stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

W niedzielę 20 października w Wielkiej Hali Dworu Artusa w Gdańsku, Polski Chór Kameralny wystąpi pod dyrekcją cenionego szwedzkiego dyrygenta - Stefana Parkmana. Dziedzic Erica Ericsona - legendy światowej chóralistyki - przybędzie do Trójmiasta aby przez 5 dni pracować z 24 osobowym chórem Jana Łukaszewskiego nad repertuarem zawierającym wyłącznie utwory kompozytorów skandynawskich m.in. Nilsa Lindberga, Knut Nystedta i Jana Sandstroma.

lis 29

piątek, g. 19:00

Wstęp wolny
gru 15

niedziela, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 105, 135, 175 zł
Będzie to rzadka okazja aby poznać twórczość chóralną naszych sąsiadów przez morze , w dodatku w wykonaniu life pod kierunkiem specjalisty, kierownika katedry chóralnej na Uniwersytecie Uppsali. Stefan Parkman współpracuje z najlepszymi w dziedzinie chóralistyki. Był głównym dyrygentem Narodowego Chóru Duńskiego Radia, Chóru Szwedzkiego Radia, prowadził Chór Filharmonii Sztokholmskiej. Od 2014 pełni fukcję głównego dyrygenta WDR Rundfunkchor. Wielokrotna współpraca z chórami takimi jak RIAS Kammerchor MDR Rundfunkchor, NDR Choir, SWR Vocal Ensemble, Bavarian Radio Choir, Dutch Radio Choir and Radio France Choir przyniosła mu sławę znakomitego specjalisty w dziedzinie muzyki wokalnej. Stefan Parkman koncertował również z wieloma orkiestrami, przygotował także wiele produkcji w Szwedzkiej Operze Królewskiej.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Próby do koncertu odbywać się będą w Aulii Jana Pawla II należącej do gdańskiego seminarium. Szwedzki dyrygent wraz zona Polka będzie mieszkał w Oliwie.

Koncert objęła patronatem Honorowa Konsul Generalna Szwecji Magdalena Pramfelt.

Stefan Parkman jest profesorem dyrygentury chóralnej i Dyrektorem Cantorum w Centrum Muzyki Chóralnej na Uniwersytecie w Uppsali.

Parkman działa zarówno jako dyrygent chóru, jak i orkiestry. Przez długie lata prowadził chór chłopięcy przy Katedrze w Uppsali (Boys' Choir of Uppsala Cathedral), jak też Chór Kameralny KFUM, Chór Kameralny w Enköping i Chór Filharmonii Królewskiej w Sztokholmie.

W latach 1989-2002 Parkman był naczelnym dyrygentem duńskiego Chóru Radia w Kopenhadze (The Danish National Radio Choir), z którym ma bogatą produkcję nagrań dla Chandos Records, a w latach 2002-05 głównym dyrygentem i kierownikiem artystycznym Chóru Radia w Sztokholmie.

Od roku 1983 jest również stałym dyrygentem Akademickiego Chóru Kameralnego w Uppsali (Uppsala Akademiska Kammarkör - UAK).

Od jesieni 2014 piastuje stanowisko głównego dyrygenta niemieckiego Chóru Radia w Kolonii - Westdeutscher Rundfunk (WDR).

Niezależnie od regularnej działalności zawodowej Stefan Parkman zatrudniany jest często jako gościnny dyrygent przez wszystkie niemieckie chóry radiowe, jak też przez BBC Singers w Londynie, Holenderski Chór Radiowy w Hilversum, Niderlandzki Chór Kameralny w Amsterdamie, Choeur de Radio France w Paryżu oraz Trinity Choir w Nowym Jorku.

Parkman był też i jest angażowany przez wiele skandynawskich orkiestr symfonicznych i instytucji, takich jak Royal Swedish Philharmonic Orchestra w Sztokholmie, Norrlands Operan, Opera Królewska w Sztokholmie, Opera w Göteborgu oraz Orkiestry Symfoniczne Radia w Sztokholmie, Kopenhadze i Berlinie.

Stefan Parkman jest ponadto uznanym i cenionym pedagogiem i wykładowcą na zajęciach i kursach dyrygenckich, seminariach i warsztatach, zarówno w Szwecji, jak i za granicą.

W 1997 Parkman odznaczony został przez królową Danii orderem Rycerza Zakonu Dannebroga. Od 1998 roku jest on też członkiem Royal Musical Academy w Sztokholmie, a od kilku lat jej Vice Prezesem.

W 2012 roku król Szwecji Carl XVI Gustaf przyznał mu zaszczytny medal Litteris et Artibus.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    20-30 zł
Bilety w cenie od 20 do 30 złotych dostępne są w biurze chóru 9-16 przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 24 oraz na godzinę przed koncertem w Dworze Artusa.

Przeczytaj także