Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła

Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku Opinie (5)

Zapraszamy na wystawę "Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku", która odbywa się na placu przed wejściem do Muzeum II Wojny Światowej.

Relacja z imprezy

Wystawa "Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku" prezentuje losy mniejszości polskiej, która od początku istnienia Wolnego Miasta Gdańska służyła Polsce poprzez aktywną działalność na rzecz zachowania własnej tożsamości wobec niemieckiej większości. Na wystawie przedstawiono różnorakie przejawy życia codziennego Polaków w WMG, aż do wybuchu II wojny światowej.

Wyrazem aktywności ludności polskiej było zarówno włączenie się w życie polityczne, poprzez udział w wyborach do gdańskiego parlamentu, jak i dbałość o polskie interesy gospodarcze i handlowe. Polacy zorganizowali własną sieć szkół oraz drużyny harcerskie. Działały również polskie zespoły sportowe i towarzystwa kulturalne. Ostoją dla Polaków był Kościół katolicki i polscy kapłani oraz różnego rodzaju polskie zrzeszenia i organizacje. Tę działalność prowadzono mimo niesprzyjającego lub otwarcie wrogiego nastawienia niemieckich gdańszczan. Po wybuchu wojny polskie życie w Gdańsku zostało zniszczone, a jego ślady były systematycznie zacierane przez Niemców. Wielu Polaków z WMG przypłaciło życiem swoje przywiązanie do polskości.

Honorowy patronat nad wystawą objął prof. dr hab. Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Scenariusz wystawy: Wojciech Grott, dr Marcin Kłodziński, Wojciech Samól, Marek Zambrzycki
Konsultacja naukowa: dr hab. Grzegorz Berendt, dr hab. Karol Polejowski, dr Marek Szymaniak
Opracowanie graficzne i aranżacja przestrzenna: dr hab. Konstancja Pleskaczyńska
Wykonawca wystawy: AAA EXPO Sp. z o.o., Poznań

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    25 zł
  • Bilet ulgowy
    18 zł
Bilet łączony (wystawa główna + wystawa czasowa)

Bilet normalny - 25 zł
Bilet ulgowy - 18 zł