POLIFONIA. książka i muzykaLitery i nuty spotkają się w Cyganerii
22 października 2008 r. o godz. 19.00odbędzie się trzecie spotkanie z książką w cyklu
"Polifonia. książka i muzyka".
W trakcie spotkania odbędzie się promocja najnowszej książki Pawła Huelle "Opowieści chłodnego morza" która ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.
W trakcie spotkania Przemek Dyakowski- saksofonista, weteran polskiego jazzu podejmie się muzycznej interpretacji najnowszych opowiadań Pawła Huelle.
Spotkanie poprowadzi Adam Kamiński
Wstęp wolny !
POLIFONIA. książka i muzykaPolifonia to inaczej "wiele głosów", zjawisko to występuje zarówno w literaturze jak i w muzyce. "Wiele głosów" pojawia się także na spotkaniach z cyklu "Polifonia. książka i muzyka".
Są to spotkania z literatami połączone z występem muzyków. Słowo i dźwięk to zarówno dwie integralne dziedziny sztuki, jak i przenikające się nawzajem środki artystycznego przekazu.
Polifoniczne spotkania są próbą spojrzenia na literaturę przy obecności muzyki. Taki mariaż tekstu i dźwięku ma ukazać także inne oblicze muzyki.
"Polifonia. książka i muzyka" ma za zadanie promować nowe, fascynujące zjawiska zarówno literackie jak i muzyczne. W "polifonicznych" spotkaniach uczestniczą literaci i muzycy, związani przede wszystkim z trójmiejskim środowiskiem artystycznym.
"Polifonia. książka i muzyka" to projekt skierowany do wszystkich osób, które interesują się współczesną literaturą w jej różnych wymiarach, formach i treści.
Spotkania odbywają się w Kawiarni Cyganeria.
KSIĄŻKA
Paweł Huelle - jest prozaikiem, scenarzystą i dramaturgiem związanym biografią i licznymi wątkami swej twórczości z Gdańskiem. Zadebiutował powieścią Weiser Dawidek, która została uznana przez krytyków za najważniejszą powieść lat osiemdziesiątych. Opublikował między innymi nominowany do Nagrody Literackiej Nike '97 tom Pierwsza miłość
i inne opowiadania, Opowiadania na czas przeprowadzki oraz powieści: Mercedes-Benz i Castorp. Jego ostatnia powieść Ostatnia Wieczerza również została wyróżniona nominacją do Nagrody Literackiej Nike.
"Opowieści chłodnego morza"Najnowszy tom opowiadań Pawła Huellego to nietypowa saga nadmorska, której bohaterowie dążą do odnalezienia prawdy. Jedni poszukują jej w księdze przemian, inni w księdze spisanej w uniwersalnym języku albo w tym, co drzemie pod powierzchnią wspomnień. Każdy z nich, naznaczony samotnością, odbywa najważniejszą podróż w życiu, która przybliża ich do ich własnej prawdy, do źródła, w którym wszystko ma swój początek. Chłodny, surowy klimat i wysmakowany styl tej prozy przenosi nas w świat wyobraźni ludzi północy, gdzie człowiek, piasek i morze stają się historią o pamięci, tożsamości i prapoczątku. Opowieści chłodnego morza to forma dialogu pomiędzy autorem a różnymi wersjami mitu północy. Bogactwo odwołań i aluzji w nadmorskich historiach spina klamra, którą stanowią publikowane już opowiadanie Mimesis i jego narracyjne odbicie zamykające zbiór Pierwsze lato.
MUZYKA
Przemek Dyakowski - rozpoczął grę na saksofonie pod koniec lat 50-tych w zespole Zygmunta Koniecznego w słynnej Piwnicy pod Baranami w Krakowie. Debiutował jako jazzman podczas Zaduszek Jazzowych w Filharmonii Krakowskiej w 1961 r. Po przeniesieniu się na Wybrzeże przez wiele lat związany z Klubem Studentów Wybrzeża Żak w Gdańsku m.in. w zespole Włodzimierza Nahornego. Pod koniec lat 60 współtworzył zespół Rama 111, w którym gra do dzisiaj. W ciągu lat 70 - tych Rama 111 przez 10 lat była zespołem Radia Gdańsk mającym swój program na antenie, dokonując setki godzin nagrań archiwalnych z muzyką jazzową i rozrywkową. Uczestniczył w Jazz Jamboree, koncertach w cyklu "Jazz w Filharmonii" ( m.in. w Filharmonii Narodowej), w festiwalach i klubach Skandynawii. Akompaniował na koncertach takim gwiazdom jazzu i muzyki popularnej jak CAB CALLOWAY, SHIRLE JONES, STEVE ALLEN, BOBBY SHORT... i. in. Podczas GDYNIA SUMMER JAZZ DAYS towarzyszył angielskiej wokalistce jazzowej nr 1 ELAINE DELMAR. Od szesnastu lat prowadzi autorską audycję jazową na antenie Radia Plus a od siedemnastu Gdyński Sax Club działający obecnie w Klubie Ucho. Od siedmiu lat wraz z Wojciechem Karolakiem, Andrzejem Dąbrowskim i Januszem Kozłowskim gra w zespole legendarnego Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza SWING OLD STARS. Na saksofonie tenorowym kontynuuje stylistyką LESTERA YOUNGA. W 2007 roku powstała autorska płyta Przemka Dyakowskiego pt. Melisa wydana przez wytwórnię Outside Music, której producentem i wykonawcą jest Leszek Możdżer. Oprócz niego na płycie grają: Sławek Jaskułke, Dominik Bukowski, Janusz Macek Mackiewicz, Tomasz Sowiński i Irek Wojtczak. Jest liderem grupy Take It Easy.
PROWADZĄCY
Adam Kamiński - prozaik, dramaturg, krytyk literacki, ur. 1978, mieszka w Gdyni.
Opowiadania publikował w licznych czasopismach literackich, m.in. w "Twórczości", "Pograniczach", "Tytule", "Rzeczpospolitej Kulturalnej".
Współpracuje z kilkoma czasopismami literackimi (m.in. "Rzeczpospolita Kulturalna", "Autograf") oraz z Teatrem Polskiego Radia. Debiutancki zbiór opowiadań "Sam" ukazał się w Gdańsku w 2006 r. Nowa książka ukaże się w najbliższym czasie.
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni
Współorganizator: Kawiarnia Cyganeria
kontakt: dim@mbpgdynia.pl