Powrót Wilka. Spotkanie autorskie z Mirosławem Tomaszewskim Biblioteka Działki Leśne - Filia nr 16 Gdynia Sprawdź!
stat
Wydarzenie już się odbyło

Powrót Wilka. Spotkanie autorskie z Mirosławem Tomaszewskim

Biblioteka Działki Leśne zaprasza na spotkanie z gdyńskim pisarzem Mirosławem Tomaszewskim. Rozmowę wokół książki pt.: Powrót wilka", w której przedstawione zostały losy człowieka powracającego do Polski z emigracji, poprowadzi Bartosz Filip.

O KSIĄŻCE
Po dziewiętnastu latach na emigracji Wilk przypływa swoim jachtem z Kanady, by odwiedzić rodzinne Trójmiasto, skąd uciekł po stanie wojennym. Wiele spraw czeka na wyjaśnienie. Czy pierwsza miłość, którą porzucił, jeszcze się tli? Kto był zdrajcą w grupie konspiratorów? Co przyniesie spotkanie z synem, którego Wilk widział tylko na zdjęciach? Kto zrobił karierę, a komu się nie udało? Spotkanie dawnych przyjaciół kipi od tłumionych latami emocji.

Powrót Wilka opowiada o losie pokolenia, które miało szansę doświadczyć udręk końca PRL, jak i być świadkiem początków rodzącego się kapitalizmu. Po latach okazuje się, że w okropnych czasach można wieść pasjonujące, pełne przygód życie, a późniejszy dostatek, który miał być nagrodą za cierpienia, nie cieszy, gdy wspólny cel gdzieś się rozpłynął.

O AUTORZE
Mirosław Tomaszewski absolwent Politechniki Gdańskiej· Urodził się i mieszka w Gdyni. Prowadził warsztaty scenariuszowe dla trzech roczników (2015-2017) na Uniwersytecie Gdańskim (Filologia Polska Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej).

Autor między innymi:
tragikomedii Osadzeni. Premiera 2019 w Warszawie, Teatr Za daleki
scenariuszy około 250 odcinków telewizyjnych seriali
powieści Marynarka wydana w 2013 przez wydawnictwo W.A.B.
współautor komediowego słuchowiska Piśko, na podstawie prozy Arkadija Awerczenki prapremiera w Teatrze Polskiego Radia (2006). Reżyseria: Andrzej Piszczatowski. W roli głównej wystąpił Krzysztof Kowalewski
dramatu Jak bracia zrealizowanego jako słuchowisko dla Polskiego Radia (2007)
powieści UGI Wydawnictwo Czarne (2006) thriller antyglobalistyczny
dramatu Stroiciel prapremiera w Teatrze TV (1995); reżyseria Paweł Chmielewski; wystąpili: Agnieszka Kotulanka, Dorota Kolak, Jerzy Scheibal
powieści Pełnomocnik (KAW 1992) political fiction zaliczana do nurtu orwellowskiego.
trzech wynalazków (patentów) z dziedziny budowy maszyn. Ta twórczość miała miejsce w gdyńskim Radmorze.

Rozmowę poprowadzi Bartosz Filip: doktor nauk humanistycznych, filmoznawca, animator kultury. Publikował m. in. na łamach "Blizy", "Dwutygodnika", "Ekranów" i "Kina". Pracuje w Nadbałtyckim Centrum Kultury.