stat
Impreza już się odbyła

Polska i Europa lat 50. na zdjęciach Władysława Sławnego

Władysław Sławny, wybitny twórca polskiej powojennej fotografii prasowej, nigdy nie miał wystawy indywidualnej ani albumu, chociaż wśród zawodowych fotografów jest on znany jako ojciec polskiego powojennego fotoreportażu.
Był szefem działu fotograficznego legendarnego tygodnika "Świat" w latach 1951-1957. Kuratorzy wystawy poświęconej Sławnemu, Katarzyna Madoń-Mitzner i Krzysztof Wójcik (a zorganizowanej przez dom Spotkań z Historią i Agencję FORUM) dotarli do synów Sławnego, mieszkających w Paryżu. Okazało się, że bracia Francis i Jean Sławny mają
w domowym archiwum kilka tysięcy negatywów swojego ojca.

lis 30

sobota, g. 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

24 maja 2024 - 1 lutego 2025, g. 10:00

Wstęp wolny
Jak dotąd, w Polsce pokazano zdjęcia Sławnego: na zbiorowej wystawie "Polska fotografia XX wieku", zorganizowanej w 2007 roku przez Związek Polskich Artystów Fotografików w Pałacu Kultury w Warszawie, jedno zdjęcie na wystawie Światłoczułe (2009) prezentującej zbiory fotograficzne Muzeum Narodowego oraz na wystawie poświęconej czwórce fotoreporterów II połowy ubiegłego wieku, którzy pracowali dla legendarnego tygodnika "Świat" - "Cztery razy ŚWIAT. Konstanty Jarochowski, Jan Kosidowski, Wiesław Prażuch, Władysław Sławny" zorganizowanej w 2013 roku przez Muzeum Narodowe.

Wystawa przygotowana przez Dom Spotkań z Historią i Agencję FORUM, a prezentowana
w Galerii Klubu Marynarki Wojennej w Gdyni, jest pierwszą wystawą indywidualną Władysława Sławnego. Ponad sześćdziesiąt fotografii, na których zobaczymy zarówno polityków i oficjalne wydarzenia, jak i zwyczajnych ludzi i życie codzienne w Warszawie, w głębi kraju, a także w NRD, Jugosławii, Holandii i Związku Radzieckim. Sławny fotografował też w Gdyni.

Władysław (Wolf) Sławny urodził się w 1902 roku w Nowym Korczynie. Dzieciństwo
i wczesną młodość spędził w Łodzi. Już jako dwunastolatek interesował się fotografią i sam skonstruował swój pierwszy aparat fotograficzny. Około 1926 roku wyjechał do Paryża i podjął studia na wydziale malarstwa, a jednocześnie zaczął fotografować zawodowo.

W latach 30. poznał w Paryżu wybitnych fotografów, takich jak Robert Capa, David Seymour, Izis, Brassai, Ylla. Brał z nimi udział w wystawach. Jego zdjęcia były publikowane w czasopismach "Vu" i "Regards".

W 1939 roku, po wybuchu II wojny światowej, wstąpił do Armii Polskiej gen. Sikorskiego we Francji. Uczestniczył w bitwie o Narwik. Po wojnie zamieszkał we Francji. Podjął pracę w "Gazecie Polskiej" - prokomunistycznym tygodniku, dofinansowywanym przez Warszawę. W 1950 roku zdecydował się osiąść z rodziną w Warszawie i został mianowany kierownikiem działu fotograficznego tygodnika "Świat". Jego najlepsze zdjęcia powstały w pomiędzy 1955
a 1957 rokiem. W końcu 1957 roku Sławny zdecydował się wrócić z rodziną do Francji. Wszedł do redakcji polonijnego "Tygodnika Polskiego". Umarł w Paryżu w 1991 roku.

Więcej na temat Władysława Sławnego będzie można dowiedzieć się z prelekcji towarzyszącej otwarciu wystawy, a wpisującej się w cykl spotkań "Odkurzacze historii". Gościem Klubu MW będzie bowiem Katarzyna Madoń-Mitzner.
Po spotkaniu będzie można kupić album poświęcony twórczości W. Sławnego, wydany przez DSH.