stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Poza Granice - Visegrad.now

paź 16-18

środa - piątek

bilety 5000 - 6000 zł
lut'25 12

środa, g. 20:00

Gdynia,
bilety 90 zł
Cykl prezentacji teatralnych
„Poza granice - VISEGRAD.NOW”


20-21.10.2006, g. 19.00
spektakl „From Scratch” (Z niczego) - L1 Dancers’ Partnership (Węgry)
19-20.10.2006
warsztaty tańca współczesnego prowadzone przez Rékę Szabó



Klub ŻAK zaprasza na kolejną edycję cyklu prezentacji teatralnych „POZA GRANICE - VISEGRAD.NOW”. Tym razem na scenie teatralnej wystąpi węgierski kolektyw aktorów i tancerzy L1 Dancers’ Partnership, pod wodzą wybitnej choreograf Réki Szabó. Węgierski zespół - lubujący się w absurdalnym humorze i ciętej satyrze - pokaże jeden ze swoich interesujących spektakli.


O SPEKTAKLU:
Występują: István Gőz, Vera Jarovinszkij, László Kövesdi, Anna Réti, Dániel Szász
Muzyka: Balázs Barna, Albert Márkos
Rekwizyty: Attila Szirtes
Tekst: aktorzy i tancerze L1 Dancers’ Partnership
Kostiumy: Enikő Bodnár
Czas trwania: 60 min.

„From Scratch” (Z niczego) - to spektakl niewątpliwie prowokujący … do śmiechu! Aktorzy tańczą, tancerze recytują tekst, groteska igra z powagą, a taniec, ruch i słowo pobudzają niezliczone skojarzenia. Pusta scena nagle zamienia się w barwną rzeczywistość i na naszych oczach, jakby z niczego powstaje wieloznaczny świat. Nie popadając w nadmierny patos aktorzy i tancerze węgierskiego teatru L1 Dancers’ Partnership z przymrużeniem oka mówią o bolączkach artysty silącego się na nowatorstwo. Spektakl „From Scratch” to satyra na współczesną sztukę i jej graniczący z kiczem eklektyzm. To także zbiór bardzo trafnych spostrzeżeń o ludzkich ułomnościach i namiętnościach doprawiony świetnym humorem rodem z teatru absurdu.


O ARTYSTACH:
L1 Independent Dancers’rs' Partnership (L1 Niezależne Stowarzyszenie Tancerzy) - to wolne stowarzyszenie tancerzy, choreografów i aktorów, którzy działając na pograniczu tańca i teatru zgłębiają tendencje i zjawiska obecne we współczesnej kulturze i kwestionując utarte konwencje poszukują nowych form ekspresji. Siedzibą i laboratorium twórczym zespołu jest „L1 Dancers’ Lab”, gdzie artyści mieszkają, dają warsztaty i wystawiają spektakle.
[L1 = to skrót od węgierskiego słowa „elegy”, który oznacza mieszaninę jednorodną, tj. taką, której składniki stanowią homogeniczną jedność i nie sposób ich odróżnić od siebie nawet za pomocą mikroskopu]
Réka Szabó - tancerka, choreograf, pedagog (wykłada taniec i kompozycję na Hungarian Theatre and Film University), dyrektor artystyczny L1 Dancers’ Partnership. W 1994 r. rozpoczęła współpracę z Rui Hortą, co przyniosło przełom w jej karierze tanecznej. Od 1995 tworzy własne choreografie, a jej debiutancki spektakl pt.: „Sonata” zdobył pierwszą nagrodę i nagrodę publiczności w konkursie młodych węgierskich choreografów. Wysokie uznanie krytyki znalazła jej choreografia z 2001 r. pt.: „Wybraniec” oparta na motywach powieści Tomasza Manna. Spektakl ten wygrał pierwszą nagrodę podczas 7 Festiwalu Teatrów Alternatywnych w Budapeszcie. Współpracowała z takimi choreografami jak: Rui Horta, Jo Andres, Eszter Gál, Gyula Berger, Márta Ladjánszki, Éva Magyar, Andrea Nagy, Enikő Kulcsár. W 1999-2000 należała do zespołu Javier de Frutos D.C. W jej pracy oprócz techniki szczególną rolę odgrywa improwizacja. Jej choreografie stanowią pół-otwarte struktury, do których tworzenia artystka często angażuje muzyków i artystów innych dziedzin sztuki.

WARSZTATY:
W ramach cyklu prezentacji teatralnych pt.: „Poza granice-VISEGRAD.NOW” odbędą się warsztaty tańca współczesnego z choreograf i dyrektor artystyczną L1 - Réką Szabó. Podczas warsztatów, uczestnicy będą mogli zapoznać się z techniką tańca współczesnego Réki Szabó. Proces warsztatowy opierać się będzie na ćwiczeniach pogłębiających świadomość ciała i przestrzeni oraz na zadaniach improwizacji i kompozycji.

