stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Z końcem lutego w Instytucie Kultury Miejskiej rozpoczął się cykl filmowy "ArtRebelie", którego głównymi bohaterami są artyści stawiający nam przez swoją sztukę szczególne wyzwania. Na drugim pokazie z cyklu, który odbędzie się 24 marca o godz. 19:00 w sieni IKM, wyświetlony zostanie film "Podjerzany" Ai Weiwei" w reżyserii Andreasa Johnsena.

sty 18-19

sobota - niedziela, g. 10:30, 12:00

bilety 30,90 zł
przedsprzedaż 20,90 - 28,90 zł
Gośćmi spotkania będą Sebastian Cichocki, kurator i krytyk sztuki, zastępca dyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz kuratorka cyklu Aneta Szyłak. Wstęp wolny.

"Podejrzany Ai Weiwei" w reżyserii Andreasa Johnsena opowiada o chińskim artyście, architekcie i kuratorze, a jednocześnie - aktywnym opozycjoniście od lat krytykującym władze w Chinach i walczącym o prawa człowieka. Ai Weiwei jest współtwórcą wielu konceptualnych instalacji, w tym słynnej ekspozycji Sunflower Seeds w Tate Modern, Stadionu Narodowego w Pekinie, a także projektu "To be Found" w Parku Rzeźby na Bródnie w Warszawie.

Ai Weiwei był zaangażowany w ujawnienie szeregu nadużyć przy budowie szkół, które zawaliły się podczas trzęsienia ziemi w prowincji Syczuan w 2008 roku. W kwietniu 2011 roku został aresztowany przez władze chińskie, a następnie przez 81 dni przetrzymywany w nieznanym miejscu i przesłuchiwany w sprawie rzekomego przestępstwa gospodarczego, unikania płacenia podatków, niszczenia dokumentów księgowych, a także bigamii i rozpowszechniania pornografii w internecie.

Dokument nagrodzono m.in. na festiwalach w Pradze, Toronto i Amsterdamie. Zdobył także Wyróżnienie Specjalne w konkursie Amnesty International Planete+ Doc Film Festival 2014.

W kolejnych odsłonach ArtRebelii pokażemy m.in. filmy: "Pussy Riot. Modlitwa punka", "Totart", "Przeznaczone do burdelu", "Rytm to jest to!", "Sfabrykowany krajobraz", "Gmina w budowie". Naszymi gośćmi zaś będą m.in.: Katarzyna Kozyra; Zbigniew Sajnóg; Adam Mazur; Joanna Kusiak; Konrad Pustoła czy Jakub Majmurek.

Trailer filmu


Ai Weiwei: The Fake Case; reż. Andreas Johnsen, Dania, 2013

Film pokazuje jak Ai Weiwei żyje po wyjściu z więzienia i jak nerwową grę prowadzi nadal z chińskimi władzami, które obserwują każdy jego krok tylko po to, aby wytoczyć mu kolejne zarzuty. Widzimy zarówno jego życie prywatne w domowym areszcie z żoną i synem, o których losy obawia się coraz bardziej, jak również usilną próbę ponownego wejścia w rolę zaangażowanego aktywisty i artysty.

Aneta Szyłak jest kuratorką wystaw, współtwórczynią i pierwszą dyrektorką kolejno Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia i Instytutu Sztuki Wyspa oraz twórczynią Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa. Przygotowywała wystawy między innymi w Londynie, Berlinie, Nowym Jorku i Helsinkach. Działa na rzecz ochrony dziedzictwa stoczniowego w Radzie Interesariuszy Młodego Miasta. Obecnie pracuje nad doktoratem na Goldsmiths w Londynie.

Sebastian Cichocki, kurator i krytyk sztuki, zastępca dyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Zajmuje się głównie refleksją neokonceptualną w sztuce, nawiązuje do land-artu, sztuki środowiskowej z lat 70. Kurator licznych wystaw, m.in. wystawy Moniki Sosnowskiej w Pawilonie Polskim na 52. Biennale w Wenecji oraz Yael Bartany na 54. Biennale w Wenecji czy Parku Rzeźby na Bródnie, gdzie swój projekt "To Be Found" zrealizował Ai Weiwei. Autor projektów kuratorskich w formie publikacji, np. A Cookbook for Political Imagination, Future of Art Criticism as Pure Fiction, libretta opery instytucjonalnej "Wystawy mówione" oraz autor m.in. książki dla dzieci "S.Z.T.U.K.A." zawierająca 51 opowiadań o sztuce współczesnej.

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Partner: Against Gravity