stat
Wydarzenie już się odbyło

Pięć czołowych trójmiejskich uczelni, dwa centra promocji nauki, 14 lokalizacji, 172 wydarzenia... a wszystko to razem wzorem roku poprzedniego, przystąpi do organizacji w dniu 27.09.2024 r. Pomorskiej Nocy Naukowców 2024. W tę wyjątkową noc będzie można zwiedzić laboratoria, wysłuchać wykładów, wziąć udział w warsztatach, pokazach, a nawet quizach czy konkursach. Momentem kulminacyjnym całości spotkań w bieżącym roku w AMW będzie wydarzenie pod nazwą "Restore our ocean and waters" realizowane w ramach projektu UE NIGHT MISSION, które odbędzie się o godz. 17.00, 18.30 i 20.00 w Sali nr 204 w budynku nr 9.

lis 22-24

piątek - niedziela, g. 10:00

Wstęp wolny
gru 10

wtorek, g. 8:30 - 15:00

Gdynia,
Wstęp wolny
W ramach nocy naukowców, pracownicy AMW podczas krótkiego wykładu, wzbogaconego filmami edukacyjnymi, wskażą i omówią zagrożenia ekosystemów morskich zalegającymi na ich dnie niebezpiecznymi obiektami, zaprezentują działania naukowców, które mają doprowadzić do oczyszczenia środowiska morskiego z zalegających w nim niebezpiecznych obiektów oraz przedstawią ważne zasady wskazujące w jaki sposób turyści powinni zachować się w przypadku zauważenia lub kontaktu z obiektem niebezpiecznym wyrzuconym na plażę oraz w przypadku zaobserwowania rozlewu olejowego na plaży lub morzu lub skażenia olejem zwierząt morskich.

Wykład zostanie połączony z warsztatami, które zostaną podzielone na dwie części: pierwsza dotycząca zagrożeń związkami ropopochodnymi i druga związana z pozostałościami militarnymi.
Podczas części pierwszej uczestnicy Nocy Naukowców zapoznani zostaną z nowoczesnym sprzętem i środkami wykorzystywanymi do likwidacji rozlewów olejowych na akwenach morskich oraz samodzielnie podejmą próbę oczyszczenia wód z olejów za pomocą różnych środków, od profesjonalnych do tych najprostszych, dostępnych w środowisku.

W drugiej części uczestnicy zapoznani zostaną ze sposobami zapewnienia bezpieczeństwa naukowcom, którzy prowadzą prace badawcze w rejonach, gdzie zatopione zostały obiekty niebezpieczne oraz poznają nowoczesny sprzęt do szybkiej detekcji materiałów wybuchowych i środków trujących.
Warsztaty zostaną zakończone grą sytuacyjną, podczas której uczestnicy Nocy Naukowców założą środki ochrony indywidualnej, a za pomocą detektorów skażeń spróbują odnaleźć ukryte materiały symulujące obiekty niebezpieczne. Gra sytuacyjna ma na celu pokazanie, że nauka to nie tylko laboratorium i Pan w białym fartuchu, ale bardzo często ciężka, niebezpieczna i realizowana w trudnych warunkach praca dla dobra społeczeństwa.

Pozostałe 16 wydarzeń w naszej uczelni będzie odbywać się w różnych lokalizacjach i godzinach pomiędzy 17:00 a 21:00. Wśród nich będą:

Fascynujący świat robotyki i biomimetyki - Odkryj tajniki robotyki i pojazdów biomimetycznych. Dołącz do naszej nocy naukowca i zanurz się w laboratorium robotyki, gdzie poznasz konstrukcje pojazdów biomimetycznych i dowiedz się, jak biomimetria inspiruje nas do tworzenia pojazdów o niezwykłych właściwościach. Zobacz, jak porusza się Cyber-ryba oraz inne konstrukcje pojazdów podwodnych. Zagraj w kółko i krzyżyk z robotem oraz zapoznaj się jak współpracować z robotami przemysłowymi.

Techniki termowizyjne w diagnostyce
- "Zastosowanie technik termowizyjnych w diagnostyce urządzeń elektrycznych i instalacji OZE"

Zagadnienie termowizji
- Rozwinięcie i wyjaśnienie pojęcia Termowizji. Prezentacja ma za zadanie przybliżenie uczestnikom zagadnień związanych z rejestracją i przetwarzaniem obrazów termowizyjnych. Zaprezentowane zostaną głowice termowizyjne, kamery pomiarowe i lotnicze.

