stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Ziemia, ogień, wiatr, woda! Z Waszych połączonych mocy zjawiam się ja Kapitan Planeta!. Osoby wychowujące się w latach 90 na pewno doskonale znają ten cytat. Teraz czas przypomnieć go również młodszym! Dlatego podczas Pomorskiej Nocy Naukowców 2024 przybliżymy Wam właśnie te cztery żywioły. Spojrzymy na nie z szerokiej perspektywy bo ogień to również ciepło i energia, woda to także to, co w niej żyje, powietrze ma związek ze zmianami klimatu, a ziemia to nie tylko gleby i skały, ale też skamieniałe i żywe organizmy. Do każdego z tych tematów nawiążemy podczas warsztatów, pokazów i wykładów. Przed Wami pięć godzin wypełnione naukowymi atrakcjami widzimy się 27 września o 18:00!

4 - 12 stycznia 2025, g. 11:00

Gdynia,
bilety 20 zł
mar 18-19

wtorek - środa

Gdynia
Żywioły od zawsze były kluczowe w naszym życiu i rozwoju umiejętność rozpalenia i podtrzymania ognia stała się kluczowa dla historii ludzkości. Woda nie tylko daje życie organizmom żywym, ale też pomaga nam w organizowaniu efektywnego transportu. Wiatr z kolei, podobnie jak wodę i ogień, wykorzystujemy do wytwarzania energii. Ziemia również daje życie organizmom, ale też pozwala nam eksplorować historię naszej planety. W skrócie bez żywiołów wszystko dookoła nas byłoby inne. A może nie istniałoby wcale. Dlatego warto poznać bliżej ogień, wodę, powietrze i ziemię razem z nami! Zobaczcie, co przygotowaliśmy dla Was na ostatni piątek września. Szczegóły poszczególnych atrakcji będą na bieżąco rozszerzane.

Program wydarzenia

Sale warsztatowe
Powietrze | sala E

Szklanka do połowy pełna czy pusta? Dla naukowców zawsze pełna! Do połowy wody, a od połowy powietrza! I to właśnie tą drugą częścią zajmiemy się podczas warsztatów organizowanych w sali E. Tutaj będziecie mogli poznać bliżej tajemnice, które skrywa otaczająca nas mieszanina gazów. Zbadamy każdy ze składników atmosfery ziemskiej, a także odkryjemy, jak schwytać i ścisnąć coś tak zwiewnego jak gaz. Odtworzymy też efekt cieplarniany, aby lepiej zrozumieć, o co chodzi z tą nadwyżką energii.

czas trwania 18:00-23:00

Ziemia | sala C

To właśnie dzięki ziemi toczy się życie na naszej planecie. Zresztą jej nazwa mówi sama za siebie. Na warsztatach, razem z Polskim Instytutem Geologicznym, przyjrzymy się z bliska różnym elementom i procesom związanym z ziemią. Tutaj obejrzycie różne rodzaje gleby pod mikroskopem i sprawdzimy ich właściwości fizykochemiczne. Poznacie również skały, minerały, skamieniałości i okazy geologiczne z polskich plaż.

czas trwania 18:00-23:00

Woda | sala D

Woda to potężny żywioł, który kreuje otaczający nas krajobraz. Podczas warsztatów, wykorzystując kanał falowy, zasymulujemy i poznamy niszczycielski wpływ fal na morskie wybrzeża. Zanurzając się w podwodny świat, przyjrzymy się, jak zmienia się zasolenie wód powierzchniowych we wszechoceanie oraz dowiemy się, jak wpływa ono na wpływa na organizmy morskie. Aby zajrzeć w głąb fascynującego mikroświata, uzbroimy nasze oczy w binokulary i mikroskopy. Zaobserwujemy m.in. pracę serca rozwielitek czy różnokształtne glony. W tej sali spotkacie również ekspertów, z którymi poznacie model hydrologiczny wlewów morskiej wody do Bałtyku i mapę batymetryczną naszego morza.

czas trwania 18:00-23:00

Pokazy naukowe | scena CNE


1013 hPa opowieść o powietrzu

Powietrze jest wszędzie dookoła i zwykle o nim nie myślimy. Użyjemy suszarek, dmuchaw i własnych płuc, żeby je poruszyć nawet do 120 km na godzinę. Zmierzymy się z oporem, ciśnieniem i lepkością powietrza. Przeprowadzimy doświadczenia naukowe, by zrozumieć zasady aerodynamiki. Poeksperymentujemy z gwałtownymi zmianami ciśnienia. Będziemy strzelać z działa próżniowego. Zbadamy, co dzieje się z różnymi substancjami w próżni i sprawdzimy, jak oddziałuje na nas ciśnienie atmosferyczne, z którym będziemy się siłować. Podczas tego pokazu wielokrotnie skoczy nam ciśnienie!

prowadzenie Heweliusze Nauki
czas trwania 18:30-19:00

Ogień!

Wyjątkowe interaktywne show, które zafascynuje odbiorców w każdym wieku. Jego myślą przewodnią będzie ogień, a bohaterem - Ignacy Łukasiewicz, jako człowiek, który stworzył przemysł naftowy. Takie połączenie daje jedyną w swoim rodzaju możliwość zaprezentowania spektakularnych eksperymentów wykorzystujących ogień, spalanie i wybuchy - w profesjonalnie skonstruowanym pokazie na najwyższym poziomie bezpieczeństwa. Przetestujemy czy da się stworzyć bezpieczny ogień oraz jak zachodzi proces spalania. Wykorzystamy również działo plazmowe.

prowadzenie Heweliusze Nauki
czas trwania 22:00-22:30

Pokaz iluzji Mariusza Czajki

Pokaz został przygotowany z myślą o najmłodszych, których Mariusz Czajka - doświadczony iluzjonista-magik zabiera w świat magii i czarów. Podczas występu dzieci są zapraszane na scenę, aby pomóc prowadzącemu w przeprowadzeniu spektaklu.

prowadzenie Mariusz Czajka
czas trwania 19:20-19:40 i 20:40-21:00

Więcej szczegółów wydarzeń organizowanych podczas Pomorskiej Nocy Naukowców (m.in. w strefie wykładów) przedstawimy wkrótce.

wiek dla każdego
termin 27.09.2024 | godz. 18:00-23:00
bilety 25 zł

Wydarzenie jest częścią Pomorskiej Nocy Naukowców, którą koordynuje Gdański Uniwersytet Medyczny, a jej partnerami są pomorskie uczelnie wyższe: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Morski w Gdyni, Akademia Marynarki Wojennej oraz dwa ośrodki popularyzacji nauki Centrum Nauki Experyment oraz Hevelianum.

Wydarzenie finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Horyzont Europa.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    25 zł
Bilety dostępne na stronie internetowej organizatora oraz w sprzedaży stacjonarnej, w kasach Centrum Nauki Experyment