Festiwal Globaltica oraz Wydawnictwo Czarne zapraszają na cykl spotkań pt.: "Pociąg do podróży". Spotkanie z Pawłem Smoleńskim, autorem książki "Królowe Mogadiszu" odbędzie się 26 lipca. Rozmowę poprowadzi Krystyna Weiher-Sitkiewicz.
Reportaż "Królowe Mogadiszu". Obraz o niezwykłym miejscu, w którym bez kobiet nie byłoby nawet resztek normalności.Wyniszczona trwającą od dwudziestu pięciu lat wojną domową, sterroryzowana samobójczymi atakami terrorystycznymi, doświadczona klęską głodu Somalia od lat plasuje się w czołówce państw, w których panują najtrudniejsze warunki życia. Zagraniczni dziennikarze nie ruszają się nigdzie bez uzbrojonych po zęby ochroniarzy, ale miejscowi muszą radzić sobie sami. Niektórzy - tak jak Baszir, właściciel hoteli, w których zatrzymują się wszyscy zagraniczni goście w Mogadiszu - wierzą, że w Rogu Afryki jeszcze będzie lepiej. Wielu straciło nadzieję; poddali się, żyją z dnia na dzień, troszcząc się tylko o to, by zdobyć kolejną porcję khatu, narkotyku, który żuje dziewięćdziesiąt procent somalijskich mężczyzn.
Kobiety nie mogą sobie pozwolić na rezygnację - mają dzieci. W kraju legendarnej królowej Arawello, która przed wiekami odsunęła mężczyzn od władzy, kobiety wciąż walczą o przetrwanie dla swoich rodzin. Wyplatają koszyki i maty z resztek starych worków wygrzebanych na wysypisku śmieci. Pracują w policji, zakładają organizacje wspierające uchodźców. Sprzedają khat na rogach ulic. W kolorowych czadorach, czasem przymierające głodem, ale wciąż piękne jak modelki. Królowe Mogadiszu.
Krystyna Weiher-Sitkiewicz. Animatorka kultury i specjalistka od public relations, z wykształcenia polonistka i filmoznawczyni, sekretarz redakcji rocznika "Przezrocze", doktorantka na Uniwersytecie Gdańskim. Stale współpracuje z Muzeum Narodowym w Gdańsku, Akademickim Centrum Kultury Alternator, Europejskim Centrum Solidarności, Centrum Kultury w Gdyni i Against Gravity.
Paweł Smoleński (ur. 1959) - reporter, publicysta, od 1989 roku dziennikarz "Gazety Wyborczej", wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu. Napisał m.in.: Pokolenie kryzysu, "Gazeta Wyborcza" - lustro demokracji, Salon patriotów, Pochówek dla rezuna,
Irak. Piekło w raju, Izrael już nie frunie, Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie (wraz z Bartłomiejem Kurasiem), Balagan. Alfabet izraelski, Oczy zasypane piaskiem, Szcze ne wmerła i nie umrze - wywiad rzekę z Jurijem Andruchowyczem, Zielone migdały czyli po co światu Kurdowie, Wieje szarkijja. Beduini z pustyni Negew oraz Krzyżyk niespodziany. Czas Goralenvolk (wraz z Bartłomiejem Kurasiem) oraz oraz Syrop z piołunu. Wygnani w akcji "Wisła". Kilkanaście jego reportaży opublikowała paryska "Kultura". Laureat Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego w 2003 roku za książkę Pochówek dla rezuna, ukraińskiego orderu "za odwagę intelektualną", przyznawanego przez środowiska związane z lwowskim pismem "JJ" oraz Nagrody im. Kurta Schorka za teksty poświęcone Irakowi. W 2006 roku otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak za zbiór reportaży Izrael już nie frunie. Mieszka w Warszawie.
16. maja miała miejsce premiera książki "Królowe Mogadiszu" Pawła Smoleńskiego -nowy reportaż znanego publicysty o problemach współczesnej Somalii, przede wszystkim z punktu widzenia kobiet. Spotkanie jest częścią festiwalu Globaltica, odbywającego się w Gdyni w dniach 25-29 lipca 2018.
Podczas spotkania będzie możliwość nabycia książek i uzyskania autografu od autora.