Odwzorowanie geometryczne obiektów - Skanowanie skanerem mobilnym 3D.

Światło! Zagadka ciągle aktualna? - Tematem prezentacji będą zagadnienia z dualizmu korpuskularno falowego i ogólnie optyki falowej oraz kontrowersje jakie się pojawiają wobec interpretacji faktów doświadczalnych z tym związanych.

Proces uruchomienia okrętowego silnika spalinowego w na symulatorze - "Uruchamianie siłowni okrętowej" na symulatorze. Czym jest siłownia okrętowa? Co tak naprawdę znajduje się w siłowni okrętowej? Czy uruchomienie siłowni okrętowej trwa długo? Jak wiele czynności trzeba wykonać, żeby uruchomić silownię okrętową? Poznaj procedury uruchamiania siłowni okrętowej okrętu!
Spróbuj, może i Tobie uda się uruchomić siłownię okrętu?

Smart cities i gospodarka cyfrowa: szansa na zrównoważony rozwój? - Wykład połączony z forum dyskusyjnym - Zrównoważony rozwój miast, oparty o mierzalne parametry, to już nie tylko ambitny cel, sprzyjający ochronie planety i komfortowi życia mieszkańców metropolii. To absolutna konieczność dla wszystkich ośrodków miejskich, które myślą o funkcjonowaniu długofalowo.
Na technologię smart cities składa się wiele elementów, tworzących wspólnie przyjaźniejszą środowisku i mieszkańcom infrastrukturę. A także takich, które pozwalają dokładnie monitorować sytuację w mieście, a co za tym idzie szybko reagować na potencjalne zagrożenia.

Od Kowalczyka do Globalczyka, czyli co dla stosunków międzynarodowych z tego wynika - Wykład połączony z forum dyskusyjnym - Kim był Kowalczyk? I co się zmieniło ,że dzisiaj jest Globalczykiem? Dowiedz się na naszym wydarzeniu jakie czynniki wpłynęły na naszą nową codzienność, dzisiaj i jeszcze kilkanaście lat temu..

Creative city - w poszukiwaniu idealnego miasta - Wykład połączony z forum dyskusyjnym - Creative City- czym jest miasto kreatywne? Czy jest to miasto fantastycznie rozwinięte urbanistycznie, czy może jednak idealnie skomunikowane za pomocą sztucznej inteligencji? Czego oczekujesz od kreatywnego miasta i jak wpłyną te zmiany na Twoje życie? Czy tak samo będzie kreatywne dla mnie ,jak dla Ciebie?.

Opanuj swój stres wykorzystując metodę Biofeedback - warsztaty - Jednym ze skutecznych sposobów nauki radzenia sobie ze stresem jest trening biofeedback. Dostarcza on informacji zwrotnych o reakcjach ciała, co następnie można wykorzystać do nauki określonej czynności.
Poznaj techniki biofeedbacku z nami i zarządzaj swoim stresem.

Jak statki wpływają do portu? - warsztaty - Wejście do portu jest bez wątpienia jednym z najbardziej krytycznych etapów w żegludze morskiej. Każde zawinięcie do portu wymaga precyzji, doświadczenia i znajomości lokalnych warunków. Bez względu na to, czy jesteśmy kapitanami wielkich kontenerowców czy małych łodzi rybackich, prawidłowe wykonanie manewru wejścia do portu ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa załogi, ładunku oraz samego portu.

Czy marynarze nudzą się podczas długich rejsów? - warsztaty - Podczas naszego wydarzenia dowiesz się kim jest marynarz oraz jakie wykształcenie należy zdobyć, aby nim zostać. Omówimy również wyzwania, jakie czekają na załogę na morzu...tu nie ma czasu na nudę.

Trening na cyberpoligonie - "Wykrywanie oraz reagowanie na cyberzagrożenia z wykorzystaniem platformy treningowej cyberpoligon".

Niebo wrześniowe nad Gdynią - zapoznanie uczestników z położeniem planet nad Trójmiastem w miesiącu wrześniu 2024 roku.

Manewrowanie okrętami i statkami na symulatorze mostka - Czy silny wiatr, czy mocny deszcz....żadne warunki nie są nam straszne bo trenujemy w warunkach niemalże rzeczywistych. Poczuj się jak Kapitan statku lub oficer wachtowy Marynarki Wojennej i spróbuj własnych sił na symulatorze mostka

Manewrowanie modelami okrętów i statków na mini basenie - Sprawdź swoje możliwości manewrując modelem statku lub okrętu na mini basenie w Akademii Marynarki Wojennej.