Posprzątane

miejsce Scena Kameralna
adres Sopot, Bohaterów Monte Cassino 30
kasy 58 551-50-40, 301-13-28
data premiery 15 grudnia 2006
czas trwania: 2 godz. 30 min. (jedna przerwa)
Sarah Ruhl
Posprzątane
(The Clean House)

Przekład: Małgorzata Semil

Główna bohaterka sztuki Posprzątane, Laine, to lekarka cierpiąca na obsesyjną wręcz potrzebę porządku. Zmusza swoich najbliższych do funkcjonowania według ściśle określonych zasad. W konsekwencji obraca się to przeciwko niej. Mąż porzuca ją dla innej kobiety, pokojówka odmawia wykonywania obowiązków, a siostra nagminnie ją oszukuje. Sytuacja wymyka się spod kontroli. Nie oznacza to jednak, że spektakl zamienia się w smutny małżeński melodramat. Wręcz przeciwnie. Posprzątane bowiem to sztuka nie tyle o depresji, ale o wychodzeniu z niej, o radości i tańcu, drobnych przyjemnościach, prawdziwej miłości i nieodpartym pożądaniu. Sarah Ruhl szuka antidotum dla bałaganu i chaosu równoważnych, jej zdaniem, ze śmiercią. I znajduje go - w tańcu, harmonii i afirmacji życia.

Reżyser spektaklu, Kolumbijczyk Giovanny Castellanos, podkreśla, że obecny w spektaklu taniec to element niezbędny, by wprowadzić do przedstawienia południowo-amerykańską atmosferę. - To jeden z najważniejszych elementów kompozycji - mówi reżyser. - Taniec i muzyka budują bowiem metaforykę spektaklu. Obecność tanga dodatkowo wynika z faktu, że Matylda, pokojówka głównej bohaterki, pochodzi z Brazylii. Ale to nie jest główny powód. Chciałem pokazać, jak mieszkańcy krajów latynoamerykańskich radzą sobie z nieszczęściem. Przeżywają je bowiem inaczej niż Europejczycy. My tańczymy, kiedy wy w tym samym czasie pogrążacie się w smutku. Nie znaczy to, że odczuwamy mniej. Ale taniec jest dla nas pewnego rodzaju katharsis i właśnie to chciałbym pokazać w sztuce.

Giovanny Castellanos (Kolumbijczyk)
Absolwent PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Asystent Krystiana Lupy, Mikołaja Grabowskiego oraz Andrzeja Wajdy. Autor spektakli i performance wystawianych w Kolumbii, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii i Niemczech. W Polsce wyreżyserował min.: "Pętlę" M. Hłaski, "Podróż do wnętrza pokoju" M. Walczaka, "Na pełnym morzu" S. Mrożka oraz "Mur" wg J. P. Satra. Blisko związany z Fundacją Narodowego Starego Teatru w Krakowie oraz krakowskim Stowarzyszeniem Teatralnym Łaźnia. Członek Centrum Artystów Niezależnych (Minneapolis) oraz współzałożyciel Teatro Experimental Latinoamericana (Minessota).

Reżyseria: Giovanny Castellanos
Scenografia: Aneta Suskiewicz
Opracowanie muzyczne: Miguel Angelo Avonza i Giovanny Castellanos
Ruch sceniczny: Monika Grzelak, Małgorzata Knopp, Jarosław Chojnacki, Przemysław Wereszczyński

Obsada
Lane - Dorota Kolak
Mathilde - Anna Kociarz
Virginia - Wanda Neumann
Ana - Maria Mielnikow
Charles - Krzysztof Gordon