Pod kreską Mariana Kołodzieja. Rysunki satyryczne Ratusz Staromiejski Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Pod kreską Mariana Kołodzieja. Rysunki satyryczne

Pod kreską Mariana Kołodzieja. Rysunki satyryczne. Po wieczorze wspomnień nastąpi otwarcie wystawy prac Kołodzieja, dzięki której poznamy go jako rysownika satyrycznych portretów znanych postaci pomorskiej kultury i życia publicznego.

Na wystawie zaprezentowane zostaną rysunki przeniesione do wspomnianej wyżej wirtualnej galerii www.mariankolodziej.pl. Dodatkową atrakcją będą materiały scenograficzne, wykorzystane w inscenizacji "Tragedii o Bogaczu i Łazarzu" (kościół św. Jana, 2001, reż. Krzysztof Babicki).

Zachęcamy również do odwiedzenia księgarni Nadbałtyckiego Centrum Kultury, w której nabyć można albumy z pracami Mariana Kołodzieja.

Marian Kołodziej był blisko związany z Nadbałtyckim Centrum Kultury. Ten malarz i scenograf, świadek historii, twórca wizjonerskich ołtarzy papieskich (Gdańsk 1987, Sopot 1999), 6 grudnia 2021 r. obchodziłby swoje setne urodziny. Zapraszamy do wspólnego upamiętnienia Artysty.

Impulsem do zajęcia się karykaturą było dla Artysty tysiąclecie Gdańska. Kołodziej portretował swoich przyjaciół i znajomych z kręgu kultury i sztuki, ale również polityków czy sportowców. Uwieczniał osoby, które lubił i te, za którymi nie przepadał. Swoje prace zaprezentował w Nadbałtyckim Centrum Kultury na dwóch wystawach: "Kto jest kim w teatrze Mariana Kołodzieja" (1997) oraz "A to Polska właśnie..." ( 2004).