Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Podchodzisz moją samotność - spektakl gościnny (59 opinii)

kasy:
58 351-01-01
wystawia:
Teatr Razem
data premiery:
1 października 2022
9.6
5 ocen
Twoja ocena to: 5
Spektakl "Podchodzisz moją samotność" Teatru Razem opowiada o tym dlaczego miłość w środowisku osób z niepełnosprawnością intelektualną wydaje się niemożliwa do spełnienia. Pierwszy profesjonalny występ gdańskiej grupy nastąpi w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Od stycznia 2022 r. prowadzony przez Jarka Rebelińskiego Teatr Razem gości w ramach rezydentury artystycznej w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Podczas powstawania spektaklu "Podchodzisz moją samotność", według "Romea i Julii" Williama Szekspira, aktorzy Teatru Razem przeczytali fragmenty dramatu oraz obejrzeli kilka realizacji teatralnych i filmowych "Romea i Julii". W trakcie tych poszukiwań pojawiło się mnóstwo wątpliwości, potrzeb i pomysłów. Bardzo ważnym wątkiem okazało się mówienie o potrzebie miłości i trudnościach w jej spełnieniu w środowisku osób z niepełnosprawnością intelektualną.

"Praca z osobami z niepełnosprawnością intelektualną wymaga innego podejścia do procesu twórczego. Jako reżyser w pracy z zawodowcami po prostu prowadzę zespół w kierunku, który obieram. Oczywiście korzystam z improwizacji aktorskiej i jestem otwarta na dialog, jednak pomysł przedstawienia i jego kształt to coś, co wnoszę na początku wspólnej pracy. Tutaj jest inaczej. To zespół aktorski narzuca ogólną wymowę przedstawienia. Trudno ich przekonać do scen, które im się nie podobają. Nie przywiązują się do kanonów klasyki, wręcz uważają, że czasem należy ją >>poprawić<<. Ta praca jest ciągłym dialogiem między nami - realizatorami, a nimi, aktorami. Czy nasz spektakl będzie miał tradycyjne tragiczne zakończenie? Zapraszamy na premierę, przekonacie się sami" - tłumaczy reżyserka "Podchodzisz moją samotność", Dorota Bielska.

Teatr Razem wierzy w pełną równość procesu twórczego, niezależnie od ograniczeń. Członkom Teatru, aktorom z niepełnosprawnością intelektualną, zależy na tworzeniu profesjonalnych spektakli w profesjonalnych warunkach. Przygotowując premiery przez 18 lat Teatr Razem, wykształcił bardzo wiele cech charakterystycznych dla profesjonalistów. Aktorzy i aktorki są skoncentrowani w pracy, potrafią dużo i długo powtarzać poszczególne sceny, aż do osiągniecia zadowalającego efektu. Potrafią pracować nad rolą, a po zejściu ze sceny zdystansować się do niej. Radzą sobie z tremą, która co najwyżej dodaje im energii na scenie. Potrafią w końcu świetnie ze sobą współpracować, rozumiejąc się i wspierając wzajemnie. Do tej pory jednak nigdy nie mieli okazji zrealizować w pełni profesjonalnego spektaklu, na profesjonalnej scenie, przygotowywanego przez innych profesjonalnych artystów i przede wszystkim nigdy jeszcze za swoje spektakle nie otrzymywali wynagrodzenia. Pierwszy raz nastąpi to właśnie w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Spektaklowi towarzyszyć będzie muzyka na żywo stworzona i wykonana przez Jana Elfa Czerwińskiego, trzykrotnego mistrza Polski w beatboxie, oraz Zuzanny Bielskiej. Do współpracy przy premierze zaproszono również zespół Remont Pomp, z którym Teatr Razem współpracuje od lat.

Spektakl prezentowany jest w ramach projektu "Szekspir dla każdego" dofinansowanego ze środków PFRON. Dla Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego istotna jest polityka równościowa, dlatego realizuje on szereg działań ułatwiających dostęp do oferty teatru osobom z niepełnosprawnościami. Szkolona jest kadra teatru w zakresie komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami, trwają pracę nad dostosowaniem komunikowania oferty teatru, planowane jest wprowadzenie dalszych ułatwień w poruszaniu się po budynku, zwiększony zostanie dostęp do informacji, a także rozszerzona oferta edukacyjna. Teatr planuje zaangażowanie osób z Zespołem Downa z Fundacji Ja Też w Biurze Obsługi Widza, a także dedykowane prezentacje z audiodeskrypcją spektaklu Teatru Razem oraz audiodeskrypcję innych wybranych spektakli.

