stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Pogadanka Teresy Drozdy - Irena Kwiatkowska - 105. Rocznica urodzin / spotkanie z aktorami Teatru na Plaży.

6 lipca - 30 listopada 2024

bilety 35 zł
ulgowy 30 zł
Kup bilet

w każdy poniedziałek (do 30.06.2025), g. 17:00

Gdańsk,
bilety 220 zł
17 września 1912 roku w Warszawie przyszła na świat Irena Kwiatkowska - aktorka, której nikomu przedstawiać nie trzeba. Tytan pracy. Geniusz sztuki. Grała od 1935 do 2008 roku, czyli przeszło 70 lat. I niemal (z małymi wyjątkami) wyłącznie w Warszawie. W tym czasie stworzyła setki kreacji w teatrze, filmie, radiu, telewizji i na estradzie. Jak nikt - łączyła wszystkie te aktorskie żywioły. I pewnie każdy z nas ma jakieś ulubione wcielenie Kwiatkowskiej - jej roztańczone nogi z filmy "Halo, Szpicbródka", Hrabinę czy Doktorową z "Kabaretu Starszych Panów", głos Plastusia z "Plastusiowego pamiętnika", Kobietę Pracującą z "Czterdziestolatka",  sir. Andrzeja Chodogębę z szekspirowskiego "Wieczoru Trzech Króli", wdowę Eufemię z Teatru Eterek.

Teresa Drozda przypomni jak Kwiatkowska mówiła Gałczyńskiego, jak przekomarzała się z Jerzym Dobrowolskim w absurdalnych dialogach Marii Czubaszek, jak obsadzali ją w swoich kabaretach Edward Dziewoński i Jeremi Przybora. Opowie też o kilku faktach z życia wielkiej aktorki, które być może wydadzą się Państwu zajmujące.

Teresa Drozda nieprzerwanie od 1992 roku zajmuje się piosenką artystyczną na antenach Polskiego Radia (Jedynka, Trójka, Radio Dla Ciebie, okazjonalnie inne rozgłośnie regionalne), a od 1998 roku także prowadząc serwis strefapiosenki.pl; wraz z partnerem prowadzi też teatralnego bloga: https://chodzimydoteatru.blox.pl

W radiu prowadzi autorskie audycje poświęcone szeroko rozumianej kulturze, ze szczególnym uwzględnieniem historii polskiej rozrywki, piosenki literackiej i literatury. Jest (obok Janusza Deblessema) współautorką audycji "Gitarą i piórem" nadawanej od 1986 roku na antenie radiowej Trójki. Od 2013 roku Teresa Drozda spotyka się ze swoimi słuchaczami nie tylko na antenie radiowej, ale też prowadząc gawędy o powojennej piosence i kabarecie. Zaczęło się od gawęd na temat twórczości Jeremiego Przybory w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Jeremiego Przybory "Stacja Kutno". Z czasem cykl gawęd ewoluował i teraz obejmuje wiele innych tematów przedstawianych podczas spotkań w różnych ośrodkach kultury i bibliotekach na terenie kraju.
Prowadzi koncerty i juroruje na festiwalach piosenki. Członkini Rady Artystycznej Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie i Ogólnopolskich Spotkań z Piosenką Kabaretową OSPA w Ostrołęce. Członkini zarządu Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej. Należy też do kolegium redagującego rocznik kulturalny "Piosenka" wydawany przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
Oprócz polskiej piosenki literackiej interesuje się również czeską piosenką. Zaczęło się wiele lat temu od Jaromira Nohavicy, dziś Teresa Drozda jako pierwsza w Polsce ma czeskie nowości płytowe. Często jeździ do Czech nagrywając wywiady z tamtejszymi artystami - piosenkarzami, filmowcami, aktorami, pisarzami. Swoimi fascynacjami, jak również płytami i rzeczonymi wywiadami, dzieli się z Arturem Andrusem i Markiem Niedźwieckim (radiowa Trójka).