stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

5 lipca - 29 grudnia 2024, g. 11:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
"Polityczni dizajnerzy" stanowią część badawczego projektu "Re-Designing the East" realizowanego między Europą Środkową (Polska, Niemcy, Czechy, Węgry) a Azją (Korea, Tajlandia, Indie), koncentrującego się na udziale i zaangażowaniu grafików, plakacistów, artystów w zmiany politycznych systemów od początku lat 80.

Inauguracja wystawy "Polityczni dizajnerzy" w ramach "Re-Designing the East" miała miejsce 25 września w Stuttgarcie. Wernisaż "Politycznych dizajnerów" w Gdańsku, odbędzie się 22 października o godzinie 20, w siedzibie Instytutu Sztuki Wyspa ul. Doki 1, na dawnych terenach Stoczni Gdańskiej. After party w klubie "Buffet", zlokalizowanym na piętrze budynku Wyspy.

Centralną część wystawy stanowi ekspozycja prac odnosząca się do zaprojektowanego przez Jerzego Janiszewskiego logotypu "Solidarność", stanowiący jeden z najbardziej rozpoznawalnych znaków na świecie identyfikujących walkę o demokratyczne państwo. Jej celem jest ukazanie, jak dynamicznie zmieniająca się scena polityczna i sytuacja ekonomiczna wywierały wpływ na zmiany w sposobie użycia i odbioru symbolu Solidarności. Logotyp Solidarności staje się dziś przedmiotem licznych postępowań prawnych, mających na celu jego ochronę przed nadmiernymi i nieuzasadnionymi nadużyciami, które przez lata zmieniały go z symbolu jednoczącego się społeczeństwa w znak towarowy. Nasilająca się pod koniec lat 90' dewaluacja symbolu Solidarności została dostrzeżona przez polskich artystów. Ich krytyczne komentarze towarzyszące kolejnym rocznicom celebrującym powstanie i działalność ruchu, kontestowały jego społeczny i polityczny potencjał, wywołując równocześnie publiczną dyskusję nad jego współczesnym znaczeniem.

W ramach "Politycznych Dizajnerów" prezentowane są również trzy instalacje artystyczne, rozszerzające zagadnienie współczesnych strategii, koncentrujących się na modelowaniu nowych jakości demokracji. 8-kanałowa wideo instalacja Olivera Resslera "Co to jest demokracja?" prezentuje wywiady z aktywistami i analitykami z osiemnastu krajów z całego świata, którzy odpowiadają na zawarte w tytule pytanie. Mimo, że wszystkim rozmówcom postawiono to samo pytanie, rezultat pełen jest różnorodnych perspektyw i punktów widzenia reprezentujących rodzaj globalnej analizy głębokich kryzysów politycznych Zachodniego modelu demokracji. Elementarny sposób pojmowania demokracji, jakim są spotkania i wymiana poglądów obywateli, stanowi koncepcję instalacji autorstwa Lindy Pollack "Habeas Lounge". Czerwona kanapa w kształcie otwartego owalu ostała zaprojektowana jako przestrzeń spotkania, debaty, wspólnoty, obecności publicznej i ucieleśniania demokracji.

W trakcie trwania wystawy, stanie się ona otwartym miejscem dyskusji poświęconych stawianym przez wystawę pytaniom. Trzeci komponent wystawy stanowi praca Jacka Niegody. Jest to swego rodzaju instrukcja BHP przeznaczona dla działaczy kulturalnych zajmujących się rewitalizacją porobotniczych terytoriów. Strona graficzna jest oparta na projekcie plakatu autorstwa Huberta Hilschera wydanym z okazji powołania w 1975 roku Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE/ OSCE) - pierwszej organizacji międzynarodowej do spraw budowania współpracy gospodarczej pomiędzy blokiem Wschodnim i Zachodnim. W ramach swojej pracy, Niegoda zorganizuje szereg spotkań i warsztatów obywatelskich, stanowiących performatywny element "Politycznych Dizajnerów".

Artyści:
Ryszard Beller, Czesław Bielecki, Ewa Bałuk-Zaborowska, Jerzy Janiszewski, Grzegorz Klaman, Jacek Niegoda, Andrzej Pągowski, Linda Pollack, Oliver Ressler ,Tomasz Sarnecki , Michał Szlaga, Monika Rak, Henryk Tomaszewski, Ania Witkowska.

Wystawa "Polityczni dizajnerzy" zorganizowana przez gdański Instytut Sztuki Wyspa, we współpracy z budapeszteńską Trafó Gallery, stuttgardzkim Württembergischer Kunstverein oraz Total Museum z Seulu.

Kuratorzy "Political Design in Asia and Europe", w ramach projektu badawczego "RE-DESIGNING THE EAST" w Stuttgarcie:
Maks Bochenek (Polska)
Hans D. Christ, Iris Dressler (Niemcy)
Sethu Das (Indie)
Nikolett Eross (Węgry)
Tomas Pospiszyl (Czechy)
Keiko Sei (Japonia / Tajlandia)
Nathalie Boseul Shin (Korea Południowa)

w porozumieniu z:
"In Charge. The Role of Political Designers in Transformation"

Kurator wystawy "Polityczni dizajnerzy" zorganizowanej przez IS Wyspa i festiwal sztuki Alternativa w Gdańsku:
Maks Bochenek

Wspierani przez:
wiedeńską Erste Foundation

Projekt powstał przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.
Re-Designing the East - Polityczni dizajnerzy". Spotkanie z kuratorami, konferencja, warsztaty.