stat
Impreza już się odbyła

Kongres Kultury Pomorskiej/Polityki i strategie kulturalne. W ostatnich latach sektor kultury w Polsce stał się polem intensywnych badań. Jego efektem są dziesiątki, jeśli nie setki analiz i opracowań, zwiększających wiedzę opinii publicznej na temat tego, jaka jest dziś polska kultura.

lis 16

sobota, g. 10:00 - 16:00

Wstęp wolny
lis 22

piątek, g. 16:00

Gdynia,
Wstęp wolny
Termin: 11.04.2017, godz.11.00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40, 80-830 Gdańsk

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy

Prowadzący: Agata Bachórz, Krzysztof Stachura
W ostatnich latach sektor kultury w Polsce stał się polem intensywnych badań. Jego efektem są dziesiątki, jeśli nie setki analiz i opracowań, zwiększających wiedzę opinii publicznej na temat tego, jaka jest dziś polska kultura. Co ciekawe relatywnie mało uwagi w tych studiach poświęca się sferze, która ramuje logikę działań kulturowych, czyli polityce kulturalnej. Chcielibyśmy zastanowić się, z czego wynika to zaniedbanie i jakie są jego konsekwencje. W epoce myślenia o kulturze żywej i poszerzonej, gdy kulturze przypisuje się doniosłą rolę i społeczne znaczenie, słabość polityk kulturalnych świadczy o strukturalnej słabości całego systemu kultury.

Stawiamy tezę, że kultura nie jest ważnym elementem polityk rozwojowych w Polsce, często też traktuje się ją instrumentalnie, jako proste narzędzie do osiągania celów (przede wszystkim promocyjnych i edukacyjnych). Nie ma również jasności odnośnie tego, jak mógłby przebiegać proces tworzenia polityk kulturalnych, jacy aktorzy powinni być w nim uwzględnieni oraz co ma właściwie być jego zasadniczym efektem. Kluczowe znaczenie w dyskusji stolikowej będzie miało przemyślenie, jakie mogą być cele pomorskiej polityki kulturalnej, uwzględniającej aspiracje i potrzeby różnych aktorów społecznych (w tym: instytucjonalnych).

Kongres Kultury Pomorskiej
Oficjalna strona: kongres.pomorzekultury.pl

Działania 2017
Hasło przewodnie Kongresu zamyka się w słowach "Kultura porozumienia".
Kongres będzie odbywał się w dwóch etapach:
I etap, tzw. stolikowy, zaplanowany jest w terminie: 20 marca - 11 kwietnia 2017 (różne lokacje)
II etap, obrady plenarne, termin: 24 kwietnia 2017 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Celem projektu jest stworzenie nowego pola dyskursu w przestrzeni publicznej. Podczas otwartych debat, z reprezentatywnym udziałem partnerów społecznych, poruszane będą problemy ważne dla kultury Miasta, Metropolii i Regionu. Uczestnikami spotkań będą akademicy, eksperci, przedstawiciele urzędów, instytucji kultury, mediów, organizacji pozarządowych i grup nieformalnych oraz indywidualni odbiorcy kultury i obywatele. Nowy model debaty budować będą również: ogólnodostępne materiały, relacja z wydarzenia i opracowanie wniosków. Kultura na nowe czasy to cykl debat w dobrej wierze, opierających się na transparentności, współpracy i przeświadczeniu o istnieniu dobra wspólnego. Każda debata będzie zawierać propozycje i konstruktywne pomysły, których depozytariuszami będą uczestnicy i wszyscy zainteresowani, korzystający z materiałów i opracowań powstałych do i podczas debat. Promocja wydarzeń będzie obejmować także ewaluację, dzięki czemu liczni odbiorcy uzyskają kompletną informację. Depozytariusze będą mieli możliwość stałego korzystania z pokłosia wydarzenia.