stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Potęga i Upadek - Zamki Państwa Krzyżackiego Opinie (5)

24 listopada 2024 - 12 stycznia 2025, g. 10:00

Gdańsk,
bilety 25 zł
ulgowy 16 zł

8 listopada 2024 - 12 stycznia 2025, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 10 zł
ulgowy 6 zł
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza na wystawę pod tytułem: "POTĘGA i UPADEK - ZAMKI PAŃSTWA KRZYŻACKIEGO", zrealizowaną z okazji 600 rocznicy Bitwy pod Grunwaldem.

Wystawa prezentowana jest otwarta w Sali Morskiej Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku, w dniach od 15 października do 5 grudnia 2010 roku.

Ukazuje ona państwo Zakonu Krzyżackiego poprzez jego architekturę militarną a szczególności zamki, które były ośrodkami władzy, administracji, gospodarki, wojskowości i sądownictwa, a największe i najważniejsze z nich - komturskie - także siedzibami konwentów zakonnych. W państwie zakonnym wzniesiono też wiele innych, podległych zwierzchnictwu Zakonu, zamków biskupów i kapituł katedralnych, administrujących podległymi im terenami, będących organiczną częścią tego państwa.

Wystawa prezentuje 55 najważniejszych zamków (lub ich pozostałości) z obszaru całego ówczesnego państwa zakonnego (także z obecnego obwodu kaliningradzkiego i Litwy) w ich dzisiejszym wyglądzie. Oprócz obecnej i dawnej nazwy miejscowości podany jest typ architektoniczny zamku, przynależność administracyjna oraz daty i ranga rezydujących tam urzędników. Krótkie informacje na wszystkich planszach są w języku polskim i niemieckim.

Wystawę otwierają plansze prezentujące ideę ekspozycji wraz z podstawowymi informacjami
o państwie zakonnym oraz mapą z ówczesnymi podziałami administracyjnymi i wszystkimi prezentowanymi zamkami. Każdy zamek ma swoją planszę (70 x 100 cm); zawiera ona jedną dużą fotografię (ok. 47 x 70 cm) oraz kilka mniejszych, plan sytuacyjny zamku oraz opis. Zdjęcia pokazują warownie lub ich ruiny w krajobrazie, przyrodzie i świetle tej północnej krainy. Większości z nich towarzyszyć będą oryginały malarskich rekonstrukcji zamków, namalowane na płótnie w konwencji malarstwa średniowiecznego, prezentujące zamki w ich pierwotnym kształcie.

Zakon Krzyżacki opasał podbite ziemie łańcuchem ceglanych twierdz, tworząc system warowny o niespotykanej dotąd skali w Europie, umożliwiający, wraz z profesjonalnym aparatem administracyjnym, niezwykle sprawne zarządzanie i zagospodarowywanie podległych obszarów oraz ich obronę. Równie ważnym elementem tej struktury był podział administracyjny państwa oraz typy architektoniczne wznoszonych zamków, dopasowane do rangi rezydujących na nich urzędników krzyżackich (komturów, wójtów, prokuratorów, komorników). Przez ponad 150 lat Zakon zbudował imponujące władztwo i wzniósł około 150 zamków - fundament swej władzy i zarazem symbol potęgi.

Wystawę przygotował Mirosław Garniec, który jest także autorem wszystkich zdjęć. Malarskich rekonstrukcji zamków dokonały Bożena Januszewska i Katarzyna Wolska. Producent wystawy to Studio Wydawnicze ARTA Mirosław Garniec.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10 zł
  • Bilet ulgowy
    5 zł
  • Kontakt
    789-449-675
normalny - 10zł
ulgowy - 5zł
rodzinny - 20zł
zbiorowy normalny - 9zł
zbiorowy ulgowy - 4zł