stat
Impreza już się odbyła

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na spotkanie autorskie z Panią Barbarą Banaś, które poprowadzi Kora Tea Kowalska. 23 stycznia 2020 o 18.00 w sieni IKM. Podczas spotkania będzie można kupić książkę i otrzymać autograf!

Pierwsze wydanie książki "Polski New Look" miało miejsce w 2011 i od dawna miłośnicy polskiej sztuki lat 50 i 60 musieli wręcz polować na pojedyncze egzemplarze na aukcjach internetowych. Na szczęście Wydawnictwo Marginesy postanowiło wznowić książkę. Premiera miała miejsce 6. grudnia 2019 roku.

To pozycja, którą każdy miłośnik designu i kolekcjoner ceramiki powinien mieć! Design przełomu dekad lat 50. i 60. XX wieku reklamowano często jako new look. Ten wpadający w ucho zwrot stał się hasłem wywoławczym debiutanckiej kolekcji Christiana Diora, do Polski zaś nowe trendy dotarły na krótko przed polityczną odwilżą 1956 roku. Niezwykłą rolę w propagowaniu nowoczesności i pojęcia dobrego wzoru odegrał założony przez Wandę Telakowską Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

Ceramiczny design lat 50. i 60. w Polsce to jednak nie tylko projekty powstające w pracowniach Zakładu Ceramiki i Szkła IWP to ciekawa i dotąd rzadko prezentowana oferta polskich wytwórni porcelany, porcelitu i fajansu.

W tej bogato ilustrowanej książce (ponad 200 kolorowych fotografii) znajdują się informacje o historycznych kontekstach rozwoju europejskiego i polskiego wzornictwa i animatorskiej roli IWP. Są też historie i dokonania poszczególnych ośrodków (fabryk w Wałbrzychu, Jaworzynie Śląskiej, Chodzieży, Ćmielowie, Pruszkowie, Tułowicach, Bogucicach, Włocławku, Mirostowicach), wytwórni prywatnych (Steatyt) i zakładów związanych z Cepelią (Kadyny, Bolesławiec, Włocławek, Łysa Góra). Książkę wzbogacają zapisy rozmów z projektantami, wykaz projektów rzeźby figuralnej i biogramy artystów.

Barbara Banaś - Polska historyk sztuki. Specjalistka z zakresu historii sztuki XX wieku z dużym naciskiem na design i wzornictwo przemysłowe. Dyrektorka Działu Ceramiki i Szkła XX wieku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Pracownik naukowy Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zapalona kolekcjonerka ceramiki polskiej lat 1953-1957. Wybrane publikacje książkowe: "Nikifor [1895-1968]" (Edipresse Polska, 2006), "Andrzej Wróblewski [1927-1957]" (Edipresse Polska, 2006), "Bronisław Wolanin - ceramika. Muzeum Miedzi w Legnicy" (Wyd. Muzeum Miedzi w Legnicy, 2008), "Polski New Look. Ceramika użytkowa lat 50. i 60." (Studio Baka, 2011), "Secesja wrocławska" (z Leszkiem Szurkowskim, Wydawnictwo Co-Libros, 2013).