"Historia mówi przez pokolenia" - pod tym hasłem w dniach 20-21 listopada 2024 r. na terenie AmberExpo w Gdańsku odbędzie się organizowany przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej Pomorski Kongres Pamięci Narodowej.
O przeszłości można i trzeba opowiadać nowocześnie. Kongres będzie odpowiedzią na wyniki badań "Edukacja dla pamięci", przeprowadzonych na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej przez zespół dr. hab. Krzysztofa Malickiego.
Pomorski Kongres Pamięci Narodowej to pierwsze takie wydarzenie w naszym regionie, podczas którego zapraszamy do strefy edukacyjnej i nowych technologii, na debaty historyczne, wystawy multimedialne, pokazy filmowe, warsztaty oraz na wiele innych atrakcji. Opowiemy naszą historię, ze szczególnym uwzględnieniem jej wymiaru lokalnego. Będziemy rozmawiali o dramatycznych lata II wojny światowej oraz doświadczenie okupacji i włączenia naszych ziem w granice III Rzeszy Niemieckiej. Przywołamy lata powojenne i komunistyczne zniewolenie, heroizm robotników podczas Grudnia 1970 roku, przedstawimy zmagania Pomorzan w drodze do roku 1989. Te wszystkie kroki doprowadzą nas do upamiętnienia ludzi "Solidarności".
Pomorski Kongres Pamięci Narodowej będzie opowieścią o najnowszej historii Polski przemawiającą do każdego pokolenia: zarówno osób starszych, dobrze pamiętających trudny wiek XX, jak i do młodzieży, uczącej się poprzez nowe technologie, multimedia i zabawę. Zapraszamy serdecznie!
Już niedługo ruszy strona
pomorskikongresipn.pl, na której będzie można się rejestrować na wybrane wydarzenia, w których udział jest bezpłatny.
Zapraszamy zarówno grupy zorganizowane jak i osoby indywidualne.
W ramach wydarzenia odbędą się również dwa darmowe koncerty, na które obowiązują zapisy na stronie:
pomorskikongresipn.plKoncert muzyki gamingowej - Chronos Orkiestra pod dyrekcją Michała Krężlewskiego wykona kompozycje Przemysława Treszczotki stworzone specjalnie na potrzeby trzech projektów multimedialnych IPN - historycznych gier komputerowych Gra szyfrów i Lotnicy - wojna w przestworzach oraz poświęconej rodzinie UImów etiudy filmowej Świadectwo poMOCY. Zabrzmią także dzieła polskich kompozytorów z przełomu wieków XIX i XX, którzy byli inspiracją dla powstałych utworów. Usłyszymy pieśni Karola Szymanowskiego i fragmenty Rapsodii litewskiej Mieczysława Karłowicza.
Koncert Oczy Zmruż - przedwojenne szlagiery w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej i Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyr. Szymona Morusa