To, że muzyka klasyczna nie zawsze musi być poważna, ale może być także wspaniałą zabawą i źródłem uśmiechu na twarzach najmłodszych 6-7 września udowodni Muzeum Emigracji w Gdyni . W ramach projektu "Powrót Panufnika" placówka przygotowała program edukacyjny, który pozwoli rodzinom z dziećmi oraz młodzieży poznać muzykę wielkiego polskiego kompozytora od zupełnie nieznanej strony - 6 września odbędą się warsztaty rodzinnego komponowania, a 7 września koncerty dla dzieciaków z rodzicami. Tego samego dnia burzliwy życiorys kompozytora przybliży emocjonująca gra miejska.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest
bezpłatny - na warsztaty obowiązują jedynie
wcześniejsze zapisy.
Niewiele brakowało, aby sam Andrzej Panufnik w wieku 12 lat porzucił muzykę... Po roku nauki gry na fortepianie w Konserwatorium Muzycznym, z powodu paraliżującej tremy nie zdał egzaminu końcowego i został skreślony z listy uczniów z adnotacją "brak talentu". Powrócił dopiero po czterech latach i dołączył do klasy perkusji. Nie przeszkodziło mu to zostać jednym z najwybitniejszych kompozytorów i stać się artystą nazywanym przez Brytyjczyków "klasykiem XX wieku". Może właśnie warsztaty muzyczne - z dala od szkolnych stresów i męczącej rywalizacji, za to w rodzinnej atmosferze i pod okiem doświadczonych w pracy z młodzieżą animatorów - będą początkiem kolejnej wspaniałej kariery? Gorąco zachęcamy do udziału w naszych wydarzeniach edukacyjnych!
WARSZTATY MUZYCZNE6 września | 12:00 | 14:00 | Pomorski Park Naukowo- Technologiczny w Gdyni | Sala D
"Rodzinne komponowanie"
Prowadzenie: Mirosława Lipińska, Ryszard Popowski (Orkiestra Vita Activa/ECEKON)
Przejdź fascynującą drogę od wyobraźni kompozytora do sali koncertowej! Poznaj wielobarwny świat muzyczny Andrzeja Panufnika przy pomocy improwizacji kierowanej i prostych działań na profesjonalnych instrumentach, takich jak ksylofon, tempelbloki, trójkąt, tuba, kontrabas czy harfa.
Podczas warsztatów:
- doświadczymy dźwiękowości instrumentów akustycznych i poznamy efekty łączenia ich brzmienia w barwne klastery - tak komponowana jest muzyka współczesna,
- doświadczymy komponowania motywów melodycznych oraz poznamy efekty ich szeregowania w sekwencje muzyczne - tak komponowana jest muzyka symfoniczna,
- doświadczymy grupowania i zmiany lokalizacji utworzonych sekwencji muzycznych by nadać utworowi fabułę muzyczną - tak komponowana jest muzyka instrumentalna,
- połączymy wypracowane podczas warsztatów struktury dźwiękowe w jeden utwór oraz nadamy im stosowne cechy wyrazowe - tak kończy się praca kompozytora nad dziełem!
Wydarzenie dla dzieci od lat 8 z rodzicami oraz młodzieży. Warsztaty trwają 1,5 godziny i odbędą się dwukrotnie. Udział w warsztatach nie wymaga wykształcenia muzycznego.
Obowiązują wcześniejsze zapisy: +58 623 35 99, warsztaty@muzeumemigracji.pl (do dnia 04.09.2014).
Podczas warsztatów wykorzystywane będą instrumenty Orkiestry Vita Activa i Europejskiego Centrum Edukacji Kulturalnej Osób Niepełnosprawnych działających przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - Koło w Gdańsku.
KONCERT RODZINNY7 września | 12:30 | 14:00 | Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni | Sala D
"Muzyka Panufnika dla dzieciaków z rodzinami"
Prowadzenie: Fundacja "Muzyka jest dla wszystkich"
Poznajcie muzykę współczesną z całą rodziną! Zapraszamy dzieciaki wraz z rodzinami do odkrywania bogactwa muzyki Andrzeja Panufnika i jego przyjaciół. Czeka was udział w wyjątkowym koncercie, który zakłada interakcję muzyków z widownią, aktywne słuchanie oraz wspólną zabawę prowadzoną przez doświadczoną animatorkę.
Wydarzenie przeznaczone jest dla dzieci w wieku 3-8 lat wraz z rodzicami, koncert trwa 45 minut i odbędzie się dwukrotnie.
Bezpłatne wejściówki na koncerty do odbioru w dniu 06.09.2014 w godz. 15:00-19:00 oraz 07.09.2014 od godz. 10:30 w punkcie informacyjnym organizatora w PPNT.
GRA MIEJSKA "POWRÓT PANUFNIKA"7 września | 16:00-17:30 | start przy InfoBoxie
Godziny startu: 16:00, 16:15, 16:30 | ogłoszenie wyników: 18:00 | InfoBox
Scenariusz gry: Piotr Szulc
Kim był Sir Andrzej Panufnik, którego życiorys mogłyby posłużyć za scenariusz kilku emocjonujących filmów? Dowiecie się tego podążając śladami kompozytora - od młodości i okresu okupacji, przez czasy komunizmu i dramatyczną ucieczkę z PRL, aż po życie na emigracji w Wielkiej Brytanii. Biorąc udział w grze miejskiej odbywającej się w centrum Gdyni nastawcie się na niespodziewane wyzwania! Na wszystkich czekają liczne zwroty akcji, a na najlepsze drużyny także nagrody: egzemplarze pięknie wydanej autobiografii Andrzeja Panufnika i niespodzianki od Muzeum Emigracji.