stat
Wydarzenie już się odbyło
lut 17

poniedziałek, g. 19:30

bilety 139 zł
Kup bilet
Piękna poezja, wybitni aktorzy ją recytujący oraz dzwięki utworów Karola Szymanowskiego - to wszystko czeka na uczestników cyklu "Poezji na Ołowiance. Od Kochanowskiego po Herberta i Miłosza", który tym razem poswięcony będzie twórczości Leopolda Staffa.

Wiersze polskiego poety recytować będą wybitni polscy aktorzy:

HALINA WINIARSKA
Do historii polskiego teatru przeszła dwiema wielkimi rolami: Molly Bloom w "Ulissesie" Joyce'a (którą zagrała również na Biennale w Wenecji) i Raniewską w "Wiśniowym sadzie" Czechowa. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Eksternistyczny egzamin aktorski zdała w roku 1957 przed Państwową Komisją Egzaminacyjną. Pracowała w teatrach Białegostoku, Rzeszowa, Zielonej Góry, Poznania i wreszcie - Gdańska (od 1966), z którym jest związana na stałe. Wielokrotnie nagradzana za swoje dokonania aktorskie.

JERZY KISZKIS
Absolwent Wydziału Aktorskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończył z wyróżnieniem w roku 1961. Pracował w teatrach Zielonej Góry, Katowic, Poznania. Od 1966 roku związany na stałe z Gdańskiem, gdzie pracował w Teatrze "Wybrzeże" nieprzerwanie do września 2003 roku. Poza teatrem występował też sporadycznie w filmie i telewizji. Trwalszy charakter miała jego współpraca z Polskim Radiem, za co otrzymał tytuł "Radiowej osobowości roku 1999", przyznany przez Radio Gdańsk.

DANIEL OLBRYCHSKI
Jeden z najlepszych i najpopularniejszych polskich aktorów. Zasłynał przede wszystkim rolami filmowymi w "Krajobrazie po bitwie" (Tadeusz), "Potopie" (Andrzej Kmicic), "Ziemi obiecanej" (Karol Borowiecki), "Pananch z Wilka" (Wiktor Ruben). Z powodzeniem grywał w europejskich produkcjach, takich jak "Blaszany bębenek" według powieści Gunthera Grassa, "Nieznośna lekkość bytu" na podstawie książki Milana Kundery czy ostatnio w amerykańskim hicie "Salt", gdzie partnerował Angelinie Jolie. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany za swoje role.

KRZYSZTOF GOSZTYŁA
Od 30 lat związany z teatrami warszawskimi. Najpierw Dramatycznym, potem Polskim i Narodowym, a od 2000 roku + Ateneum. Aktorowi nie obca jest także muzyka sal koncertowych. Wziął udział w wykonaniu takich utworów jak "Męczeństwo Świętego Sebastiana" C. Debussy'ego,
"Lelio" H. Berlioza, "Ocalony z Warszawy" A. Schoenberga, czy "Kadisz" K. Pendereckiego.
Obszerna twórczość radiowa przyniosła mu szereg nagród, w tym nagrodę Teatru Polskiego Radia - "Wielki Splendor", główną nagrodę Festiwalu Radia i Telewizji"Dwa Teatry", a w roku 2006 "Złoty Mirofon" za całokształt dokonań artystycznych.