stat
Impreza już się odbyła

Pociąg do niepodległości - gra miejska

W ramach projektu Afera Kryminalna przedstawiamy miejską grę detektywistyczną, osadzoną w konkretnym momencie historycznym - przejmowaniu Pomorza przez polskie wojsko w styczniu-lutym 1920 roku. "Pociąg do Niepodległości" inauguruje jednocześnie świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

lip 11

czwartek, g. 18:00

Gdańsk, Dom Sąsiedzki, ul. Batorego 18
bilety 50 zł
ulgowy 30 zł
przedsprzedaż 40 zł
Kup bilet
Grać można zarówno pojedynczo, jak i grupą, wspólnie usiłując rozwikłać zagadkę.
Jedynym wymaganym przedmiotem jest smartfon z zainstalowaną aplikacją Action Track.

Start gry 6 października o godz. 11 w Stacji Kultura.

Jest 9 lutego 1920 roku... Jutro w Pucku odbędą się symboliczne zaślubiny Polski z morzem. Ale w Rumi też się dzieje! Koleją oraz pieszo i konno, przez Rumię przejeżdżają kolejne oddziały Błękitnej Armii, kierując się do Wejherowa i Pucka. W Rumi zakwaterował się sztab 11. Dywizji Piechoty. Przy peronie zatrzymał się wojskowy pociąg, którym podróżuje sam generał Haller.
Jesteś oficerem Żandarmerii, czyli policji wojskowej, której posterunek znajduje się na dworcu w Rumi. Nagle... Alarm! Z peronu dobiegają wołania i komendy. Wydarzyło się coś niepokojącego!

Uczestnicy gry wcielą się w postać oficera Żandarmerii, któremu zostaje powierzone zadanie najwyższej wagi - rozwikłanie zagadki tajnych dokumentów, które skradziono z wojskowego pociągu. Są trzy osoby podejrzane, a dzięki uzyskanym wskazówkom trzeba będzie ustalić motyw sprawcy oraz poszlaki wskazujące na jego winę, a w końcu - dokonać aresztowania.
Zadania w grze umieszczone zostały na rumskich ulicach, nazwanych na cześć postaci związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości (m.in. Marii Rodziewiczówny, Antoniego Abrahama czy Hipolita Roszczynialskiego).

Tło historyczne gry:
Cesarstwo Niemieckie skapitulowało 11 listopada 1918 roku, lecz Pomorze pozostawało częścią Niemiec aż do 10 stycznia 1920 roku, kiedy to wszedł w życie traktat wersalski, formalnie przyznający te tereny Polsce. W styczniu-lutym 1920 roku oddziały polskie - tzw. Front Pomorski, pod wodzą gen. J. Hallera - wkroczyły na Pomorze. Nie obyło się bez okazjonalnych potyczek z wycofującą się armią niemiecką.
W tym samym czasie trwała także wojna polsko-bolszewicka (zakończona w sierpniu 1920 roku Cudem nad Wisłą). Władze niemieckie wspierały Rosję i liczyły na to, że wojna zakończy się przegraną Polski, a Pomorze szybko wróci w granice Niemiec.