Więcej o cyklu prezentacji teatralnych „POZA GRANICE”

W 2005 r. Scena Teatralna Klubu Żak zainicjowała cykl prezentacji teatralnych zatytułowany: „POZA GRANICE”. Cykl „Poza granice” ma na celu zapoznanie widowni trójmiejskiej z ambitną sztuką spoza granic Trójmiasta i spoza granic Polski. Zapraszani są twórcy nowatorscy - artyści, którzy tworzą teatr zaangażowany będący odpowiedzią na aktualną rzeczywistość. W swej sztuce przekraczają granice skostniałych form i konwencji i łamiąc stereotypy poszukują alternatywnych form ekspresji twórczej, odmiennych od tych reprezentowanych przez skomercjalizowaną i poddawaną homogenizacji sztukę masową. „Poza granice” obejmuje prezentacje spektakli, dyskusje pospektaklowe oraz promowanie zaproszonych artystów poprzez m.in. tłumaczenie tekstów i manifestów artystycznych.
Dotychczasowe edycje cyklu „Poza granice” spotkały się z dużym zainteresowaniem trójmiejskiej widowni, przedstawicieli mediów oraz trójmiejskiego środowiska artystycznego. W ramach pierwszej edycji cyklu „Poza granice” (luty 2005) Scena Klubu Żak zaprezentowała solowy spektakl „Arab” w wykonaniu Nory Amin - niezależnej artystki teatru fizycznego z Egiptu. Spektakl Nory Amin, silnie zabarwiony tematyką polityczną i dotykający problemu sytuacji kobiet w kulturze islamskiej, ucisku oraz poszukiwania tożsamości, został bardzo dobrze przyjęty przez gdańską publiczność, czego wyrazem była ożywiona dyskusja podczas pospektaklowego spotkania z artystką.

Druga edycja cyklu „Poza granice” (marzec 2005) obejmowała solowy spektakl taneczny pt. „Danse Macabre” – tancerki Antonie Svobodovej z Czech oraz prowadzone przez Svobodovą warsztaty tańca ekspresyjnego.
Trzecia edycja „Poza granice” (wrzesień 2005) nosiła podtytuł „Taniec z Japonii, czyli Myślenie Ciałem”. Scena Teatralna Klubu Żak gościła wówczas japońską tancerkę Hiroyo Kitao - jedną z czołowych tancerek japońskiej Osaki, gdzie od 1991 roku działa jako niezależny choreograf i solistka. Na scenie Żaka Hiroyo Kitao zaprezentowała solowe spektakle pt.: „The Sleep of Soine-Arbeiter” oraz „Hanjo Mishimy” (podtytuł: „Oziębłość Bezbolesnej Cywilizacji a Samo-Zwańcza Tożsamość”) inspirowany Hanjo japońskiego pisarza – Yukio Mishimy. Taniec Kitao jest wprowadzonym w ruch „myśleniem ciałem”, znajdziemy to, co dotyka nas w naszej codzienności, sprawy banalne, jak i sprawy wzniosłe – uniwersalne pytania dotyczące kondycji człowieka, intymne doświadczenia cielesności, jak i aktualne problemy polityczne i społeczne. Jej choreografie ukazują „człowieka paradoksalnego”, który uwikłany w codzienność, próbuje pielęgnować swą niepowtarzalność i marzenia; miękki plastyczny ruch przeplatał się z mechanicznym powtórzeniem, a skorupa codzienności pęka pod naporem pragnień realizujących się w wyzwolonym tańcu. Hiroyo Kitao poprowadziła także na scenie Żaka warsztaty taneczne zatytułowane „Myślenie ciałem”.
Podczas czwartej edycji (luty 2006) zatytułowanej „Zbuntowane Japonki” gościliśmy awangardowy japoński teatr Yubiwa Hotel, który tworzy pięć Japonek. Teatr Yubiwa Hotel zaprezentował spektakl „Candies-Girlish Hardcore” [„Cukiereczki-Dziewczęcy Hardcore”] poruszający tematykę tożsamości kobiety oraz poprowadził warsztaty teatralne.

Na rok 2006 w ramach cyklu „Poza granice” zaplanowaliśmy blok tematyczny zatytułowany: „Visegrad.Now”. „Poza granice - Visegrad.Now” będzie gościł niezależnych artystów z Czech i Węgier, których twórczość wpisuje się w formułę cyklu „Poza granice”. „Poza granice - Visegrad.Now” jest wyrazem naszej chęci pobudzenia wymiany kulturowej i wzmocnienia współpracy między krajami kręgu wyszechradzkiego. Prezentując na scenie Klubu Żak wybitny i innowacyjnych twórców z Czech, Węgier i Słowacji chcemy umożliwić spotkanie między publicznością a artystami teatru i tańca, którzy pochodzą z państw związanych wspólną historią.
W maju 2006 prezentowaliśmy spektakl Antonie Svobodovej Pt.: „Inanna zejście do piekieł”, natomiast 20 i 21 października zapraszamy Państwa na spektakl „From Scratch” (Z niczego) w wykonaniu L1 Independent Dancers’ Partnership z Węgier. Mamy także nadzieję, że rozmowy pospektaklowe w ramach „Poza granice - Visegrad.Now” pomogą przekroczyć stereotypy kulturowe i staną się platformą dyskusji na temat aktualnej sytuacji państw.


CYKL "POZA GRANICE - VISEGRAD.NOW" ODBYWA SIE DZIĘKI WSPARCIU
IVF-INTERNATIONAL VISEGRAD FUND ["BEYOND THE BORDERS" IS ORGANISED WITH THE FINANCIAL SUPPORT OF IVF-INTERNATIONAL VISEGRAD FUND]



Realizacja: Katarzyna Julia Pastuszak