stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
lis 28

czwartek, g. 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
brak miejsc
kwi'25 1

wtorek, g. 20:15

bilety 84,90 zł
przedsprzedaż 74,90-81,90 zł
Sopocka Scena Off de BICZ zaprasza na weekend z premierami teatrów działających w ramach tej instytucji. W sobotę, 3 grudnia, zobaczymy spektakl inspirowany jednoaktówką Samuela Becketta „Kwadrat” – utwór na czterech wykonawców, światło i rytmiczną muzykę na żywo w wykonaniu Teatru Okazjonalnego. Premiera zatytułowana „Kwadrat. Wersja 6” wykorzystuje beckettowską filozofię i zamierzenia wpisane w tekst, jednak artyści postanowili poszerzyć ją o technikę tańca współczesnego i związane z tym nowe możliwości interpretacyjne, których sam autor nie przewidział. Zależy im na tym, aby był to spektakl, w którym matematyczna konsekwencja Becketta, została pikantnie przyprawiona mocnym fizycznym, niemal organicznym tańcem i bawić będzie widza nie tylko narastającą dynamiką, ale także muzyką na żywo i współczesną reżyserią świateł.
Natomiast w niedzielę 4 grudnia premiera realizacji najnowszego dramatu Marka Branda. Bohaterowie tekstu „Dna” prowadzą ze sobą rywalizację, próbując udowodnić, kto jest najlepszy i najbardziej oryginalny. Nie wiadomo czy to przygotowanie do kolejnej wersji Idola czy nowego reality show. Każdej z postaci wydaje się, że jest kimś wyjątkowym i naprawdę ważnym, lepszym od innych i bardziej zasługującym na sukces. Jednak podsłuchując ich rozmowy przekonujemy się, jacy są naprawdę. Tylko publiczności udaje się zobaczyć ich rzeczywistość w naturalnej skali, pozbawioną wyobrażeń i złudzeń. Ile w nich strachu, bezradności, jak mało mają naprawdę do zaoferowania, do powiedzenia, a jak bardzo silą się na zrobienie wrażenia. „Dna” opowiada o świecie, w którym chodzi o to, żeby zabłysnąć, choćby przelotnie. Świecie, który obiecuje, że to bardzo proste i wystarczy tylko być – być najlepszym, być najważniejszym, najbardziej oryginalnym, naj….


3 grudnia 2005 godz. 19.00

Teatr Okazjonalny „Kwadrat. Wersja 6” spektakl inspirowany jednoaktówką Samuela Becketta

koncept: Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk
choreografia i wykonanie: Iwona Strupiechowska, Joanna Czajkowska, David Cassel, Jacek Krawczyk
muzyka: Grzegorz Welizarowicz, Rafał Dętkoś
reżyseria świateł: Adam Akerman
fotografie promujące: Radosław Orłowski
czas: około 40 minut
Specjalne podziękowania dla dr Tomasza Wiśniewskiego.

"Ekspresję duchowości stanowi sztuka (symbolizowana między innymi przez taniec) i filozofia (symbolizowana przez głośne myślenie), a treści, jakie zostają wyrażone w tych formach, jakkolwiek bywają smutne, nigdy nie mają tak skrajnego charakteru, jak krótka pieśń ciała. Druga forma wyrównania niesprawiedliwości, jakie doznaje duchowość od rozbestwionego ciała, to zdolność pozostawienia po sobie jakiegoś śladu. Ciało pozostawia po sobie coś nader ulotnego, resztki w postaci szkieletu. Tymczasem duchowość pozostawia po sobie coś bardziej trwałego, coś, co zostaje przyjęte i przyswojone przez ludzkość, ma szansę osiągnąć dłuższy żywot, przynajmniej w kulturze.”
S. Beckett

Przedstawiona beckettowska filozofia człowieka zainspirowała nas do pracy
nad autorskim projektem w oparciu o jego jednoaktówkę pt. „Kwadrat” – utwór na czterech wykonawców, światło i rytmiczną muzykę na żywo. Wychodząc bezpośrednio z opisu Becketta, będziemy kontynuować jego myśl, uwzględniając tory, po których będą poruszać się tancerze, ale zmieniając sposób poruszania, wprowadzając zróżnicowane jakości ruchu, różnorodne tempo. Będziemy także szukać nowych rozwiązań dotyczących punktu „E”: oprócz proponowanych przez Becketta „mijanek” po mniejszym kwadracie, chcemy zaproponować dynamiczne partnerowania.
Spektakl ten będzie naszą osobistą kontynuacją myśli dramatopisarza, poszerzoną o technikę tańca współczesnego i związane z tym nowe możliwości interpretacyjne, których sam autor nie przewidział. Chcemy, by „Kwadrat. Wersja 6” był spektaklem, w którym matematyczna konsekwencja S. Becketta, zostanie pikantnie przyprawiona mocnym fizycznym, niemal organicznym tańcem i bawić będzie widza nie tylko narastającą dynamiką, ale także muzyką na żywo i współczesną reżyserią świateł.

W 2006 roku obchodzić będziemy setną rocznicę urodzin Samuela Becketta.

4 grudnia 2005 godz. 19.00

„Dna” Teatr Zielony Wiatrak

tekst i reżyseria: Marek Brand
obsada: Anna Chojnacka, Marek Brand, Bartosz Frankiewicz

„Dna” to realizacja najnowszego dramatu Marka Branda, założyciela i reżysera Teatru Zielony Wiatrak. Teatr ten, działający na Pomorzu już od 12 lat, ma na swoim koncie około 15tu spektakli opartych na tekstach trójmiejskiego twórcy.
Bohaterowie tekstu „Dna” prowadzą ze sobą rywalizację, próbując udowodnić, kto jest najlepszy i najbardziej oryginalny. Nie wiadomo czy to przygotowanie do kolejnej wersji Idola czy nowego reality show. Każdej z postaci wydaje się, że jest kimś wyjątkowym i naprawdę ważnym, lepszym od innych i bardziej zasługującym na sukces. Jednak podsłuchując ich rozmowy przekonujemy się, jacy są naprawdę. Tylko publiczności udaje się zobaczyć ich rzeczywistość w naturalnej skali, pozbawioną wyobrażeń i złudzeń. Ile w nich strachu, bezradności, jak mało mają naprawdę do zaoferowania, do powiedzenia, a jak bardzo silą się na zrobienie wrażenia. „Dna” opowiada o świecie, w którym chodzi o to, żeby zabłysnąć, choćby przelotnie. Świecie, który obiecuje, że to bardzo proste i wystarczy tylko być – być najlepszym, być najważniejszym, najbardziej oryginalnym, naj….

***

Bilety na obie premiery: 15, 20 zł
rezerwacja: 555 22 34 lub 0609 690 038