9 marca o godz. 18:00 #Goyki3 zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego Simona przedstawiającego opowieść o niezwykłym życiu Simony, córki, wnuczki i prawnuczki słynnego rodu Kossaków, która porzuciła Kraków i odnalazła dom z dala od cywilizacji, pracując jako psycholożka i badaczka dzikich zwierząt.
Z tej opowieści wyłania się postać osoby wielowymiarowej, barwnej, bezkompromisowej, radykalnej w zachowaniu i poglądach, wyprzedzającej swój czas i przez to często samotnie walczącej o dobro przyrody i budowanie społecznej świadomości związku człowieka z przyrodą.
Po filmie spotkanie z Natalią Koryncką-Gruz poprowadzi Joanna Cichocka Gula.Natalia Koryncka-Gruz reżyserka filmów fabularnych i dokumentalnych oraz teatrów telewizji, producentka, scenarzystka. Ukończyła wydział Polonistyki UW i Reżyserię w PWSFTviT w Łodzi. Członkini Polskiej Akademii Filmowej. Za film absolutoryjny 1 1 dostała 18 nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych (w tym Grand Prix- Bilbao, I Nagroda- Oberhausen, Nagroda Specjalna- Turyn, etc.) Za film fabularny Amok otrzymała nagrodę za debiut na Festiwalu Filmowym w Gdyni.
Joanna Cichocka - Gula Dyrektorka Goyki 3 Art Inkubatora, absolwentka Wydziału Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Po studiach pracowała w Studio Filmowym im. Karola Irzykowskiego. W latach 1988-2010 była dziennikarką TVP Gdańsk. Reżyserowała filmy dokumentalne o sztuce, była redaktorką odpowiedzialną za produkcję spektakli Teatru TV. Pełniła funkcję szefowej Redakcji Kulturalnej i Teatru Tv. Odbyła staże w telewizji Arte oraz innych francuskojęzycznych stacjach telewizyjnych oraz telewizji BBC. Od 2010 do 2019 roku pełniła funkcję v-ce Prezydentki Sopotu odpowiedzialnej za kulturę, edukację i pomoc społeczną.
Simona/ Simona
reż. Natalia Koryncka-Gruz
Polska/2022/91 min.
Ida Matysek, cioteczna wnuczka Simony Kossak, jedzie do Puszczy Białowieskiej. Jako spadkobierczyni testamentu Lecha Wilczka, partnera Simony, który był autorem niezwykłych zdjęć z ich wspólnego życia w leśniczówce Dziedzinka, Ida ma dostęp do jego archiwum.
Porządkując pozostawione przez Lecha zdjęcia, odkrywa tajemnice rodzinne, których nie była świadoma. Wraz z nią poznajemy świat magicznej, pradawnej, ale także tej współczesnej Puszczy. To opowieść o niezwykłym życiu Simony, córki, wnuczki i prawnuczki słynnego rodu Kossaków, która porzuciła Kraków i odnalazła dom z dala od cywilizacji, pracując jako psycholożka i badaczka dzikich zwierząt. To dzięki niej postrzegamy Puszczę nie jako rezerwat przyrody, ale unikalny, jedyny w swoim rodzaju, ekosystem, który istnieje od tysięcy lat. To miejsce jest schronieniem dla zwierząt, które często są już na progu wyginięcia.
Z tej opowieści wyłania się postać osoby wielowymiarowej, barwnej, bezkompromisowej, radykalnej w zachowaniu i poglądach, wyprzedzającej swój czas i przez to często samotnie walczącej o dobro przyrody i budowanie społecznej świadomości związku człowieka z przyrodą. Dla Idy podróż do Puszczy jest za to powrotem do wspomnień z dzieciństwa, odkrywaniem własnych korzeni a jednocześnie spotkaniem z przodkinią wielkiego formatu, której przesłanie jest ponadczasowe.
W cyklu Kino na Goyki 2023 pokazujemy najciekawsze filmy dokumentalne, poruszające aktualne i palące problemy współczesnego świata. W tym roku program filmowy rozszerzamy o dyskusje z twórcami i bohaterami. Nowością jest także możliwość nabycia karnetu, uprawniającego do wejścia na każdy z 9 seansów cyklu. Koszt pojedynczego karnetu to 80 złotych a biletu na pojedynczy seans to 12 złotych. Bilety do nabycia w naszym sklepie internetowym oraz w kasie bezpośrednio przed seansem. Już dzisiaj zaplanuj swój czas w kinie na Goyki.
Przy doborze filmów współpracujemy z programerami Against Gravity.
Pokazy odbywają się w dwa czwartki miesiąca o godz. 18:00 (sala kinowa, pierwsze piętro).