stat
Impreza już się odbyła

Pokaz filmu "Młody Platon" oraz dyskusja z Przemkiem Staroniem i Pauliną Wiejak

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Zapraszamy na nowy cykl filmowy IKM: Między nami. Pokaz filmu "Młody Platon" oraz dyskusja z Przemkiem Staroniem i Pauliną Wiejak.

gru 27-29

piątek - niedziela, g. 17-22

Gdańsk,
bilety 23 zł
Kup bilet
Między nami to nowy cykl filmowy Instytutu Kultury Miejskiej, w którym filmy dokumentalne są inspiracją do rozmowy o zdrowiu psychicznym, roli filozofii w codziennym życiu i niewidzialnych pułapkach współczesności. Pasmo otwiera irlandzki dokument "Młody Platon" z 2021 roku. Opowiada o natchnionym dyrektorze katolickiej szkoły dla chłopców w jednej z najbardziej niebezpiecznych dzielnic w Belfaście, w Północnej Irlandii. Po pokazie Przemek Staroń i Paulina Wiejak porozmawiają o różnych formatach edukacji. Wydarzenie odbędzie się 15 lutego o godz. 18.00 w IKM przy ul. Długi Targ 39/40. Wstęp wolny.

W cyklu Między nami poprzez filmy dokumentalne i inspirujące dyskusje z zaproszonymi gośćmi wejdziemy do świata uczuć, spróbujemy rozwikłać zagadki mechanizmów społecznych, zastanowimy się jak znaleźć harmonię w pędzącym świecie.

"Młody Platon" (reż. Neasa Ní Chianáin, Declan McGrath, 2021 r.) opowiada o Panu McArevey - natchnionym dyrektorze katolickiej szkoły dla chłopców w jednej z najbardziej niebezpiecznych dzielnic w Belfaście, w Północnej Irlandii. Kocha Elvisa Presleya i uczy swoich podopiecznych jak docierać do własnych uczuć, gdy konfrontują się z 30-letnim konfliktem, którego krwawe i traumatyczne żniwo zostało zebrane na ulicach ich dzielnicy, często z udziałem ich rodziców.

W tym wyjątkowym obrazie społeczności, która nadal nie może otrząsnąć się z tamtych przeżyć, widzimy niezwykłego nauczyciela, leczącego za pomocą mądrości starożytnych Greków, pesymizm, agresję i historycznie uwarunkowaną rozpacz. Widzimy, jak krytyczne myślenie i uwaga może wzmacniać oraz zachęcać dzieci do spojrzenia ponad ograniczeniami ich własnej społeczności. Filozofia daje chłopcom szansę na indywidualne zmierzenie się z narracjami swojej społeczności i odrzucenie przekonania, że jedynym rozwiązaniem problemów pozostaje przemoc.

Po pokazie o edukacji porozmawiają Przemek Staroń i Paulina Wiejak.


Przemek Staroń - psycholog, wykładowca, trener i edukator, autor bestsellerowej serii "Szkoła bohaterek i bohaterów". Nagrodzony przez Komisję Europejską twórca Zakonu Feniksa, tutor ponad 50 olimpijczyków z filozofii. Nauczyciel Roku 2018, finalista Global Teacher Prize 2020, Digital Shaper 2020, Członek Kolegium Ekspertów Instytutu Strategie 2050. Twórca #utrzy, wyróżniony w konkursie im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata" i konkursie o Nagrodę im. Janusza Korczaka, nagrodzony LGBT+ Diamond 2019 Polish Business Award, zasiada w Radzie Mentorskiej Funduszu Stypendialnego Fundacji Rafała Brzoski.

Paulina Wiejak - filozofka z zamiłowania i wykształcenia. Współpracowała z czasopismem "Filozofuj!", gdzie przeprowadziła m.in. wywiady z prof. Antonim B. Stępniem i prof. Henrykiem Podbielskim. Jako nauczycielka akademicka prowadziła zajęcia z logiki, a obecnie koordynuje wydarzenia popularyzujące naukę w Programie Explory. Miłośniczka kawy speciality, Tolkiena i Włoch.