stat

Pokaz filmu Obłoki śmierci - Bolimów 1915 i spotkanie z reżyserem

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

11 grudnia (sobota) o godzinie 18.00 zapraszamy na specjalny pokaz filmu Obłoki śmierci Bolimów 1915, który odbędzie się w Kinie Muzeum (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku). Gościem specjalnym wydarzenia będzie reżyser, Ireneusz Skruczaj, który po seansie opowie o kulisach powstawania swojego filmu oraz odpowie na pytania widzów. Spotkanie z reżyserem poprowadzi dr hab. Grzegorz Berendt, historyk, wykładowca uniwersytecki i dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

OBŁOKI ŚMIERCI BOLIMÓW 1915
Reżyseria: Ireneusz Skruczaj
Kraj produkcji: Polska 2020
Gatunek: fabularyzowany dokument
Czas trwania: 65 minut

Opis filmu: Obłoki śmierci Bolimów 1915 to pełnometrażowy, fabularyzowany film dokumentalny opowiadający o narodzinach broni chemicznej z polskiej perspektywy. Film relacjonuje przebieg jednych z pierwszych ataków gazowych w dziejach, do których doszło w trakcie I wojny światowej, w samym sercu współczesnej Polski pod Bolimowem. W latach 1914-1915 w Bitwie pod Bolimowem zginęło około 80 tysięcy żołnierzy. Państwa Polskiego nie było wówczas na mapie Europy. Na jego ziemiach starły się ze sobą potężne armie trzech zaborczych mocarstw Imperium Rosyjskiego, Cesarstwa Niemieckiego i Austro-Węgier. Przebieg przedstawionych w filmie wydarzeń jako pierwszy opisał w latach 70. Francuz André Malraux, w powieści Łazarz (uznanej przez ówczesne polskie władze za fikcję).

Film Skruczaja nie jest kolejnym, suchym dokumentem historycznym, jakie znamy z popularnonaukowych stacji telewizyjnych. Twórca oparł przekaz dzieła na efektownych scenach batalistycznych, zrealizowanych językiem nowoczesnego kina wojennego. Zabieg ten pozwala widzom przenieść się w samo centrum relacjonowanych wydarzeń i doświadczyć losu polskich żołnierzy, walczących w armii rosyjskiej i niemieckiej, na tle epokowego wydarzenia narodzin broni masowego rażenia.

Przebieg i koszmar walk pod Bolimowem komentują naukowcy prowadzący badania archeologiczno-historyczne w ramach programu Archeologiczne przywracanie pamięci o Wielkiej Wojnie: archeolog dr Anna Zalewska, historyk Stanisław Kaliński autor książki Bolimów 1915 oraz specjalista ds. broni chemicznej dr Maciej Śliwakowski. Materiał wzbogacono unikalnymi materiałami archiwalnymi pozyskanymi z brytyjskich, niemieckich i amerykańskich archiwów. Lektorem w filmie jest aktor Mirosław Zbrojewicz.

Film jest produkcją niezależną, zrealizowaną dzięki zaangażowaniu niemal 200 osób: członków ekipy, mieszkańców Bolimowa, rekonstruktorów historycznych i aktywistów lokalnego stowarzyszenia. Znacząca dla powstania filmu była także zbiórka pieniędzy na portalu PolakPotrafi.pl. Dzięki niej projekt wsparło ponad 250 donatorów. Prace nad projektem trwały w sumie 5 lat, zdjęcia zrealizowano w trakcie 25 dni zdjęciowych, w 13 lokalizacjach. Zgromadzono niemal 100 godzin materiałów, z których powstał pełnometrażowy film. (Opis dystrybutora, Best Film)

Od reżysera: Obłoki śmierci Bolimów 1915 to film o pamięci i jej strażnikach. Opowieść o traumie, zapomnieniu i prawdzie. Relacja o perwersji nauki na usługach masowego mordu. Dokument o nieludzkim okrucieństwie i niespotykanym miłosierdziu. To w końcu film o wielkiej historii odnalezionej za progiem rodzinnego domu, mojego domu Bolimowa. W trakcie I wojny światowej doszło tu do pierwszych masowych ataków przy użyciu broni chemicznej ludzkość przekroczyła kolejną haniebną granicę.

Motywem przewodnim filmu są śmiercionośne obłoki gazu bojowego. W 1915 roku spowiły one malowniczy pejzaż Bitwy nad Rawką i Bzurą, w której wojska rosyjskie usiłowały powstrzymać marsz Niemców z Łodzi na Warszawę. Wydarzenia te spowiło następnie ludzkie zapomnienie. Spod jego zasłony tylko nieliczni słyszeli szept domagającej się upamiętnienia prawdy o losie ofiar.

Mój film ma tę prawdę uwiecznić, uhonorować osoby, które poświęciły jej lata swojego życia i opowiedzieć ją młodym pokoleniom językiem nowoczesnego kina wojennego. Kluczowym środkiem wyrazu są realistyczne, dynamiczne sceny batalistyczne, ukazujące najważniejsze momenty bitwy tak, jak wyglądały one w rzeczywistości. Ujęcia są brutalne, ale takie było oblicze tej wojny.

Ireneusz Skruczaj  urodzony w 1985 roku, montażysta telewizyjny i filmowy, medialny freelancer, właściciel firmy Crew Production. Wychowany w Bolimowie, lokalny patriota, który zawsze wiedział, że jego pierwszy, oryginalny projekt będzie poświęcony historii tego wyjątkowego miejsca.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10 zł