stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Pomorskie Forum Gospodarcze Innowacyjnych Technologii Chemii lekkiej i Biotechnologii

W czasie Pomorskiego Forum Gospodarczego Innowacyjnych Technologii Chemii lekkiej i Biotechnologii, które odbędzie się na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego spotkają się i dyskutować będą na temat wyłonienia inteligentnych specjalizacji w województwie pomorskim największe firmy z branży oraz przedstawiciele uczelni wyższych Trójmiasta - Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

paź 24-25

czwartek - piątek, g. 9:00 - 21:00

bilety 200 - 250 zł
W Forum udział weźmie Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Leszek Grabarczyk, Zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Chemia lekka oraz Biotechnologia zapisane zostały jako branże z ogromnym potencjałem rozwoju w "Strategii Województwa Pomorskiego 2020".

Forum Gospodarcze Innowacyjnych Technologii Chemii lekkiej i Biotechnologii odbędzie się na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego 17 czerwca 2014 roku (Bałtycki Kampus UG w Gdańsku Oliwie, Gdańsk ul. Wita Stwosza 63). Forum rozpocznie się o godz. 14:00, otworzy je Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Zakończenie planowane jest na godz. 16:30.

Udział w Forum wezmą największe firmy z branży Chemii lekkiej oraz Biotechnologii działające na Pomorzu. Będą też przedstawiciele trójmiejskich uczelni - Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Forum będzie służyło między innymi wyłonieniu w województwie pomorskim tzw. inteligentnych specjalizacji - dziedzin życia gospodarki i nauki, które otworzą drogę do zdobywania funduszy unijnych w zakresie badań oraz wdrożeń przy udziale znaczących na rynku przedsiębiorstw. Obszarem z ogromnym potencjałem jest Chemia lekka i Biotechnologia, zapisane jako branże rozwojowe w "Strategii Województwa Pomorskiego 2020".

W trakcie Forum odbędą się dwa panele dyskusyjne (branży chemicznej i biotechnologicznej oraz farmaceutycznej i kosmetycznej) z udziałem zaproszonych przedsiębiorców. Znaczenie wyłonienia Inteligentnych Specjalizacji oraz możliwości zdobywania unijnych funduszy na realizacje projektów w tym zakresie przedstawi Pan Leszek Grabarczyk, Zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego:
- Naszą intencją jest, aby poprzez organizację forum rozpocząć promocję obszarów nowoczesnych technologii chemicznych, biotechnologicznych, farmaceutycznych i kosmetycznych jako jednego z wiodących filarów podnoszących konkurencyjność województwa pomorskiego. Chcielibyśmy także rozpocząć tworzenie podwalin budowy nowoczesnego zagłębia produkcji chemicznej i biotechnologicznej w regionie pomorskim z aktywnym udziałem partnerów akademickich. Ważnym celem forum jest zarazem zainspirowanie partnerów z branży oraz środowiska naukowego Trójmiasta do zaproponowania obszaru mogącego stać się inteligentną specjalizacją Pomorza (w ramach konkursu na IS ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego). Swoje uczestnictwo w forum potwierdzili przedstawiciele największych firm Pomorza z branży chemicznej, farmaceutycznej, kosmetycznej i biotechnologicznej oraz przedstawiciele trójmiejskich uczelni.

Inteligentne specjalizacje stanowią bardzo ważny element służący rozwojowi województw. Określenie inteligentnych specjalizacji w regionach będzie podstawą do rozpoczęcia realizacji Regionalnych Programów Operacyjnych, finansowanych z funduszy Unii Europejskiej. Według specjalistów wyłonienie inteligentnych specjalizacji i realizacja projektów w oparciu o te dziedziny życia, gospodarki i nauki będzie miało ogromny wpływ na przyspieszenie gospodarki, zwiększenie dochodów i poprawy jakości życia.

PROGRAM FORUM

17 czerwca 2014 roku, Wydział Chemii UG, ul. Wita Stwosza 63, Aula D101 (I piętro)

14:00 - 14:10
Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego - otwarcie forum

14:10 - 14:25
Leszek Grabarczyk, Zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - perspektywy finansowania sektora B+R w Polsce

14:25 - 14:40
Karolina Lipińska, Urząd Marszałkowski - Inteligentne specjalizacje w województwie pomorskim

14:40 - 15:00
prof. Piotr Stepnowski, Dziekan Wydziału Chemii UG - dotychczasowa współpraca z firmami z branży i prezentacja potencjału kooperacyjnego

Panel I (30 minut)
Firmy branży farmaceutycznej i kosmetycznej - moderator prof. Wiesław Sawicki, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej GUMed

Panel II (30 minut)
firmy branży chemicznej i biotechnologicznej - moderator prof. Sławomir Milewski, Dziekan Wydziału
Chemicznego PG

16:00 - 16:10
prof. Igor Konieczny, Dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed - propozycja obszaru (-ów) Inteligentnej Specjalizacji

16:10 - 16:30
Dyskusja i podsumowanie forum - Joanna Oberbek, Wiceprezes Zarządu InnoBaltica Sp. z o.o.