Pokazy filmowe w ramach Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej dla Studentów i Doktorantów "WYKLUCZENI: Definicja-Odmiany-Recepcja".
PAPUSZA (2013) Polska, 131 min.
reż. i scen. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
muzyka: Jan Kanty Pawluśkiewicz
obsada:Jowita Budnik, Zbigniew Waleryś, Antoni Pawlicki
Oparta na faktach dramatyczna historia pierwszej romskiej - cygańskiej - poetki, kobiety świadomej swojego autorskiego głosu. Pierwszej, która zapisała swoje wiersze oraz pierwszej tłumaczonej na polski i wydanej w oficjalnym obiegu - dzięki zachwytowi i staraniom samego Tuwima. Wiersze Papuszy trwale wzbogaciły polską kulturę o wgląd w cygańską "duszę".
(...)Prawdziwym tematem filmu jest jednak los człowieka wyklętego. Wyobcowanie, wykluczenie ze wspólnoty, której zawdzięcza się wszystko. Papusza - przejmująco zagrana przez Jowitę Budnik - została oskarżona o zdradę cygańskich tajemnic, chociaż niczego złego nie zrobiła. Wyraziła jedynie zgodę na przetłumaczenie i opublikowanie tomiku swoich wierszy. Polscy artyści, w tym Julian Tuwim i Jan Kanty Pawluśkiewicz, uważali ją za geniusza. W swoim środowisku, które brutalnie ją odepchnęło, żyła do końca z piętnem hańby. Samorodny talent okazał się błogosławieństwem i przekleństwem. Tę udrękę spowodowaną rozdarciem między dwa światy film oddaje doskonale. (...)" [Aut. J. Wróblewski, Talent wyklęty,
www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/film]