"Pracownia Sztuk Wszelakich", to nowy program, w którym łączymy historię rzemiosła z nowoczesnym designem i zdobywaniem nowych umiejętności. W trakcie warsztatów poznacie kilkusetletnie przedmioty z naszych zbiorów, a pod okiem artystów i rzemieślników zdobędziecie wiedzę i praktyczne umiejętności, dzięki którym stworzycie ich współczesne odpowiedniki.
Warsztaty renowacji mebli z Pawłem MachometemZapraszamy na dwudniowe warsztaty, w trakcie których poznacie historię gdańskiego meblarstwa i nauczycie się, jak przeprowadzić renowację swoich własnych mebli. Częścią historyczną zajmie się Lech Łopuski z Pracowni Mebli MNG, a nad warsztatami czuwać będzie Paweł Machomet, autor bloga "Rzuć Pan okiem".
Warsztaty przeznaczone są dla początkujących - zarówno tych, którzy mają już za sobą pierwsze meblowe realizacje, jak i dla tych, którzy dopiero zamierzają podjąć pierwszą próbę samodzielnego odnowienia mebla i szukają profesjonalnego wsparcia.
Uczestnicy pracować będą na własnych meblach - sugerujemy drewniane krzesło z elementami tapicerowanymi lub podnóżek z tapicerowanym siedziskiem.
Ważne informacje:- Nie każdy mebel nadaje się na warsztaty.
Nie polecamy: dużych gabarytów (np. fotele, stoły, komody), obiektów z brakującymi częściami lub wymagających profesjonalnego i czasochłonnego podejścia (np. meble z rozbudowanymi rzeźbiarsko formami, meble pokryte grubą warstwą lakierów poliuretanowych, fotele w typie ludwika).
Polecamy: krzesła drewniane z elementem tapicerowanym (np. kultowy "Hałas"), krzesła gięte (z tapicerką lub bez), podnóżki, niewielkie drewniane stoliczki, zydle i szafki nocne.
- Wybierzcie mebel lub części różnych mebli, dzięki którym poznacie interesujące was techniki.
-
Na warsztatach nie będziemy: dorabiać brakujących części (np. nóg, drzwiczek, półek, ram siedzisk, zdobień. Jeśli planujesz zabrać ze sobą krzesło bez siedziska, skonsultuj to wcześniej, by otrzymać wskazówki, jak samodzielnie przygotować materiał do jego wykonania), malować mebli we wzory od szablonów, malować i lakierować natryskowo, piaskować, szyć "pokrowców", oklejać mebli tapetami, fornirować płyt stolarskich, politurować, usuwać zapachów z mebli skrzyniowych i zatruwać drewna środkami grzybobójczymi.
- Zabierzcie ze sobą: tkaninę obiciową (w przypadku mebli tapicerowanych; wedle zapotrzebowania i indywidualnych upodobań), dodatkowe specyficzne dla waszego mebla elementy (okucia, zawiasy, tulejki, talerzyki, uchwyty).
- W celu zapewnienia niezbędnych narzędzi i materiałów, meble, na których będziecie pracować w trakcie warsztatów muszą zostać skonsultowane drogą mailową pod adresem: zapisy@mng.gda.pl. Zdjęcia mebli należy przesłać mailowo po otrzymaniu potwierdzenia rezerwacji uczestnictwa w zajęciach.
- Prowadzący nie gwarantuje uczestnikom przeprowadzenia pełnej renowacji przywiezionych na warsztaty obiektów.
- Zakres wykonanych w czasie wydarzenia prac uzależniony jest od predyspozycji uczestników, ich indywidualnego tempa prowadzonych prac i stanu obiektu stanowiącego materiał do nauki.
- Celem udziału w wydarzeniu jest nie całkowita renowacja obiektu, a zdobycie wiedzy umożliwiającej jej realizację we własnym zakresie.
INFORMACJE PRAKTYCZNE:- dla kogo: osób dorosłych
- termin: 05 i 06.10.2024 (sobota i niedziela)
- o której: 11:30
- ile: 7 godzin każdego dnia
- miejsce: Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Toruńska 1, Gdańsk
- koszt: w cenie biletu wstępu
- ilość miejsc ograniczona - obowiązują zapisy
-
zapisy startują od 03.09.2024 na adres: zapisy@mng.gda.pl- przy zapisach prosimy o podanie nazwy warsztatu w tytule wiadomości, niezbędne jest podanie numeru telefonu kontaktowego
-
meble do pracy na warsztatach muszą zostać skonsultowane drogą mailową pod adresem zapisy@mng.gda.pl. Zdjęcia mebli należy przesłać mailowo po otrzymaniu potwierdzenia rezerwacji uczestnictwa w zajęciachHARMONOGRAM WARSZTATÓW:
- Warsztaty ceramiczne. Grażyna Tomaszewska, 09 i 23.11.2024 (zapisy ruszają od 09.10.2024)
- Warsztaty recyklingu tkanin. Monika Górska , 07.12.2024 (zapisy ruszają od 07.11.2024)
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania: Realizacja działań edukacyjnych i promocyjnych dla publiczności Muzeum Narodowego w Gdańsku