Rumuńska kultura ludowa jest jednym z najbardziej fascynujących elementów europejskiego dziedzictwa. Kraj ten, będący mieszanką elementów wschodnich i zachodnich, jest źródłem niezwykłego bogactwa stylów w odniesieniu do ubiorów, architektury wiejskiej, wystroju ludzkich siedlisk i obrzędowości związanej ze świętami. Ogromną rolę w życiu Rumunii odgrywają także muzyka i taniec. Każdy region posiada swój własny odrębny styl, który odzwierciedla różnorodną historię kraju.
Zapraszamy na warsztaty z Iwoną Konachowicz, tancerką i nauczycielką tradycyjnych tańców w kręgu oraz tańców korowodowych, podczas których zapoznamy się z kilkoma tradycyjnymi tańcami Rumunii. Nauczymy się podstawowych sekwencji kroków i figur zarówno tańców narodowych, takich jak: Hora, Syrba czy Briul, a także tańców o charakterze regionalnym. W trakcie zajęć będziemy jednak nie tylko tańczyć - wsłuchamy się w opowieści o historii i cechach regionalnych poszczególnych tańców. Poznamy też rytualny charakter niektórych z nich.
Warto zaopatrzyć się w wygodny strój i obuwie.
Wydarzenie towarzyszy wystawie
"Nicolae Grigorescu. Malarz rumuńskiego etosu".
INFORMACJE PRAKTYCZNE: - kiedy: 26.10.2024 (sobota), w godz. 11:00-16:00
- miejsce: Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku (Pałac Opatów), ul. Cystersów 18, Gdańsk Oliwa
- prowadzenie: Irena Konachowicz
- koszt: bilet wstępu na wystawę
- obowiązują zapisy: zapisy@mng.gda.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania: Wystawa czasowa "Nicolae Grigorescu"