Mimo swej wielowiekowej narodowej tradycji Ukraina jest państwem młodym. Stała się suwerenną republiką w 1991 roku, gdy po wydarzeniach sprowokowanych gorbaczowowską pierestrojką nabrał siły ukraiński ruch narodowy. 1 grudnia 1991 roku odbyło się referendum, w którym 90 procent ludności ukraińskiej opowiedziało się za niepodległym państwem. Siedem dni później osiągnięto ten cel, gdy podpisano układ białowieski, na mocy którego ZSRR przestał istnieć, a tworzące je do tej pory republiki stały się odrębnymi bytami politycznymi.
W kolejnych latach idea politycznej niezależności mobilizowała Ukraińców do odbudowy demokracji i stworzenia współczesnego narodu opartego na wspólnocie etnicznej. Wydarzenia z przełomu 2004 i 2005 roku, nazwane Pomarańczową Rewolucją, były kolejnym ważnym etapem demokratyzacji systemu politycznego Ukrainy i wzmogły starania jej obywateli o przemiany polityczno-gospodarcze w kraju.
Zaledwie siedemnastoletnia historia niepodległej Ukrainy to także historia ukraińskiej poczty, która zaczęła wydawać pierwsze znaczki w 1992 roku - roku oficjalnie uchwalonej niepodległości. Od tego czasu Poczta Ukraińska dąży do ukazania piękna natury swojego kraju i jego osiągnięć w różnorakich dziedzinach za pomocą znaczków pocztowych, które dzięki temu charakteryzuje różnorodność tematyczna, połączona z atrakcyjną wizualną formą.
W latach istnienia niepodległej Ukrainy powstały serie filatelistyczne dotyczące m.in. ukraińskich parków narodowych, historii Ukrainy i legend o początkach jej państwowości, najcenniejszych obiektów w kolekcjach ukraińskich muzeów, historii państwowej militarystyki i aeronautyki, a także licznych gałęzi przemysłu i dziedzin kultury. Wydano też kilka serii poświęconych sztuce ludowej i wiejskim tradycjom. W ostatnich latach Poczta Ukraińska zaprosiła do pracy współczesnych plastyków, by stworzyli znaczki na potrzeby serii "Kijów oczami artystów".
Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku prezentuje znaczki z opisanych wyżej serii. Są one nie tylko pięknymi, barwnymi eksponatami sławiącymi Ukrainę, ale także symbolem rozwoju młodej demokracji, zbudowanej na kilkusetletniej tradycji i patriotyzmie współczesnych Ukraińców.
tel: 058 301-76-11