Sala Kameralna na Ołowiance
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Kaprys polski - Recital z okazji Roku Grażyny Bacewicz (1909-1969)
Katarzyna Duda - skrzypce
Mirosław Feldgebel - fortepian
MAURICE RAVEL - Tzigane na skrzypce i fortepian
DYMITR SZOSTAKOWICZ - 4 preludia na skrzypce i fortepian op. 34 (transkrypcja na skrzypce i fortepian: Dymitr Cyganow)
TADEUSZ PACIORKIEWICZ - Sonata in F na skrzypce i fortepian (1954)
Allegro Moderato - Lento assai - Presto con fuoco.
* * *
GRAŻYNA BACEWICZ - Kaprys polski na skrzypce solo
KAROL SZYMANOWSKI - Pieśń Roksany z opery "Król Roger" (transkrypcja na skrzypce i fortepian: Paweł Kochański)
GRAZYNA BACEWICZ - 2 Tańce na skrzypce i fortepian
GRAZYNA BACEWICZ - IV Sonata na skrzypce i fortepian
Moderato - Andante ma non troppo - Scherzo. Molto vivo - Finale. Con Passione.
KATARZYNA DUDA
Jest jedną z najciekawszych osobowości artystycznych ostatnich lat w Polsce. Występuje na całym świecie. Krytycy zgodnie określają ją jako artystkę nowego formatu. Podkreśla się wspaniałe połączenie kunsztu muzycznego z olbrzymim temperamentem scenicznym oraz wirtuozerii z wielką wrażliwością muzyczną. Koncertowała z renomowanymi orkiestrami takimi jak Orchestre de Chambre de Lausanne, Orquesta Sinfonica de Veracruz, European Union Chamber Orchestra, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia i Telewizji Amadeus w Poznaniu, Orkiestra Filharmonii w Hradec Kralove, Capella Sankt Petersburg, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, Janáček Chamber Orchestra, Neue Ruhr Kammerphilharmonie, Orquesta Sinfonica del Estado de Mexico pod batutą takich dyrygentów jak m. in.: Enrique Batiz, Jesus Lopez-Cobos, Agnieszka Duczmal, Lavard Skou Larsen, Jorge Mester, Dalia Atlas, Mykola Dyadyura. Występowała wspólnie m. in. z Konstantym Andrzejem Kulką, Waldemarem Malickim, Michałem Urbaniakiem, Janem Staniendą, Krzesimirem Dębskim. Koncert "Violin Summit", w którym artystka wystąpiła obok Konstantego Kulki, Krzesimira Dębskiego i Michała Urbaniaka otrzymał najwyższe wyróżnienie w województwie pomorskim - Pomorską Nagrodę Artystyczną Gryf 2003 w kategorii "Wydarzenie Artystyczne".
Wystąpiła w tak prestiżowych salach jak m. in. Lincoln Center i Carnegie Hall w Nowym Jorku - inaugurując międzynarodowy festiwal "Chopin & Friends", w Filharmonii Narodowej w Warszawie, w Sali Rossiniego w Padwie oraz dwukrotnie w Concertgebouw w Amsterdamie. Podczas amsterdamskiego debiutu towarzyszyła jej znakomita pianistka - Ewa Pobłocka. Wszystkie te koncerty zostały entuzjastycznie przyjęte przez publiczność i krytyków muzycznych.
Jej wykonania były transmitowane przez wiele stacji telewizyjnych i radiowych, m. in.: Radio Suisse Romande, Polskie Radio i Telewizję Polską, rozgłośnie telewizyjne w Holandii, Meksyku, Francji, Niemczech, Rosji i Japonii. Posiada rozległy i różnorodny repertuar zawierający dzieła od baroku po muzykę współczesną.
Katarzyna Duda była nominowana do nagrody "Paszport" tygodnika "Polityka".
Artystka jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Tibora Vargi w Sion w Szwajcarii oraz Międzynarodowego Konkursu na Skrzypce Solo Tadeusza Wrońskiego w Warszawie. Na konkursie Tibora Vargi zdobyła również nagrodę specjalną "Prix Mozart" za najlepsze wykonanie koncertu skrzypcowego W.A. Mozarta.
