stat
Impreza już się odbyła

Pokochać brąz - wystawa prac Agnieszki Hubeny-Żukowskiej Opinie (1)

Zapraszamy do oglądania wystawy prac Agnieszki Hubeny-Żukowskiej. Obrazy artystki można zobaczyć na ogrodzeniu wokół Parku Oliwskiego. Wystawa potrwa do końca listopada.

lis 22-24

piątek - niedziela, g. 18:00 - 21:00

Wstęp wolny

14 września - 24 listopada 2024, g. 10:00 - 17:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 1-12 zł
Od artystki:

Od wieków rośliny, krajobrazy i ogrody inspirują artystów z całego świata. Powstają utwory literackie i muzyczne, tworzone są ornamenty i malowidła. Dla mnie sam ogród jest obrazem, który został "namalowany" przy użyciu najbardziej zmiennych i nieprzewidywalnych farb jakimi są rośliny. Ogród to równocześnie żywy organizm, który nigdy nie wygląda tak samo. W każdej minucie zachodzą w nim zmiany spowodowane wzrostem roślin, wędrówką słońca i chmur po niebie, podmuchami wiatru, temperaturą powietrza, czy opadami deszczu i śniegu. Nawet odwiedzające ogród zwierzęta, powodują, że jest on, w danej minucie niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. Ogród ciągle ewoluuje, a wraz z nim obraz, który został zapoczątkowany przez jego twórcę. Ogród jest dziełem nigdy nie skończonym, obrazem wielowymiarowym, który działa na wszystkie zmysły człowieka. Poza tym jest zielonym płucem miasta i schronieniem dla wielu organizmów, również dla ludzi.

Obraz ogrodu, choć zmienny jest ciągły, a jego estetyka uzależniona jest od pielęgnujących go rąk. Nie musi swej świetności kończyć jesienią, czy zimą. Może być piękny przez cały rok.
Może jeżeli pokochamy brąz.

Okres jesieni to wzmożony ruch w ogrodach. Nie wiem, czy jesienne porządki to tylko względy estetyczne, czy również objaw strachu przed przemijaniem. Faktem jest, że jesienią nagle zaczynają się 'ciężkie prace'. Barwa brązowa jest wymiatana i wycinana z ogrodu. Rude liście, słomkowe resztki traw, beżowe i czekoladowe zaschnięte kwiatostany i owocostany kończą swój żywot najczęściej w ognisku.

Tak oto zimą zostaje nam jedynie pustka, w której nie ma nawet miejsca na ptaki, czy jeże. Owadów też już nie ma. Skończyły skremowane w ogniu, choć myślały, że suche gałązki będą dobrym schronieniem na zimę. Gleba obdarta ze skóry, wygrabiona do nagości marznie i śni o ciepłej pierzynce z szeleszczących liści... W tym samym czasie pracowity człowiek narzeka na ilość pracy w ogrodzie.

Dlatego pytam się: po co?
Po co robisz ogrodowe 'porządki' jesienią?
Po co zabijasz owady? Zabierasz schronienie drobnym zwierzętom i zabierasz jedzenie ptakom?
Po co niszczysz jesienno-zimowy obraz ogrodu?
Po co sztucznie generujesz sobie pracę, której i tak masz już za dużo?
Idź w tym czasie na spacer z dzieckiem, z wnukiem, poszuraj nogą w liściach, naciesz się słońcem i śpiewem ptaków!

Barwa brązowa kojarzy mi się z czekoladą, z aromatyczną kawą albo z gorącą herbatą z cynamonem. Brązowy to przyjazne drewno w domu, ale też las i jesień. Brązowy to mój ogród zimą, obraz upływu czasu i przemijania. W naturze wszystko przemija i to jest piękne. W ogrodzie cykl życia jest krótki i dynamiczny, za to jakże cudowny.

Jesienią i zimą przy gorącej herbacie nacieszę się obrazem mojego ogrodu, dziesiątkami odcieni brązu, teksturami liści i pędów, szumiącymi na wietrze słomkowymi trawami. Będę podziwiać skrzące się szronem suche owocostanach i ptaki, które przylecą do ukrytych w nich nasion.

Porządki zrobię wiosną, wraz z pierwszymi ciepłymi promieniami słońca. Po całej zimie nie będę mogła się doczekać, aby popracować wreszcie w moim ogrodzie. Jeże wyjdą już z resztek liści, które wzbogacą glebę, owady opuszczą bezpieczne schronienie, a ptaki wyjedzą wszystkie nasiona. Wtedy pożegnam BRĄZ i przywitam nowy, kolorowy obraz mojego ogrodu. Będę się cieszyć kwiatami krokusów, tulipanów, szafirków i innych pięknych roślin cebulowych, brzęczeniem pierwszych pszczół i trzmieli... Ale to przecież już oddzielna opowieść...

Aby BRĄZ zamieszkał w Waszych ogrodach musicie do nich wpuścić więcej kwitnących o różnych porach roku bylin. Nie ma przy nich wcale tak dużo pracy, o ile sami sobie jej nie stworzycie...

Agnieszka Hubeny-Żukowska

Projektantka ogrodów, podróżniczka, dziennikarka i artystka. Autorka prawie 300 projektów ogrodów w Polsce i zagranicą. Absolwentka Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku, Ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczy w Poznaniu oraz Profesjonalnego Ogrodnictwa i Projektowania Ogrodów w Wielkiej Brytanii. Wiedzę i doświadczenie zdobywała w Polsce, Wielkiej Brytanii oraz USA Nauczycielka akademicka, prowadzi wykłady i szkolenia z zakresu projektowania i pielęgnacji ogrodów. Laureatka licznych nagród miedzynarodowych między innymi w Mediolanie i Los Angeles. Za całokształt pracy wyróżniona przez American Architecture Prize w Nowym Jorku.
Autorka ponad 150 artykułów. Współpracuje z wieloma czasopismami, dzieli się swoją wiedzą, a także publikuje swoje teksty oraz zdjęcia między innymi z realizacji ogrodów oraz światowych imprez ogrodniczych. Jej teksty ukazują się zarówno w prasie drukowanej, jak i na łamach portali internetowych. Realizacje jej ogrodów były wielokrotnie przedstawiane w programach telewizyjnych. Członkini Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Ogrodów, International Design Club oraz International Association of Designers. Od roku 2018 członkini międzynarodowego jury w A' Design Award & Competition w Mediolanie. Od ponad 20 lat współpracuje z Pracownią Sztuki Ogrodowej.