18 października 2024 (piątek) godz. 17.00 odbędzie się gdańska premiera książki dr Wioli Rebeckiej ,,Gwałt: historia wstydu. Pamiętnik ocalałych". Spotkanie z autorką odbędzie się na Uniwersytecie WSB Merito w Gdańsku al. Grunwaldzka 238 A, aula C.
Wiola Rebecka to autorka amerykańskiego bestselleru
Rape: A History of Shame. Diary of the Survivors.
Dokument wybitnejpsychotraumatolożki dostępny jest już także w Polsce, w polskojęzycznej wersji, w wydaniu poszerzonym m.in. o zeznania osób z Ukrainy, które doświadczyły gwałtów wojennych popełnionych przez żołnierzy putinowskiej armii.
Wydawcą Gwałt: historia wstydu. Pamiętnik ocalałych jest Polskie Towarzystwo Psychotraumatologii.
Wiola Rebecka jest amerykańską psychoanalityczką i psychotraumatolożką polskiego pochodzenia, działaczką na rzecz praw człowieka, twórczynią i realizatorką projektu Rape: A History of Shame, w ramach którego przeprowadziła 197 wywiadów z kobietami z różnych krajów, które przeżyły gwałt wojenny. Po 25 latach badań Rebecka wprowadza nowy termin: zespół ocalałej z gwałtu wojennego (war rape survivors syndrome) i proponuje nowe terapeutyczne podejście do osób dotkniętych tą właśnie traumą. Rebecka nie zamyka się w gabinecie terapeuty. Na zbrodnię gwałtu patrzy szeroko, czujnym okiem i sercem aktywistki, obywatelki (patriarchalnego) świata, przyjaciółki i powierniczki ofiar przemocy, wreszcie a może przede wszystkim wnuczki Barbary Gronczewskiej, która przeżyła Holocaust. Jestem przedstawicielką kolejnego pokolenia dźwigającego traumę transgeneracyjną mówi o sobie autorka Gwałt: historia wstydu. Pamiętnik ocalałych.
Mamy gigantyczną zaległość do nadrobienia, my, społeczności całego świata, cywilizacja XXI
wieku: czas rozbić patriarchat, do dziś wmurowany w stereotypy i mity na temat płci,
uprzedmiotawiający kobiety, dopuszczający się na nich zbrodni ponad prawem mówi Wiola
Rebecka. Dość przyglądania się gehennie gwałtów z pozycji współczujących... niemych i głuchych obserwatorów. Gwałt to zło, milczenie to takie samo zło. Zacznijmy się edukować. Zacznijmy rozliczać zbrodniarzy. Usłyszmy ocalałe.
W książce Gwałt: historia wstydu. Pamiętnik ocalałych swoje historie opowiadają m.in. Tanganyika, która przeżyła ludobójstwo w Rwandzie, Feride Rushiti, lekarka, która niosła ratunek ofiarom gwałtów podczas wojny w byłej Jugosławii, Hah Sang- suk, urodzona w Korei Południowej dawna więźniarka wojskowego obozu przymusowej pracy seksualnej, świadek zbiorowego gwałtu wojennego dokonanego na Kaszubach przez żołnierzy Armii Czerwonej, Ludmiła Husejnowa, która przeżyła gwałt wojenny dokonany przez bandytów armii putinowskiej podczas trwającej wojny z Ukrainą. Wiola Rebecka przypomina: to dzieje się cały czas. Tu i teraz. Głos każdej z nich jest głosem wszystkich kobiet świata. Bo to może spotkać każdą nas, jeśli tylko dosięgnie nas wojna...
Spotkanie to jest szansą, abyśmy uczyli się rozmawiać również o sprawach trudnych i bardzo trudnych...