Katarzyna Duda studia odbywała w mistrzowskiej klasie skrzypcowej Maestro Tibora Vargi w Ecole Supérieure de Musique w Sion w Szwajcarii. Dyplom Akademii Muzycznej w Warszawie uzyskała eksternistycznie pracując pod opieką Prof. Jana Staniendy. Wielokrotna zdobywczyni nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach dla młodych skrzypków. Na XVII Ogólnopolskim Tygodniu Talentów decyzją krytyków muzycznych została objęta ogólnopolską promocją. Stypendystka m. in. Interlochen Academy of Arts w USA.
Jej pierwsza płyta pod tytułem "Le Streghe", którą artystka nagrała z pianistą Waldemarem Malickim, z repertuarem wirtuozowskim na skrzypce z towarzyszeniem fortepianu, otrzymała entuzjastyczne recenzje w mediach i została nominowana do nagrody Związku Producentów Audio Video - FRYDERYK '2000, jako jedyna płyta z udziałem skrzypiec solo. Sukces ten zainspirował skrzypaczkę do nagrania jeszcze jednego krążka z przebojami wirtuozowskiej muzyki na skrzypce - "Le Streghe 2" - ale tym razem z towarzyszeniem orkiestry. W nagraniu tym artystce towarzyszyła Wrocławska Orkiestra Kameralna "Wratislavia" pod batutą Jana Staniendy. Również i ta płyta uzyskała nominację do nagrody FRYDERYK '2001. Artystka nagrała także płytę z muzyką skrzypcową Tadeusza Paciorkiewicza, a kwietniu 2008 roku, Katarzyna Duda zakończyła nagrywanie materiału do swojego najnowszego krążka, zarejestrowanego wspólnie z gitarzystą Waldemarem Gromolakiem. Na płycie tej usłyszeć będzie można gościnnie, jedną z najbardziej wybitnych i wszechstronnych polskich wokalistek - Annę Marię Jopek.
Artystka gra na instrumencie włoskim z początku XIX wieku.
www.katarzynaduda.pl.
MIROSŁAW FELDGEBEL
Absolwent Wydziału Instrumentalnego w klasie fortepianu, studiował także na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Ceniony pianista i kameralista. Partnerował wielu najwybitniejszym artystom polskim i zagranicznym. Jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów pianistycznych (m.in. I nagroda w Turynie, III nagroda w Moncalieri).
Od wielu lat zajmuje się również wykonawstwem muzyki dawnej na instrumentach historycznych - na klawesynie ( szef artystyczny zespołu Mercurius), na harfach średniowiecznych i renesansowych (współpraca z zespołem Ars Nova) oraz na pianoforte.
Mirosław Feldgebel występował w wielu prestiżowych salach koncertowych Europy i Ameryki (m.in. w amsterdamskiej Concert Gebouw, Wiener Musikverein, Vredenburgsaal w Utrechcie, Studiu im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie). Uczestniczył w obchodach 150 rocznicy śmierci Fryderyka Chopina. Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. Wratislavia Cantans, Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, Warszawska Jesień, Ukraina i Świat Baroku w Kijowie, Międzynarodowy Śląski Festiwal Muzyczny pod patronatem Kurta Masura, Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych w Siauliai na Litwie, Holland Festival.
Jako jeden z niewielu pianistów polskich miał zaszczyt koncertować na zabytkowym fortepianie Pleyel z roku 1860 w koncercie poświęconym pamięci Fryderyka Chopina, odbywającym się w ramach IX Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie.
W październiku zeszłego roku wraz ze skrzypaczką Katarzyną Dudą debiutował w słynnej Carnegie Hall w Nowym Jorku inaugurując międzynarodowy festiwal "Chopin &Friends". Recital został entuzjastycznie przyjęty przez nowojorską publiczność i krytykę.
Od roku 1994 artysta współpracuje z orkiestrą Sinfonia Varsovia i Polską Orkiestrą Kameralną.
Bilety w cenie:
normalny - 30 zł
ulgowy - 20 zł
wejściówka - 10 zł