stat
Impreza już się odbyła

Zapraszamy na "Pozdrowienia z Jidyszlandu" w wykonaniu Karoliny Cichej & Spółki.

lut 21

piątek, g. 19:00

bilety 40 zł
Kup bilet
mar 25

wtorek, g. 19:00

bilety 50 zł
Projekt "Pozdrowienia z Jidyszlandu" składa się z utworów skomponowanych przez Karolinę Cichą i Piotra Domagalskiego do tekstów żydowskich poetów pochodzących z Podlaskiego: Chaima Siemiatyckiego, Rabina Elizera Szulmana, Liby Bursztejn z Tykocina, czy Morrisa Rosenfelda z okolic Sejn. Podczas koncertu usłyszymy też tekst Rivki Tiktiner - XVI wiecznej uczonej mającej korzenie w tych stronach, zapisaną w archaicznym jidysz. Będzie też miejsce na pieśni będące świadectwami miejsc - jak "Bialystok majn hejm". Koncert "Pozdrowienia z Jidyszlandu" dopełniać będą pieśni będące kulturowym kontekstem do tekstów w języku jidysz, należące do innych społeczności, których los związany był z północno-wschodnią Polską: tatarską, romską, litewską, białoruską czy ukraińską. Usłyszymy też pieśń w Esperanto - języku, który miał stać się językiem międzynarodowym, narzędziem przełamującym bariery między ludźmi na całym świecie.

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Premiera projektu "Pozdrowienia z Jidyszlandu" odbyła się podczas Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska w 2013 roku. Premiera płyty planowana jest na 27 sierpnia 2015 r.

"Karolina Cicha jest dla mnie charyzmatyczną wokalistką i kompozytorką obdarzona niezwykłą wrażliwością na poetycką frazę. (...) Projekt narodził się z jej fascynacji muzyczną tradycją, z której wydobywa w sobie tylko wiadomy sposób to co najcenniejsze - pierwiastek prawdy i rootsową energię. Bezkompromisowo łączy je z nowatorstwem brzmieniowym instrumentów, oraz pełnym pasji i wielkich emocji śpiewem." - Miron Zajfert Dyrektor Artystyczny Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska

Podczas koncertu Karolinie Cichej towarzyszyć będzie Piotr Domagalski (bas, kontrabas, gimbri).

Koncert "Pozdrowienia z Jidyszlandu" jest rozwinięciem projektu "Wieloma językami", w którym artystka śpiewa w językach mniejszości zamieszkujących tereny województwa Podlaskiego. Podlaskie to jeden z najbardziej zróżnicowanych regionów w Polsce pod względem kulturowym i etnicznym. Wierzy się tu wieloma religiami, mówi wieloma językami, nie dziwi fakt, że to właśnie tu zrodziła się idea Esperanto - w tym wielokulturowym środowisku wychowywał się Ludwig Zamenhof. Projekt zdobył prestiżową nagrodę Grand Prix na Festiwalu Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w 2013 roku. Album "Wieloma językami" ukazał się w październiku 2013 r. nakładem wydawnictwa Fonografika. Niezwykłym wyróżnieniem dla muzyków by koncert podczas "Wieczoru w Belwederze" na specjalne zaproszenie Pierwszej Damy Pani Anny Komorowskiej.

Przeczytaj także