stat
Impreza już się odbyła

Pocztówki, widokówki, czyli podróże małe i duże

Zapraszamy na wystawę pocztówek z kolekcji Magdaleny Piaseckiej "Pocztówki, widokówki, czyli podróże małe i duże" w Ratuszu Oruńskim.

24 listopada 2024 - 12 stycznia 2025, g. 10:00

Gdańsk,
bilety 25 zł
ulgowy 16 zł

25 listopada - 27 grudnia 2024

Gdańsk,
Wstęp wolny
"Pocztówki, widokówki, czyli podróże małe i duże" to nazwa bloga, którego Magdalena Piasecka założyła 14 maja 2020 w trakcie nasilenia pandemii Covid-19 i trwania w Polsce lockdownu. Zbieranie pocztówek z całego świata stało się podróżowaniem bez wychodzenia z domu. Komunikowaniem się z ludźmi wbrew zamknięciu i separacji. Sposobem na poradzenie sobie z samotnością. Utworzenie bloga spowodowało lawinę listów i paczek zawierających setki pocztówek z każdego zakątka Polski i świata. Prawie codziennie do Magdaleny Piaseckiej nadchodziły widokówki, ale również maile i bardzo osobiste listy z kartkami pocztowymi będącymi rodzinnymi pamiątkami. Zbiory pocztówek przekazywane z pokolenia na pokolenie, historie podróży zapisane na niewielkich kolorowych lub czarnobiałych kartonikach. Trafiły w ten sposób do Magdaleny Piaseckiej także bardzo rzadkie i cenne karty pocztowe mające wartość historyczną.

Magdalena Piasecka zaczynała od bloga, ale szybko utworzyła również stronę na Facebooku i Instagramie. W krótkim czasie uzyskała dużą popularność swoich wpisów. Jej pasja i swoisty fenomen wysyłkowy został również dostrzeżony przez media. Pierwszego wywiadu udzieliła dla Wirtualnej Polski. Artykuł pt. "Internauci odmienili los Magdaleny Piaseckiej. Kobieta nieśmiało poprosiła o pocztówki" pojawił się w internecie. Następny był krótki artykuł na Trójmiasto.pl, a potem posypały się telefony i e-maile z radia, telewizji i prasy. W 2020 została zaproszona do programu To Teraz TVN24, a w 2021 do Dzień Dobry TVN. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada w Gdańsku od 2020 zorganizowała trzy tematyczne prezentacje kartek z kolekcji Magdaleny Piaseckiej.

Ekspozycja w Ratuszu Oruńskim jest próbą pokazania choć ułamka z ogromnej i ciągle rozrastającej się kolekcji. Na wystawie znalazły się min. pocztówki polskie z okresu PRL i najciekawsze polskie i zagraniczne karty pocztowe wydrukowane przed 1939 rokiem.