stat
Wydarzenie już się odbyło

Próba otwarta Orkiestry Kameralnej Akademii Muzycznej w Gdańsku pod dyr. Sigiswalda Kuijkena

cze 28

piątek, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 43 zł
ulgowy 22 zł
Kup bilet

29 czerwca - 7 lipca 2024, g. 20.00

Sopot
bilety 69-239 zł
ulgowy 49-149 zł
przedsprzedaż 49-199 zł
Kup bilet
Wydział Instrumentalny
Katedra Organów, Klawesynu, Akordeonu i Gitary
Akademii Muzycznej w Gdańsku
zapraszają na:

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


"Muzyka orkiestrowa C.P.E. Bacha"
Próba otwarta Orkiestry Kameralnej Akademii Muzycznej w Gdańsku przed koncertem "Carl Philipp Emanuel Bach i jego epoka" ramach cyklu "Niedziela Melomana"



Wykonawcy:
Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej w Gdańsku
udział gościnny studentów Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru z Tallinna oraz z Hochschule für Musik und Theater w Rostocku
przygotowanie orkiestry: Andrzej Kacprzak
Sigiswald Kuijken (Konserwatorium Królewskie w Brukseli) - dyrygent


W programie:
C.Ph.E Bach - Symfonia F-dur (Wotquenne 183 nr 3)
J. Haydn - Symfonia nr 39 g-moll
L. van Beethoven - Symfonia nr 1 C-dur

WSTĘP WOLNY! ZAPRASZAMY!

Miejsce:
Sala Kameralna (aula) w budynku czerwonym



Sigiswald Kuijken (ur. 16 lutego 1944 r.) - belgijski dyrygent, skrzypek i altowiolista grający na autentycznych instrumentach z epoki, jedna z najważniejszych postaci świata muzyki dawnej i pokolenia odkrywającego zasady historycznego wykonawstwa.

Urodził się w Dilbeek, niedaleko Brukseli. Był członkiem Alarius Ensemble of Brussels między rokiem 1964 a 1972 oraz La Petite Bande utworzonego w 1972 roku. Od 1971 roku uczył gry na skrzypcach barokowych w Królewskim Konserwatorium w Hadze oraz Konserwatorium Koninklijk w Brukseli.

W 1981 roku dokonał pionierskiego nagrania Sonat i Partit Bacha, wiernego założeniom kompozytora.

Jest członkiem Kuijken String Quartet, który powstał w 1986 r. W ostatnich latach występował także jako dyrygent symfonii epoki romantyzmu. W lutym 2007 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu w Leuven (Katholieke Universiteit Leuven, Belgia).

W oparciu o wyniki szeroko zakrojonych badań prowadzonych przez Joshua Rifkina i Andrew Parrotta na temat realizacji twórczości Bacha, Sigiswald Kuijken wprowadził również ważne innowacje w wykonawstwie muzyki wokalnej Bacha. Ograniczył on partię wokalną z chóru do kwartetu (którą sam Bach czasami rozszerzał do ośmiu wokalistów). Zmniejszył także liczbę instrumentalistów. Pozwoliło to na uzyskanie prawidłowej struktury muzycznej oraz właściwe deklamowanie tekstu. To nowe podejście zrealizował podczas nagrania dla Accent Records serii 17 CD zatytułowanej Kantaty J.S. Bacha (rejestrowane w latach 2005-2012).


Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej w Gdańsku
przygotowanie: dr hab. Andrzej Kacprzak


Akademicka Orkiestra Kameralna powstała w 1999 roku z inicjatywy ówczesnego Dziekana Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Gdańsku, prof. Krzysztofa Langmana, a w skład kilkunastoosobowego zespołu wchodzą najlepsi instrumentaliści Katedry Instrumentów Smyczkowych.

Początkowo orkiestra prowadzona była przez dyrygenta Jacka Rafała Delektę, następnie przez Andrzeja Kacprzaka i Pawła Kuklińskiego, zaś od kilku lat funkcję koncertmistrza i stałą opiekę merytoryczną sprawuje Andrzej Kacprzak.

Głównym założeniem sankcjonującym powstanie zespołu była potrzeba umożliwienia młodzieży akademickiej współpracy z najwybitniejszymi koncertmistrzami (prymariuszami) polskich zespołów kameralnych, takich jak: Sinfonia Varsovia, Symfonietta Cracovia, Orkiestra Kameralna "Amadeus", Concerto Avenna.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat zespół pracował pod kierunkiem zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów, wśród których należy wymienić takie osobowości muzyczne jak: Jan Stanienda, Robert Kabara, Wiesław Kwaśny, Marek Moś, Andrzej Mysiński, Adam Klocek, Andrzej Bauer, Thanos Adamopoulos (Belgia), Agnieszka Duczmal, Jonathan Sirs, Paul Esswood, Jean-Marc Fessard, Miloslav Gajdoš, Mieczysław Szlezer, Brigide Lang, Stefan Kamasa, Mirel Jankovici, Dominik Połoński, Sławomir Grenda, Łukasz Długosz, Giampiero Sobrino, Juri Gilbo, Claudio Desderi, Przemysław Stanisławski, a ostatnio także Sigiswald Kuijken i Tomasz Tomaszewski.

W roku 2002 orkiestra pod dyrekcją Jana Staniendy z wielkim powodzeniem wystąpiła na Festiwalu Mozartowskim w Lucernie (Szwajcaria), zaś w 2005 pod dyrekcją Thüringa Bräma powtórzyła swój sukces w tym mieście, biorąc udział w projekcie koncertowym tamtejszego Konserwatorium Muzycznego w jednej z największych sal Europy - Konzertsaal KKL Lucern.

Zespół koncertuje regularnie zarówno w Sali Koncertowej macierzystej uczelni, jak i na wielu innych scenach Gdańska, Sopotu i Gdyni.

Skład Orkiestry Kameralnej Akademii Muzycznej w Gdańsku, biorącej udział w projekcie:

SKRZYPCE I
Andrzej Kacprzak
Joanna Bieńkowska, Agnieszka Zaborowska, Michał Światkowski, Natalia Kasprzak, Angelika Kwiatkowska, Łukasz Strzelczyk

SKRZYPCE II
Joanna Deptuła, Róża Lorenc, Monika Matysiak, Ewa Jarosz, Ewelina Radwańska, Joanna Aksnowicz

ALTÓWKI
Aleksandra Lipke, Eliza Falkowska, Dominika Dudek, Marta Hirsch, Tomasz Mrowiński

WIOLONCZELE
Wiktoria Głowińska, Izabela Joachimowska, Maria Szagżdowicz, Mingzhen Zhang

KONTRABAS
Jędrzej Kacprzyk

WALTORNIE
Victor Lozano, Yu-Zu Wang, Constance Banzhaf, Manuel Lugo

FLETY
Kristin Müürsepp, Agnija Abrama

FAGOTY
Julius Klimavicius, Tea Tuhkur

TRĄBKI
Gatis Gorkuša, Märt Metsla

OBOJE
Aleksandra Panasik, Iga Sinkowska

KLARNETY
Dawid Głowacki, Aleksandra Burzyńska

KOTŁY
Maciej Kropidłowski

KLAWESYN
Maksym Zajączkiewicz, Aleksandra Żebrowska