Poetyckie spotkanie z prof. Ryszardem Horodeckim
Profesor
Ryszard Horodecki z Instytutu Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki Uniwersytetu Gdańskiego jest nie tylko światowej sławy fizykiem kwantowym. Właśnie opublikował drugi już tomik wierszy pt. "Arras z Andromedy".
Wiersze czytać będą
Halina Winiarska i
Jerzy Kiszkis.
Książka poetycka, autorstwa prof. Ryszarda Horodeckiego pt. "Arras z Andromedy", ilustrowana pracami gdańskich artystów, została przełożona na język angielski przez dr
Jean Ward (pierwszy tomik wierszy prof. Horodeckiego nosi tytuł "Sum ergo Cogito").
Promocja książki odbędzie się 23 lipca 2009 r. o godz. 18.00 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, przy ul. Korzennej. Słowo o książce wygłosi dr
Piotr Millati.
Spotkanie poprowadzi
Anna Sobecka z Radia Gdańsk.
Prof. dr hab. Ryszard Horodecki z Instytutu Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki Uniwersytetu Gdańskiego należy do liderów awangardowej dziedziny nauki, jaką jest informatyka kwantowa. Wraz z synami Pawłem, Michałem i Karolem oraz we współpracy z prof.
Robertem Alickim i prof.
Markiem Żukowskim stworzył w Gdańsku ośrodek informatyki kwantowej, który stał się światowym centrum badań w tej dziedzinie. Na Uniwersytecie Gdańskim powołano Krajowe Centrum Informatyki Kwantowej.
Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Horodeckiego wypracował praktyczną metodę detekcji nowego zasobu zwanego splątaniem stosowaną w laboratoriach oraz odkrył tzw. stany ze związanym splątaniem - czarne dziury kwantowej informacji a także dał istotny wkład w dziedzinę teorii kanałów kwantowych i przetwarzania informacji kwantowej.
Informatyka kwantowa to naukowa pasja prof. Horodeckiego, ale w wolnych chwilach zajmuje się poezją i jest już autorem opublikowanego przez Wydawnictwo Marpress i przełożonego na język angielski tomiku poezji "Sum ergo cogito". Najnowszy tomik wierszy pt. "Arras z Andromedy" na język angielski przełożyła także Jean Ward, a zilustrowali ją gdańscy artyści.
Prof. dr hab. inż. Ryszard Horodecki
Ukończył studia w 1967 roku na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej. Pracę naukową związał od początku z Uniwersytetem Gdańskim, na którym doktoryzował się w 1976 roku. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 1997 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2005 roku jest profesorem nauk fizycznych i kieruje Zakładem Optyki i Informacji Kwantowej. Jest głównym organizatorem nowopowstałego Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej w Gdańsku - utworzonego przy Uniwersytecie Gdańskim, a od września 2007 jego dyrektorem.
Prof. Horodecki należy do wąskiego grona światowych fizyków i informatyków, którzy stworzyli i obecnie rozwijają podstawy nowej, interdyscyplinarnej dziedziny - kwantowej informatyki, która wiąże się z takimi odkryciami jak kwantowa kryptografia, kwantowa teleportacja, gęste kodowanie. Jego dorobek obejmuje 68 publikacji w tym 64 w czasopismach z listy filadelfijskiej, cytowanych łącznie blisko 3000 razy. Osiem z nich jest cytowanych ponad 100 razy, w tym fundamentalna praca o metodzie detekcji kwantowego splątania ponad 860 razy. Jest autorem jednej pozycji książkowej i dwóch rozdziałów w książkach monograficznych, a także edytorem Journal of Modern Optics (special issue). Jest ponadto współautorem (na zaproszenie indywidualne) obszernej pracy przeglądowej pt. "Quantum entanglement" w najbardziej prestiżowym czasopiśmie podsumowującym dokonania fizyki - Reviews of Modern Physics (impact factor 33). Od czasu założenia tego czasopisma tj. od 1929 roku jest to piąta praca z wyłączną afiliacją polską.
Jest liderem w skali kraju, jeśli chodzi o prowadzenie projektów badawczych Unii Europejskiej w zakresie informatyki kwantowej. Kieruje pracami badawczymi w ramach takich projektów od dziesięciu lat. W 1999 roku został zaproszony do współorganizacji i uczestnictwa w projekcie V programu Ramowego Unii Europejskiej pt. "Entanglement in Quantum Information Processing" (EQUIP), w którym uczestniczyło 17 ośrodków europejskich. Był to pierwszy w Polsce unijny projekt z dziedziny informatyki kwantowej.
Obecnie kieruje węzłem UG w zintegrowanym projekcie UE: "Scalable Quantum Computing with Light and Atoms" (SCALA) (2005-2009 ) w ramach VI PR. Uczestniczył w projekcie "Quantum Information Processing and Communication in Europe" (QUROPE) (2005-2008). Był promotorem w przewodzie doktoratu honoris causa dla współodkrywcy kwantowej kryptografii, kwantowej teleportacji i gęstego kodowania -
Charlesa H. Bennetta z IBM (USA) na Uniwersytecie Gdańskim (2006). Pod jego kierunkiem trzech doktorantów przygotowało rozprawy doktorskie z informatyki kwantowej. Jedna z prac pt. "On compresion of quantum information" została uhonorowana prestiżową nagrodą im. G. Białkowskiego I stopnia. Ponadto trzech członków zespołu otrzymało stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, jeden uzyskał "2007 Europian Quantum Information Young Investigator Award" oraz stypendium Ministra dla wybitnych młodych naukowców. Dwóch członków zespołu, specjalistów z informatyki kwantowej jest obecnie profesorami nadzwyczajnymi. W jego zespole, nieprzerwanie od 2000 roku, kształcą się młodzi naukowcy z Polski, a także z zagranicy, którzy potem uzyskują stanowiska w prestiżowych ośrodkach zagranicznych. Wraz z prof. Robertem Alickim i prof. Markiem Żukowskim stworzył w Gdańsku ośrodek informatyki kwantowej, który stał się światowym centrum badań w tej dziedzinie.
Jest członkiem Rady Naukowej Laboratorium Fizycznych podstaw Przetwarzania Informacji oraz Rady Naukowej Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej w Gdańsku. Edytor pisma Open Systems and Information Dynamics. Od 2008 roku członek Komisji Nagród i Odznaczeń Polskiego Towarzystwa Fizycznego. W 2007 roku przyjął medal Komisji Edukacji Narodowej. Otrzymał nagrodę zespołową im. Wojciecha Rubinowicza Polskiego Towarzystwa Fizycznego (2004), dwie nagrody zespołowe Ministra. W 2008 roku został laureatem nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk ścisłych za wkład w stworzenie podstaw informatyki kwantowej.
Wyrósł z domu, w którym pielęgnowało się nauki humanistyczne (matka była polonistką), ale był również podziw dla nauk przyrodniczych, za którymi ukrywały się dyskretne oblicza Natury. Przeważyła fascynacja fizyką i tego nie żałuje. Język matematyki i sama Natura poprzez eksperymenty odkrywała prawdy "namacalne". Brakowało mu jednak innych wymiarów ludzkiego obcowania z rzeczywistością. Stąd poezja. Jest autorem tomiku "Sum ergo cogito" (Wydawnictwo MARPRESS 2003), który w ubiegłym roku został przełożony przez panią dr Jean Ward na język angielski. Kolejny tomik poezji został właśnie wydany.