stat
Impreza już się odbyła

Premiera książki Jana Daniluka "Dwudziestolecie pomiędzy"

Tuż po Świętach, bo 19 kwietnia zapraszamy do Nadbałtyckiego Centrum Kultury na promocję książki Jana Daniluka pt. "Dwudziestolecie pomiędzy", obrazu codzienności i niecodzienności Wolnego Miasta - miejsca na granicy języków, narodów i epok.

22 - 27 września 2025, g. 09:30

Wstęp wolny

9 stycznia - 31 grudnia 2025, g. 11:00 - 18:00

Waplewo Wielkie,
bilety 15 zł
ulgowy 1-8 zł
Mimo że okres Wolnego Miasta trwał bardzo krótko, do dziś jest żywą legendą również poza granicami Gdańska. Było to miejsce wyjątkowe, lecz na co dzień toczyło się tutaj przeciętne życie: rosły i upadały biznesy, kwitł handel, rozwijała się turystyka, ludzie szukali rozrywki w sportach czy zabawie. Emocje wzbudzało powstanie nowych obiektów, takich jak stacja radiowa, lotnisko i pierwsze centra handlowe, oraz niezwykłe wydarzenia: przelot Grafa Zeppelina czy Światowy Kongres Esperantystów. Ta książka to obraz codzienności i niecodzienności Wolnego Miasta - miejsca na granicy języków, narodów i epok.

Jan Daniluk - doktor historii, pełnomocnik dyrektora Hevelianum ds. historii i dziedzictwa kulturowego. Wcześniej pracownik m.in. Uniwersytetu Gdańskiego oraz Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Pasjonat i badacz dziejów Gdańska oraz Sopotu w XIX-XX wieku, znawca historii okresu międzywojennego oraz II wojny światowej, szczególnie Rzeszy Niemieckiej. Autor m.in. książek: "Góra Gradowa - krótka historia" (2020) oraz "Miasta skoszarowane. Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu w latach 1939-1945" (2019).

Hanna Łozowska - kuratorka wydarzeń literackich, dziennikarka, doktorantka literaturoznawstwa, studiowała w Polskiej Szkole Reportażu. Na co dzień opiekunka programów literackich w Gdańsku. Związana także z Agencją autorską "Opowieści". Prowadzi bloga "Halo, książki ". Entuzjastka równości.

alert Treść tworzona na podstawie materiałów prasowych organizatora.