stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wydarzenie w ramach

Polish Culture Trip to międzynarodowy, objazdowy projekt prezentujący polską kulturę za pośrednictwem przearanżowanego, portowego kontenera zwanego Mobilny Instytut Kultury.

9 listopada 2024 - 10 stycznia 2025, g. 18:00

Gdynia,
Wstęp wolny

8 listopada 2024 - 12 stycznia 2025, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 10 zł
ulgowy 6 zł
Mobilny Instytut Kultury ma wiele możliwości ekspozycyjnych oraz funkcjonalności, stąd w jego wnętrzu zmieści się naprawdę dużo kultury.

MIK to z jednej strony galeria, scena, mini kino, ale i doskonałe miejsce na spotkania i warsztaty. Stąd projekt Polish Culture Trip wypełnią treści prawdziwie wartościowe, na wskroś kulturalne i artystyczne. W minionych latach MIK przyjmowany był z otwartymi ramionami wszędzie tam, dokąd przybył, a dzięki prezentowanej wewnątrz jakości chętnie będzie ponownie widziany w centrach światowych miast. Piękne podróże do Kopenhaskiej Ambasady RP, Instytutu Polskiego w Brukseli, Miasta Gdańsk czy kreatywnej Łodzi w tym roku nabiorą na mocy i sprowokują kilka nowych kierunków.

Chęć współpracy w kolejnych latach przy Polish Culture Trip zadeklarowały znaczące ośrodki kultury na świecie m.in: Instytut Polski w Tokio, Instytut Polski w Nowym Jorku, Instytut Polski w Londynie, Ambasada RP w Kopenhadze.

Prezentacje w MIKu odbywają się zawsze w istotnym kontekście a tym, w tym roku jest to
100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Stąd w projekcie Polish Culture Trip pomysł, aby zawrzeć wszystkie najważniejsze wydarzenia z ostatnich stu lat które wyrażają się za pośrednictwem designu, malarstwa, muzyki i plakatu.

Projekt pt. Polish Culture Trip 2018
Wystawa jest przekrojową ekspozycją prezentującą polski design/osiągnięcia polskiego wzornictwa na przestrzeni minionego stulecia. Wybrane obiekty reprezentować będą kolejne dekady, od uzyskania przez Polskę niepodległości aż po współczesność. Polskie wzornictwo rozumiemy szeroko: to nie tylko meble, także ceramika, grafika użytkowa i przedmioty codziennego użytku. Pokażemy zarówno obiekty ikoniczne, jak i nieoczywistych bohaterów dnia codziennego. Wybrane przez nas obiekty będą odzwierciedlać ducha swoich czasów. Na wystawie planujemy pokazać między innymi fotel RM58 CLASSIC projektu Romana Modzelewskiego wznowiony przez firmę VZÓR, stołek PLOPP Oskara Zięty, fotel 366 Metal Józefa Chierowskiego, plakaty Ryszarda Kai, krój pisma "Komunikat" Władysława Strzemińskiego, porcelanę z Fabryki Porcelany "Ćmielów" i wiele innych

Na wystawie zaprezentowanych będzie ponad 40 eksponatów z każdej z dekad od roku 1918 do 2018 r.

W programie:
Polski dizajn - przekrojowa ekspozycja prezentującą osiągnięcia polskiego wzornictwa na przestrzeni minionego stulecia. Wybrane obiekty reprezentować będą kolejne dekady, od uzyskania przez Polskę niepodległości aż po współczesność.
Kurator: Magdalena Kalisz

Koncert otwarcia - DANIELA LA LUZ - znakomita producentka i DJ-ka interpretująca jazzową klasykę w stylu techno. Wszystko dzięki współpracy z wybitnym jazowym twórcą - Sebastianem Sołdrzyńskim.

Video-art malarstwa polskiego ze szczególnym uwzględnieniem sztuki współczesnej oraz praktyk artystycznych związanych z dorobkiem dwudziestolecia międzywojennego. Wykorzystując nowoczesne technologie artystka wizualna Pani Pawlosky dokona autorskiej, konceptualnej prezentacji malarstwa polskiego, która w formie video-artu prezentowana będzie codziennie po zmierzchu na oszklonych, pokrytych ekranem ściankach kontenera.

Warsztaty "D.I.Y. polish design", czyli otwarte spotkanie umożliwiające własnoręczne zbudowanie kultowego modelu polskiego krzesła. Mini model po uprzednim złożeniu będzie można zabrać ze sobą do domu. Prowadzenie: NIUS

Wystawa - polski plakat na ścianie i na pocztówkach. Polska słynie z jazzu, designu a także plakatu. Historia świetności tegoż sięga dwudziestolecia międzywojennego, aby m.in. w latach 70-tych przynieść naszemu krajowi sławę poza jego granicami. W niewielkiej przestrzeni kontenera zaprezentujemy kilka oprawiony w ramy kultowych plakatów a resztę, starannie wyselekcjonowaną przez kuratora, rozdystrybuujemy w formie okolicznościowych pocztówek w czasie trwania wystawy.

Spotkanie z Małgorzatą Czyńską i jej "Dom Polskim". Z końcem roku 2017 ukazała się fenomenalna książka podana w formie rozmów z osobistościami polskiej kultury dotycząca ich rodzinnych domów i pamięci o nich. Rozmowy przeprowadziła i w formie publikacji zamknęła Małgorzata Czyńska - historyk sztuki, kuratorka, dziennikarka. W czasie oficjalnego otwarcia z autorką książki porozmawiamy o domu polskim w kontekście designu i nie tylko.