10 i 11 czerwca 2018 roku odbędzie się organizowany po raz pierwszy Pomorski Piknik Energetyczny. Wpisuje się on w wydarzenia realizowane w ramach 8. Pomorskich Dni Energii. 30 wystawców, najnowsze technologie, profesjonalna edukacja ekologiczna, tysiące odwiedzających - warto przyjść, zobaczyć, skorzystać z atrakcji.
Dla złaknionych rzetelnej wiedzy - będą popularno-naukowe prelekcje, dla ekspertów - nowinki techniczne, dla aktywnych - gry i konkursy edukacyjne.
Cel jest prosty: Zdobyć wiedzę, poznać najnowocześniejsze rozwiązania i na koniec wprowadzić je w życie zaczynając od siebie samego!
Wystawcy z branży energetycznej i edukacyjnej zaprezentują najnowsze urządzenia grzewcze i produkujące energię elektryczną. Kotły na paliwa stałe i gazowe, pompy ciepła, piece akumulacyjne, kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne - można będzie obejrzeć, dotknąć, porozmawiać z fachowcem. Będziemy namawiali do pozostawiania samochodu przed domem i korzystania z niskoemisyjnych pojazdów, począwszy od środków komunikacji miejskiej, a skończywszy na rowerach. Warto zawsze poruszać się po mieście z myślą o środowisku właśnie.
Nie zabraknie profesjonalnych edukatorów. Zaprezentują jak prawidłowo palić w domowych kotłach i kominkach, jak wykorzystać zieleń w walce ze smogiem, a także będą przekonywać, że warto dawać rzeczom drugie życie i zamiast do kosza wykorzystywać je w nowy, niebanalny sposób.
Będzie także Akademia Ciepłolubnych. A w niej popularnonaukowe wykłady oraz filmy edukacyjne przybliżające tematykę ochrony powietrza i wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Dla zmęczonych tak dużą porcją wiedzy przygotujemy naszą słynną już Strefę relaksu. Z leżakami i dobrą książką - prosto z Kącika bookcrossingu. Na głodnych czekać będzie pyszne jedzenie z najlepszych foodtrucków.
Pomorski Piknik Energetyczny 10 czerwca trwać będzie w godz. 10:00 - 18:00, w 11 czerwca w godz. 10:00 - 16:00.
Będzie odbywał się w kilku miejscach w Gdyni:
- w Parku Rady Europy,
- parkingu przy Klubie Marynarza Riwiera,
- bulwarze nadmorskim przy wejściu na plażę nr 6.Wraz z rozpoczęciem wiosny, gryzące, gęste dymy wydobywające się z kominów starych kamienic, domów jednorodzinnych czy małych zakładów przemysłowych, zniknęły. Niestety, to tylko sezonowa przerwa, a nie skutek rozwiązania problemu niskiej emisji. Nawet korzystając z promieni letniego słońca, powinniśmy podnosić naszą świadomość ekologiczną i szukać rozwiązań dla nawarstwiających się problemów.
Dymy z kominów to raz, ale potężną ilość zanieczyszczeń powoduje transport samochodowy. Korki gnębiące nas na dojazdach do pracy nie odpuszczają, są z nami i przy autostradowych bramkach i na wyjeździe z Półwyspu Helskiego. Kolejna rzecz to budynki ze źle przeprowadzoną termomodernizacją. Teraz wewnątrz nich jest bardzo gorąco, zaś zimą straszyły chłodem. Odpady spalane zimą w domowych kotłach często leżą teraz wzdłuż poboczy dróg i szlaków turystycznych. Co robić? Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku uważa, że najważniejsza jest edukacja, dlatego od ośmiu lat jest współorganizatorem Pomorskich Dni Energii - jednych z największych wydarzeń energetycznych w północnej Polsce. Wiele osób przyczynia się bowiem do powstawania niskiej emisji z powodu braku wiedzy. Dlatego tak ważne jest, aby informować o skutkach oddychania zanieczyszczonym powietrzem.
Celem Pomorskich Dni Energii jest przybliżenie mieszkańcom różnych możliwości wykorzystania alternatywnych źródeł energii oraz zasad i źródeł finansowania projektów ekoenergetycznych. Zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych jest dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku istotnym elementem działań mających na celu ochronę czystości powietrza.