Spektakl dla widzów powyżej 16 r.ż.

Twórcy:
scenariusz i reżyseria: Dorota Bielska
scenografia: Jarek Rebeliński
muzyka na żywo: Jan Elf Czerwiński
choreografia: Joanna Wolańska
wokal: Zuzanna Bielska
szef zespołu: Jarek Rebeliński

Wystąpią:
Małgorzata Błaszczak, Jarosław Fryckowski, Łukasz Gawlik, Agata Komorowska, Marysia Krzempek, Michał Milka, Jakub Moszyński, Agata Prud, Michał Tyburski, Sylwia Zarembska
zespół towarzyszący: Remont Pomp pod kierunkiem Jarka Marciszewskiego (PSONI - Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną)

Teatr Razem został założony przez Jarka Rebelińskiego w 2004 r., w ramach współpracy Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną z Gdańskim Archipelagiem Kultury, a jego zespół tworzą artyści z niepełnosprawnością intelektualną. Przez kilkanaście lat Teatr rezydował w GAKu. Przez ten czas zrealizował kilkanaście premier, występując na wielu festiwalach dla osób z niepełnosprawnościami. W 2019 r. Teatr Razem współpracował z Teatrem Miniatura w ramach projektu łączącego aktorów i trójmiejską młodzież licealną.
Od stycznia 2022 r. Teatr Razem jest rezydentem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i odbywa w nim regularne spotkania i próby.

Jarek Rebeliński - szef Teatru Razem, reżyser i grafik, trener, teatrolog, edukator dramy i teatru. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Wiedzy o Teatrze. Ukończył szkolenie "Drama w edukacji" (Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie), Kurs kwalifikacyjny dla edukatorów dramy (Polski Ośrodek ASSITEJ - Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży) oraz kurs Teatru Forum (Fundacja Drama Way). Współpracuje z Teatrem Playback Self 3.0 łączącym techniki teatralne i psychodramatyczne. Prowadzi zajęcia z arteterapii dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Przez dziesięć lat był Kierownikiem Teatru w Gdańskim Archipelagu Kultury, w którym realizował autorskie projekty: Projekt Drama, Teatr Forum, koordynował działania na rzecz mieszkańców dzielnic Gdańska, tworzył teatr ze społecznością lokalną. Dyrektor i pomysłodawca festiwalu "Akcept". Nieprzerwanie od 2004 roku do teraz prowadzi Teatr Razem.

Dorota Bielska - reżyserka teatralna, teatrolożka, autorka książki "Łączę światy", wykładała na Uniwersytecie Łódzkim i Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu. Reżyseruje spektakle dla dzieci i dorosłych w teatrach instytucjonalnych oraz instytucjach kultury m.in. Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu w tym: "Skazane na ogień" - spektakl eksperymentalny opowiadający o archetypie czarownicy, Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu (2015), autorski scenariusz i reżyseria, "Sierść i skakanka" (2018), "Rok-Krok" (2018), "Woman power, czyli święta Hildegarda z Bingen" - Grand Prix Festiwalu MONOart Oleśnica 2016. Otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego za najlepszy debiut, jest stypendystką programu MKiDN "Aktywność obywatelska". Była dyrektorką Centrum Kultury w Siechnicach w latach 2014/2016, wicedyrektorką Poleskiego Ośrodka Sztuki w Łodzi w latach 2017/2018, przeszła kilkuletni cykl warsztatowej pracy własnej metodami dramowymi i psychodramowymi. W kwietniu 2017 roku otrzymała tytuł Kobieta Niezwykła podczas Łódzkiego Tygodnia Kobiet Niezwykłych. Od 2019 Dorota Bielska z Jarkiem Rebelińskim tworzy duet YouArt zajmujący się projektami artystyczno-społecznymi.

