stat
Impreza już się odbyła

Poczytaj mi: Wiśniowy sad w interpretacji Doroty Kolak

Wszystkich miłośników głośnego czytania zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach projektu "Poczytaj mi. Tom II". Tym razem gościć będziemy Dorotę Kolak, która przy wsparciu bibliotekarzy Biblioteki Sopockiej odczyta dla Państwa wybrane fragmenty słynnego dramatu Antona Czechowa "Wiśniowy sad". Wydarzenie odbędzie się w piątek, 13 października 2023 roku o godzinie 17:00 w Sopotece - galerii kultury multimedialnej.


Spotkanie poprowadzi Piotr Łukawski
sopocianin, aktor teatralny i filmowy. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną Wydział Aktorski we Wrocławiu. W 1999 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W 2000 roku otrzymał II nagrodę za rolę Tota w sztuce Rodzina Totów i za rolę Pigwy w sztuce Sen nocy letniej na XVIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Debiutował na deskach Sceny Kameralnej w Sopocie Teatru Wybrzeże, w spektaklu Po deszczu Sergi Belbela, w reżyserii Anny Augustynowicz. Współpracował z Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Teatrem Polskim w Poznaniu. Od 2007 roku na stałe związany z Teatrem Wybrzeże.

O gościni:
Dorota Kolak
Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W latach 1980-82 występowała w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu. Od 1982 aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Wykładowczyni Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku. Zagrała w ponad 30 filmach fabularnych, wielu serialach (m.in. Pensjonat pod różą, Barwy szczęścia czy Przyjaciółki) i spektaklach telewizyjnych. W swojej karierze teatralnej wcielała się m.in. w szekspirowską Julię (w spektaklu Jacka Pazdro), w Antygonę (u Marka Okopińskiego), w Marię Timofiejewną Lebiadkin w Biesach według Dostojewskiego w reżyserii Krzysztofa Babickiego, w Marię w Marii Stuart według Friedricha Schillera w reżyserii Adama Nalepy, czy w tytułową Matkę w sztuce Witkacego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, m.in. Sztorm Roku 2006 w kategorii Teatr, zdobywczyni nagrody aktorskiej na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry za spektakl telewizyjny Padnij w reżyserii Macieja Pieprzycy, nagrody dla najlepszej aktorki w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Off Camera w Krakowie za rolę matki głównego bohatera w filmie Macieja Pieprzycy Chce się żyć, nagrody dla najlepszej aktorki drugoplanowej na festiwalu filmowym w Gdyni oraz nagrody dla najlepszej aktorki na Valletta Film Festiwal za rolę nauczycielki w Zjednoczonych stanach miłości Tomasza Wasilewskiego, nagrody Splendor Gedanensis, nagrody im. Ireny Solskiej za całokształt osiągnięć artystycznych przyznana przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Teatralnej. W 2023 roku otrzymała tytuł profesora sztuki w dyscyplinie sztuki filmowe i teatralne.

(źródło: filmpolski.pl, culture.pl)
Wydarzenie odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu Statku Pirat.

Przeczytaj także