Zapraszamy na koncert "Powitanie wiosny" dla młodych widzów, który odbędzie się w poniedziałek i wtorek 18 i 19 marca, o godz. 9 i 11.
Wystąpią:
Królewska Orkiestra Salonowa
Natalia Walewska - prowadzenie orkiestry
Karolina Karcz - sopran
Carlos Roberto Pena Montoya - królewska harfa
Saulius Auglys - Stanevicius (Litwa) - wibrafon
Gdańska Szkoła Baletowa
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
W programie m.in.:
A.Vivaldi - Wiosna I cz.
W.A.Mozart
- Alleluja
- Eine Kleine Nachtmusik - taniec
P. Czajkowski - Walc kwiatów (harfa)
J. Strauss
- Odgłosy wiosny
- Polka Grzmoty i błyskawice
- Polka pizzicato
G.Bizet - Suita z opery "Carmen"
Na powitanie wiosny nadzwyczajny koncert z udziałem jednych z najważniejszych instrumentów w orkiestrze - instrumentów smyczkowych oraz harfy i instrumentów perkusyjnych. Ozdobą będą majestatyczne organy oraz śpiew. Połączymy wszystkie barwy dźwięków orkiestry z harfą, organami, instrumentami perkusyjnymi i śpiewem.
Harfa - to jak najbardziej królewski instrument. Do dobrego tonu i obowiązkowych umiejętności dam dworu należała umiejętność gry na instrumentach - przede wszystkim na harfie a także na flecie i klawesynie. Nierzadko i sami monarchowie chętnie zasiadali przy instrumentach i razem z dworskimi muzykami koncertowali.
Organy - z uwagi na możliwości brzmieniowe, techniczne i wykonawcze, wielorakość i ilość barw dźwięku, nie bez powody uznane zostały za króla instrumentów. Zabrzmią m. in. dzieła, które bardzo kolorowo przedstawiają wiosnę - np. grzmoty i błyskawice, śpiew ptaków, taniec kwiatów.
Perkusja to serce muzyki - jak bardzo ważna jest rola instrumentów perkusyjnych, świadczy ich muzyczny rozwój a także historia, w której te instrumenty odgrywały niemalże magiczną rolę. Witały i do dzisiaj witają królów, prezydentów i bardzo ważnych gości. Śpiew od najdawniejszych czasów ozdabiał królewskie dwory, arystokratyczne pałace a dzisiaj także ozdobi nasz koncert.
Opracowanie i prowadzenie koncertów - Barbara Żurowska - Sutt.