Pokaz najnowszych filmów Mirosława Judkowiaka. W ramach pokazu zostaną wyświetlone filmy krótkometrażowe:
Jureczek - rzecz o wesołym staruszku
Barwy wyzwolone - film o wybitnej gdańskiej malarce - Gabrieli Trynkler
Gdańsk by Leon - impresja o Krzysztofie Leonie Dziemaszkiewiczu
www.youtube.com
O reżyserze:
Mirosław Judkowiak: filmowiec, reżyser, scenarzysta, operator, twórca videoklipów. Studiował film w Warszawie i w Berlinie. W latach 90-tych związany zawodowo z programem 1 i 2 Telewizji Polskiej, dla której zrealizował cykl filmów dokumentalnych, poświęconych trójmiejskim artystom.
W roku 1995 i 1996 nakręcił 2 znakomite dokumenty dla CANAL+ opowiadające losy osób chorych na AIDS. W roku 1997 powstał, nagradzany na pięciu festiwalach nagrodą Grand Prix, film Jureczek. Wtedy rozpoczął współpracę z TVN, dla której zrealizował kilkanaście reportaży.
Obecnie powrócił na plan filmowy po traumatycznych doświadczeniach osobistych, po zwycięskiej walce z nowotworem, w czym pomagali mu przyjaciele. Tworzy z nowej perspektywy, optyki człowieka, który otarł się o śmierć, a więc wzmocniony i pogłębiony wewnętrznie w patrzeniu na ludzkie i arcyludzkie pasje i dylematy. Reżyser, którego Lars von Trier określił jako jednego z ciekawszych współczesnych twórców kina, odważnego wizjonersko i wrażliwego na ludzki dramat rejestratora współczesności.
Wiernych widzów mają utrzymane w poetyce dokumentalnej filmy Mirosława Judkowiaka, uwieczniającego ludzi, których spotykamy na ulicy, mijamy w przejściach podziemnych czy na dworcach. Są to dziwacy prowadzący życie dalekie od norm, a ich obsesja jest głównym tematem filmu. W tych ciepłych obrazach zobaczymy chłopca, który twierdzi, że miał kontakt z UFO, świadka Jehowy drącego na strzępy magazyn "Cats" lub staruszka malującego od lat na strychu swojego mieszkania sceny batalistyczne. Mirosław Judkowiak to typowy twórca kina niezależnego - za pieniądze zarobione w dużych stacjach telewizyjnych kręci filmy alternatywne.
O filmie Barwy wyzwolone
Barwy wyzwolone to film inspirowany mistycznym malarstwem znakomitej gdańskiej artystki, Gabrieli Trynkler, będący efektem wyjątkowego dialogu, budującego legendę środowiska artystycznego Gdańska.
Judkowiaka, jako wizjonera obrazu filmowego, zainteresowały w szczególności dwa cykle pełnych poetyckiego klimatu prac artystki: Katedry i Obrazy muzyczne, które stały się inspiracją do stworzenia wyjątkowego, wielowymiarowego portretu malarki w otoczce wielu towarzyszących jej zjawisk i korowodu postaci, nierozerwalnie związanych z jej twórczością.
Gabriela Trynkler - malarka, wizjonerka, gdańszczanka. Absolwentka grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1979-1982) oraz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (1982-1985). W 1985 roku uzyskała dyplom w pracowni malarstwa prof. Kiejstuta Bereźnickiego. W 1993 roku przebywała w Wielkiej Brytanii jako stypendystka rządu brytyjskiego gdzie podjęła stałą artystyczną współpracę ze szkockimi artystami z Glasgow Group. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Jest tradycjonalistką, kontynuującą wątki obecne w malarstwie pierwotnym (Aborygeni), bizantyjskiej ikonie, gotyku, baroku, secesji i abstrakcjonizmie, łącząc te wszystkie inspiracje w swój indywidualny styl.
START: godz. 18:30
WSTĘP: wolny