stat
Impreza już się odbyła

Pokazy w rosyjskich teledysków w ramach Yach Film Festiwalu

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście
paź 11-12

piątek - sobota, g. 10:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
POKAZY W ROSYJSKIM CENTRUM NAUKI I KULTURY W GDAŃSKU
W RAMACH YACH FILM FESTIVALU
2 - 3 października 2009

2 października

16:00-18:00 - pokaz rosyjskich teledysków z lat 80-tych i 90-tych
Agata Kristi, DDT, Wiktor Coj i zespół KINO, Nautilus Pompilius, Akwarium, Maszyna Wremieni i in.

18:15-20:00 - Koncert na DVD: Wiktor Coj i grupa ''Kino''

Historia grupy "Kino"
W popularności leningradzkiej grupy jest coś niewytłumaczalnego - popularność, sława, masowe uznanie, które artyści zdobywają zaraz po pojawieniu się na scenie, grupa zyskała dopiero wtedy, gdy istniała już praktycznie tylko w wyobraźni wielbicieli.
Popularność "Kino" zaczęła się wiosną 1988 roku, kiedy grupa w całości zniknęła z muzycznych horyzontów: nie występowała, nie robiła prób, a jej muzycy byli pochłonięci realizacją własnych planów twórczych. Wydawało się czystym przypadkiem, że muzycy wykroili czas i zakończyli pracę nad znajdującym się już pół roku w stanie "półproduktu" albumem "Grupa krowi", który stał się katalizatorem dla wybuchu "kinomanii". Wszystko zaczęło się jesienią 1981 roku, gdy ze składów dawno zapomnianych grup "Piligrim", "Abzac" i "Palata nomier 6" powstało trio "Garin i hiperboloidy".
Kilka miesięcy później z tego składu pozostał duet, a nazwa zmieniła się na "Kino" - w tym czasie w jej składzie byli Wiktor Coj i Aleksiej Rybin. Wstąpili oni do Klubu Rockowego i wiosną debiutowali na jego scenie przy współpracy muzyków z zespołów "Akwarium" i "Zoopark", nagrali album pt. "Sorok piat' ", kilka razy wyjeżdżali do Moskwy i zniknęli na cały rok. Później wystąpili jeszcze kilka razy - w piątkę - po czym niespodziewanie rozpadli się. I w maju 1984 r. "Kino" pojawiło się znowu.
Wiktor Coj (gitara, wokal); Jurij Kasparian (gitara); Aleksandr Titow (bas) i Gieorgij "Gustaw" Gurianow (perkusja) w ciągu kilku miesięcy opracowali nowy repertuar i z "Tiomnoj loszadkoj" pojawili się na scenie XI Leningradzkiego Festiwalu Rockowego, na którym wywołali sensację i stali się odkryciem rockowym. Tytuł laureatów Klubu Rockowego potwierdzali dwukrotnie - w 1985 i 1987 roku. Jesienią 1984 r. Titowa zmienił Igor Tichomirow - gitarzysta basowy "Dżungliej" i "Pop-Mechaniki". Od tego czasu, jeśli nie liczyć epizodycznych gitarzystów, klawiszowców i perkusistów, jest niezmienny. Piosenki "Kino" przyciągają słuchaczy obfitością świeżych melodycznych rozwiązań, a doskonałe występy zespołowe pozwalają mówić o niej jak o prawdziwym wzorcu grupy rockowej. W tekstach W. Coj - autor praktycznie całego repertuaru "Kino" - romantycznie wywyższa obrazy, które mieszają się realizmem, życiowymi szkicami natury, odbijając wewnętrzny świat młodego człowieka. W tekstach tych jest również miejsce na dobry humor, a czasem i gryzącą ironię, która jest charakterystyczna dla poetyckiego języka W. Coja. W późniejszych utworach grupy wyraźnie zauważalne jest "wydoroślenie" jej bohatera lirycznego, odejście od naiwnego codziennego opisu podwórek i bram, zwrot ku poważniejszym problemom, wezwanie do aktywnego działania, moralnej odnowy. Po sukcesie albumu "Grupa krowi" i wyjściu na ekrany filmu S. Solowiewa "Assa", w którym krótkie pojawienie się "Kino" stało się jedną z bardziej znaczących scen całego filmu, grupa łapie drugi oddech. Wznawiają trasy koncertowe, z sukcesami występują w kraju i zagranicą, szczególnie w Danii, gdzie grupa bierze udział w dobroczynnych akcjach ruchu "Next stop", we Francji, gdzie wystąpili na największym Festiwalu Rockowym w Bourget i na corocznym Festiwalu Radzieckiego Rocka "Znowu w ZSRR" we Włoszech. Oprócz filmu "Assa" grupa wystąpiła również w filmach A. Uczitiela "Rok" i "Miasto" A. Burcewa, a sam Wiktor Coj wystąpił w dość osobliwym filmie R. Nurgmanowa "Igła". W 1989 roku wydali płytę we Francji. 15 sierpnia 1990 roku. В. Coj zginął w wypadku samochodowym. W styczniu 1991 r. "Melodia" wypuściła "pośmiertny" album, dopracowany w studiu przez muzyków grupy na podstawie materiałów zarejestrowanych przez Coja na kilka dni przed śmiercią.

3 października

15:00 - 16:00 - pokaz rosyjskich teledysków ostatnich lat
Bi-2, Nocznyje snajpiery, Zemfira, Mumi Troll, Tancy minus, Splin, 7B i inni.

16:15 - 17:15 - Koncert na DVD: Bravo. 20 lat. Jubileuszowy koncert (wydanie: 2004)
Brawo — rosyjska grupa rockandrollowa, powstała w 1983 roku w Moskwie. Nieśmiertelny szef grupy, gitarzysta i autor - Jewgienij Chawtan. Grupa wydała mnóstwo albumów, pierwszy z nich ujrzał świat w 1983 roku. Styl grupy nawiązuje do bitu lat 50-60-tych z elementami jazzu. Grupa "Brawo" znana jest przede wszystkim ze swojego image'u modnisiów, znanego z mody lat 50-tych.

17:30 - 18:30 - pokaz rosyjskich teledysków ostatnich lat
Bi-2, Nocznyje snajpiery, Zemfira, Mumi Troll, Tancy minus, Splin, 7B i inni.

18:45 - 20:00 - Zielony teatr w Zemfirze (2008, reż. Renata Litwinowa)
"Zielony teatr w Zemfirze" — pierwszy w historii pełnometrażowy film muzyczny, powstały na materiale wideo jednego koncertu. Pierwsze doświadczenie Renaty Litwinowej w kinie muzycznym. Aktorka i reżyser stworzyła nie tylko filmowy, ale również przedstawiła plastyczny, nieobojętny portret jednej z najpopularniejszych piosenkarek rosyjskich ostatniego dziesięciolecia. Oprócz filigranowych, dokładnie zmontowanych numerów muzycznych, w filmie brzmią monologi Zemfiry. Zemfira jeszcze nigdy nie była przed obiektywem taka szczera i ambitna.

WSTĘP WOLNY