch najnowszych numerów - do wyboru) - do kupienia na miejscu w specjalnej cenie 10 zł