Czołówka europejskiego teatru tańca – już w lutym w Żaku! W ramach kolejnej odsłony projektu „Poza Granice – Visegrad.NOW” będziemy gościć zespół DOT504 z Czech. DOT504 zaprezentuje poruszający spektakl „Holdin’ Fast” o pożądaniu i poszukiwaniu życiowego spełnienia. Przedstawienie w 2008 roku podbiło serca widowni i krytyków takich festiwali jak: Edinburgh Fringe, Tanec Praha Festival, Tanzmesse w Düsseldorfie! Choreografię „Holdin’ Fast” stworzyli
Jozef Fruček i
Linda Kapetanea, dawniej związani z zespołem Ultima Vez. Od 3 do 5 lutego tancerze DOT504 poprowadzą zajęcia z techniki tańca współczesnego i improwizacji.
Program:
6.02.2009 g.19.00 - spektakl „HOLDIN' FAST” - DOT504 (Czechy)
Program warsztatów:
3-4.02.2009 g.16.00 - 17.30 -
Daniel Raček
3-4.02.2009 g.17.30 - 19.00 -
Helena Arenbergerová
5.02.2009 g.17.30 - 19.00 -
Lenka Vagnerova
Ceny biletów i karnetów:
Bilety:
25,- normalny; 20,- ulgowy; 15,- zniżkowy (karta klubowa)
Karnet warsztatowy na 3 dni:
90,- normalny; 80,- ulgowy; 70,- zniżkowy (karta klubowa lub aktualny karnet AST)
Karnet na 1 dzień:
30,- normalny; 20,- ulgowy; 15,- zniżkowy (karta klubowa lub aktualny karnet AST)
Sprzedaż i rezerwacja biletów - tylko w Klubie ŻAK.
Rezerwacje należy odebrać nie później niż pół godziny przed przedstawieniem. Liczba miejsc na spektakle jest ograniczona, miejsca są numerowane.
O spektaklu:
DOT504 (Czechy)
„Holdin' Fast”
Choreografia: Jozef Fruček (Słowacja) i Linda Kapetanea (Grecja) - Rootless Root
Wykonanie: Helena Arenbergerová, Michaela Ottová, Lenka Vágnerová, Petr Opavský, Pavel Mašek, Daniel Raček
Muzyka: Ivan Acher
Czas trwania: 50 min.
„Holdin’ Fast” to senna ballada o pożądaniu, uzależnieniu od drugiej osoby, poszukiwaniu psychicznego i fizycznego spełnienia, w tym krótkim czasie, który dany nam jest na ziemi. Spektakl „Holdin’ Fast” łączy w sobie elementy tańca i teatru, jest inspirowany powieścią
Milana Kundery „Nieznośna lekkość bytu”. Choreografię spektaklu stworzyli Jozef Fruček (Slovakia) i Linda Kapetanea (Grecja), którzy obecnie pracują wspólnie jako zespół Rootless Root, a dawniej związani byli z zespołem Wima Vandekeybusa - Ultima Vez. Indywidualne style dwójki choreografów i dojrzałość artystyczna tancerzy DOT504 połączyły się w poruszający spektakl, który zdobył sobie uznanie na takich festiwalach jak: Edinburgh Fringe (2008), Tanec Praha Festival (2008), Tanzmesse w Düsseldorfie (2008).
O warsztatach:
Tancerze DOT504 poprowadzą zajęcia z techniki tańca współczesnego i improwizacji. Zajęcia skierowane są do osób średniozaawansowanych.
O prowadzących warsztaty:
Daniel Raček - choreograf, tancerz, pedagog; karierę taneczną rozpoczął w zespole folklorystycznym Váh w Púchovie. W 2004 r. ukończył Pedagogikę Tańca Współczesnego w VŠMU w Bratysławie. Obecnie jest członkiem Debris Company Slovakia w Bratysławie, a od 2007 r. współpracuje z DOT 504. Jako tancerz brał udział w projektach z K. Fossem, J. Svobodovą (Archa Theatre), M. Hawkinsem, E. Gálem. Od 1999 r. prowadzi regularne warsztaty taneczne i wykłada taniec w Konserwatorium J. L. Bella w Banskiej Bystricz i w Konserwatorium L. Janáčka w Ostrawie. W 2006 r. otrzymał nagrodę Philip Morris Award za najlepszy spektakl tańca współczesnego.
Helena Arenbergerová – tancerka, pedagog; ukończyła Pedagogikę Tańca Współczesnego w Akademii Sztuk Widowiskowych w Pradze. W ostatnich latach współpracowała między innymi z Laroque Dance Company (Helene Wienzierl, Austria), VerTe Dance Company (Czechy). Brała udział w projektach W. Dorner (Austria), J. Kodet (Czechy), R. Tirpák (Słowacja). Prowadzi zajęcia z tańca współczesnego w Dance Perfect Studio i ProArt Studio w Pradze. Otrzymała nagrodę za interpretację podczas Tanec Praha Festival 2008, była także nominowana do nagrody teatralnej Thalia 2007.
Lenka Vágnerová – tancerka, choreograf, pedagog. Ukończyła Pedagogikę Tańca Współczesnego w Akademii Sztuk Widowiskowych w Pradze, gdzie obecnie wykłada taniec. Współpracowała między innymi z takimi twórcami jak: Ján Ďurovčík z Torzo Ballet, Jan Kodet, Norman Douglas, Barbora Kryslová-Grenier, Daniel Ezralow i Bill Young etc. Otrzymała nagrodę za interpretację podczas Tanec Praha Festival 2008 i dwukrotnie była nominowana do nagrody teatralnej Thalia.
O zespole:
DOT 504 – pierwszy całkowicie profesjonalny zespół tańca współczesnego w Czechach, który powstał w 1996 r. z inicjatywy Lenki Ottovej (dyrektora artystycznego zespołu). Od 2006 r. zespół otrzymuje stałą dotację od Urzędu Miasta Stołecznego Pragi. Wśród twórców, którzy współpracowali jako choreografowie dla DOT504 są między innymi: Jozef Frucek i Linda Kapetanea (RootlessRoot Company, Słowacja/Grecja), Thomas Steyaert (Belgia), Lenka Ottová (Czechy).
Lenka Ottová – choreograf, pedagog, tancerka, dyrektor artystyczny DOT504. Jest uznawana za czołową postać czeskiej kultury współczesnej i czeskiej sceny tańca współczesnego. W 1996 r. założyła grupę DOT504. Razem z zespołem występowała na najważniejszych festiwalach w Czechach i w Europie. Oprócz prowadzenia zespołu DOT504, Ottová jest właścicielką największego w Czechach studio tanecznego DANCE PERFECT.