stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Polityka ekologii

paź 6

niedziela, g. 12:00

Gdynia, Leśny Ogród Botaniczny,...
Wstęp wolny
Zapraszamy serdecznie na wydarzenie poświęcone współczesnemu podejściu do ekologii i problemów związanych z ochroną środowiska naturalnego, które odbędzie się 21 stycznia (czwartek) o godz. 18.00 w Świetlicy KP w Trójmieście przy ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku.
Przyczynkiem do spotkania jest premiera najnowszej książki Wydawnictwa KP - Ekologia. Przewodnik Krytyki Politycznej. Najpierw o godz. 18.00 zaprezentujemy film Strumień z miłości do wody w reż. Ireny Saliny (USA 2008), następnie o godz. 19.30 rozpoczniemy dyskusję o polityce ekologii, w której udział wezmą:
Krzysztof Skóra, Maciej Lorek, Andrzej Baranowski, Monika Orzechowska i Joanna Tokarz (KP).

Krzysztof E. Skóra - profesor Uniwersytetu Gdańskiego oraz dyrektor Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego na Helu, która powstała z jego inicjatywy w roku 1992. Są tam prowadzone prace m.in. nad przywróceniem populacji szarych fok na polskim wybrzeżu. Laureat Szwedzkiej Nagrody Bałtyku w 2008 roku, przyznawanej za istotny wkład w ochronę wód Bałtyku.
Maciej Lorek - dyrektor wydziału ochrony środowiska w gdańskim Urzędzie Miasta
Andrzej Baranowski - profesor Politechniki Gdańskiej, członek Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN, działacz ekologiczny i zwolennik idei zrównoważonego rozwoju
Monika Orzechowska - działaczka ekologiczna; członkini Niezależnej Grupy Inicjatywnej Fosfi, która zajmuje się bieżącymi problemami lokalnymi, wymagającymi natychmiastowej interwencji ze względu na zagrożenie dla środowiska (budowa spalarni śmieci, góra fosforogipsów w Wiślince).

Strumień: z miłości do wody
Ostrzegawczy dokument Ireny Saliny (USA 2008) z pewnością wywoła poruszenie. Nadszedł czas, kiedy posiadanie tak ważnej do przetrwania wody, przestało być oczywiste. Jeżeli nie dokonamy zmiany na skalę globalną, ubogie narody zostaną zmiecione z powierzchni ziemi. Ludzie na całym świecie organizują się więc do pomocy najuboższym. Afrykańscy hydraulicy pod osłoną ciemności w tajemnicy ponownie podłączają rury doprowadzające wodę do slumsów, aby umożliwić społeczności przeżycie. Naukowiec z Kalifornii ujawnia obecność toksycznych substancji w publicznych wodociągach. "Wodny guru" zachęca do obywatelskich inicjatyw dostarczania wody w Indiach. Dyrektor ogromnej spółki wodnej promuje prywatyzację jako tendencję na przyszłość. Kanadyjski pisarz wyciąga korek z butelki wody, ukazując burzącą spokój prawdę, która napędza zyski światowego przemysłu wodnego. Strumień: z miłości do wody to zaangażowany, a przy tym prowokujący filmowy dzwon bijący na alarm. Przemysłowa eksploatacja zasobów ujemnie wpływa na środowisko naturalne i pozbawia lokalne społeczności możliwości korzystania z wody na ich własnych terenach.

Ekologia. Przewodnik Krytyki Politycznej
Jak uniknąć klimatycznej katastrofy? Czy wystarczy do tego "zielona" transformacja kapitalizmu i zmiana naszych codziennych zachowań na bardziej ekologiczne? A może czekają nas głębokie przemiany stylu życia, sposobów produkcji i konsumpcji?

Choć ekologia na dobre weszła już do publicznej debaty, wciąż nie mamy jasności, jak skutecznie przeciwdziałać globalnemu ociepleniu. Jedno jest pewne: decyzje, które teraz podejmiemy, wpłyną na kształt naszego świata. I właśnie dlatego są one w najgłębszym sensie polityczne.

Ekologia. Przewodnik Krytyki Politycznej przedstawia problem zmian klimatycznych od strony teoretycznej i praktycznej. Naukowcy, działacze społeczni i ekolodzy opowiadają o nowych źródłach energii, nowoczesnych technologiach oraz gospodarczych i społecznych kosztach, jakie wiążą się z globalnym ociepleniem. Przystępnie wyjaśniają pojęcia i terminy, bez których trudno dziś rozmawiać o ekologicznych wyzwaniach.

Działając wraz z innymi, postawieni przed wspólnym wyzwaniem, mamy szansę po raz pierwszy w historii zbudować globalną solidarność. Stawka politycznego działania "zwierzęcia politycznego" nigdy bodaj nie była jeszcze tak wysoka. Jeśli więc w polityce, jak mówi Hannah Arendt, chodzi o świat, to jesteśmy być może najszczęśliwszym pokoleniem w dziejach ludzkości. /fragment książki/