stat
Impreza już się odbyła

Wydarzenie w ramach

Minęło ponad dziesięć lat od powołania do życia Nagrody Literackiej GDYNIA. W najnowszej Blizie m.in. przypominamy, jaka była jej geneza, kim byli jej laureaci oraz jaka jest specyfika i rola w kształtowaniu życia literackiego tej obecnie jednej z najważniejszych nagród w Polsce. Na spotkaniu inauguracyjnym, tuż po spotkaniach z tegorocznymi nominowanymi, gośćmi Pawła Huellego będą: przewodnicząca Kapituły Agata Bielik-Robson oraz profesor Małgorzata Książek - Czermińska.

gru 29

niedziela, g. 10:00

Gdańsk Dom Uphagena, Długa 12
bilety 50 zł
ulgowy 40 zł

27 listopada - 30 grudnia 2024, g. 07:00

Gdańsk,
bilety 75 zł
ulgowy 69 zł
Wrześniowa premiera Blizy odbędzie się podczas uroczystych Dni Nagrody Literackiej GDYNIA: 8-11 września 2016. To wówczas czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z nominowanymi do nagrody w czterech kategoriach: poezja, proza, eseistyka i przekład na język polski. Samych laureatów 11. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA poznamy w sobotę, 10 września podczas uroczystej Gali - w dniu kolejnym spotkają się oni z publicznością. Dodatkowo w mieście działać będzie Czytelnia Dworcowa, aktorzy poproszą pasażerów o Słowo do kontroli, a miejskie kawiarnie zaserwują literackie dania.
- Z przyjemnością włączamy się w święto literatury w Gdyni. Co może zaskakujące, nagrody literackie również same w sobie mogą być niezmiernie interesującym tematem. W przekonywujący sposób potwierdzają to teksty i wypowiedzi naszych autorów, wśród których znajdują się ci, którzy bywali zarówno ich laureatami, jak i też sami pełnili funkcję jurorów - mówi Adam Kamiński, sekretarz redakcji Blizy.

W numerze o nagrodach literackich i znaczeniu literatury w ogóle piszą: Przemysław Czapliński, Piotr Śliwiński, Anna Janko, Andrzej Franaszek, Krzysztof Czyżewski, Paweł Próchniak, Włodzimierz Kowalewski, Krzysztof Ćwikliński, Artur Jabłoński. Rozmowy z Wojciechem Szczurkiem, Aleksandrem Nawareckim, Arkadiuszem Sylwestrowiczem, Julianem Skelnikiem. Wiersze Justyny Bargielskiej, Jakobe Mansztajna, Andrzeja Sosnowskiego, Piotra Janickiego, Tomasza Różyckiego.

Kwartalnik zawiera także arkusz malarski z Arkadiusza Sylwestrowicza z Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

"Bliza" to pierwszy w historii ogólnopolski magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. "Bliza" stara się łączyć wysoki, ogólnopolski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.