Joanna Wolańska - tancerka, choreograf, pedagog, absolwentka Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kierunkach Kompozycja i Teoria Muzyki spec. Rytmika (studia magisterskie) oraz Wokalistyka spec. Choreografia i techniki tańca (studia licencjackie). Obecnie jest wykładowcą na specjalności Rytmika na Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie prowadzi zajęcia związane z tańcem, techniką ruchu i choreografią. Szczególnie interesuje się wykorzystywaniem narzędzi metody Emila Jaques - Dalcroze'a w rozwijaniu umiejętności ruchowych i muzycznych u tancerzy. Założycielka i choreograf taneczno-teatralnej Grupy OFF Harnam, z którym związana była 25 lat , najpierw jako tancerka, później instruktor i choreograf, a następie kierownik artystyczny. . Do 2017 r. realizowała z Harnamem liczne spektakle w stylistyce teatru tańca, teatru fizycznego, pantomimy oraz różnorodne performansy oparte na szeroko rozumianym tańcu współczesnym. Choreograf wielu spektakli teatralnych w Polsce. Jako aktorka, choreograf i instruktor tańca współtworzy stowarzyszenie TEAM Teatr Malutki i Przyjaciele. Wciąż rozwija się wszechstronnie jako tancerka, uczestnicząc w licznych warsztatach głównie z zakresu tańca współczesnego i hip hop.

Jan Elf Czerwiński - kompozytor muzyki teatralnej, trzykrotny Mistrz Polski w Polish Beatbox Battle Loopstation, nauczyciel beatboxu. Podwaliny jego działalności artystycznej ustanawiają umiejętności beatboxowe nabywane od 2006 r. i uznane na krajowych mistrzostwach (Mistrz Polski Polish Beatbox Battle 2018, 2019 i 2022 kat. Loop Station, TOP4 WBW Beatbox 2017 Solo). Od tego czasu artysta rozwija się jako muzyk, showman i konferansjer w bogatym trójmiejskim środowisku tworząc i wspierając takie projekty jak duet Fasola, Fala Zmiany (Edzio), Muzalians, Chór Music Everywhere. Jego twórczość to własne kreacje oraz spersonalizowane aranżacje znanych utworów wykonywanych przy użyciu wyłącznie aparatu mowy (bądź to na żywo, bądź z wykorzystaniem procesorów efektowych i stacji zapętlających) czerpiące z wielu kręgów, ale zazwyczaj oscylujące w granicach gatunków raggae, d'n'b, rock, house. Kompozycje te znajdują swoje miejsce na koncertach cechujących się zrelaksowaną atmosferą, ale też w przestrzeni teatralnej. Jako przykłady należy wymienić: spektakl Mololo "Czerwony Kapturek w gotik stajlu" (znalazł się w finale konkursu na najlepszy spektakl teatru niezależnego "The Best Off"), "Nie rób scen" grupy projektowej Sopockiego Teatru Tańca, "Sen" Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Remont Pomp - zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2003 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na przedmiotach oraz instrumentach nietypowych. Jako przykład mogą służyć utwory wykonywane na stole, kieliszkach, dzbanach, log drum, tank drum czy merlang. Zespół ma w swoim dorobku dwie płyty. Pierwsza pt.: "Złota Platyna" wydana w 2012 roku została nagrana z Mikołajem Trzaską i Majkiem Majkowskim. Kolejną płytę pt.: "Pomp Power" zespół nagrał z Mikołajem Trzaską, ukazała się ona w grudniu 2016 roku nakładem wydawnictwa kilogram records. Remont Pomp zagrał wiele koncertów w Trójmieście, jak i innych miastach Polski. Zespół jest także odpowiedzialny za oprawę muzyczną spektakli Teatru Razem. Do tej pory wspólnie z teatrem współtworzył 12 spektakli.

Zuzanna Bielska - absolwentka szkoły muzycznej, tegoroczna maturzystka. Kształci się wokalnie w kierunku wokalistyki jazzowej. Weganka, wolontariuszka Stowarzyszenia Otwarte klatki. Występowała wokalnie w spektaklu "Skazane na ogień" w reżyserii Doroty Bielskiej.


Recenzja Trojmiasto.pl